Ranking żelazek – jakie żelazko kupić do domu? Polecane modele w 2021 roku

Jak wybrać najlepsze żelazko? Do sporadycznego prasowania wystarczy zwykłe żelazko. Żelazka parowe mogą mieć jednak niezwykłe funkcje. Czy żelazka bezprzewodowe są lepszym wyborem? Jakie żelazko kupić do domu? Sprawdźmy najważniejsze informacje o żelazkach i przykładowe modele. Zobacz nasz ranking najlepszych żelazek, żeby wybrać dla siebie idealny model.


Jakie kupić żelazko – przewodowe czy bezprzewodowe?


Żelazka dzieli się przede wszystkim na żelazka przewodowe i żelazka bezprzewodowe.


 • Żelazko przewodowe to rozwiązanie kompromisowe. Z jednej strony przewód ogranicza ruchy i zasięg. Jednak z drugiej strony przewód umożliwia ciągłe utrzymywanie stałej temperatury i nieprzerwane prasowanie.


 • Żelazko bezprzewodowe nie ogranicza ruchów. Jego stopa nagrzewa się na specjalnym stojaku. Niestety temperatura stopy spada wraz z upływem czasu. W końcu należy odłożyć żelazko z powrotem na stojak. Trudno zdecydować się, co jest wygodniejsze.


Jakie kupić żelazko?


Żelazka przewodowe
Żelazka bezprzewodowe
 • Możliwość ciągłego utrzymywania stałej temperatury
 • Brak konieczności przerywania prasowania
 • Ograniczone ruchy
 • Ograniczony zasięg
 • Pełna swoboda ruchów
 • Stopniowe schładzanie się stopy żelazka
 • Konieczność regularnego odkładania żelazka na specjalny stojakCzym charakteryzuje się żelazko parowe?


Żelazko parowe umożliwia prasowanie na sucho i na mokro. Żelazka parowe wytwarzają parę z wody, która znajduje się we wnętrzu specjalnego pojemnika. Co daje prasowanie z parą? Żelazko parowe dużo lepiej radzi sobie z prasowaniem nawet trudnych i bardzo pogniecionych tkanin. Z żelazkiem parowym dużo szybciej osiągniemy oczekiwane efekty. Ubrania będą za każdym razem idealnie wyprasowane.


Para wodna wydobywa się przez specjalne otworki. Znajdują się one w stopie żelazka. Para rozszerza włókna pogniecionej tkaniny. Prasowanie staje się w ten sposób o wiele prostsze. Nie wymaga już tak dużej siły i tak dużej ilości czasu. Żelazka parowe wytwarzają chwilowe silne uderzenie i ciągły strumień pary. Dla wielu osób to może być idealne żelazko. Jakie wybrać? Ranking na końcu tekstu pokaże kilka produktów z tej kategorii.


Zalety żelazka parowego
 • Prasowanie na sucho i na mokro
 • Skuteczne i szybkie prasowanie trudnych, bardzo pogniecionych tkanin
 • Rozszerzanie włókien pogniecionej tkaniny
 • Brak konieczności używania dużej siły
 • Prasowanie zajmuje mniej czasu
 • Wytwarzanie chwilowych silnych uderzeń i ciągłego strumienia pary


Na jakie cechy żelazka parowego zwrócić uwagę podczas kupna?


 • Moc (im większa, tym szybciej nagrzewa się stopa żelazka).
 • Regulacja temperatury (przy pomocy pokrętła/przycisków i wyświetlacza/wyświetlacza).
 • Stopa żelazka (najważniejszy element żelazka, to od niej zależą efekty prasowania).
 • Ilość wytworzonej pary (w ciągu minuty).
 • Dodatkowe funkcje, wyposażenie i zabezpieczenia żelazka.


Jakie żelazko kupić? Zwróć uwagę na stopę!


Stopa żelazka może być zrobiona z jednego rodzaju materiału lub z mieszanki kilku rodzajów materiałów. Czym się charakteryzują wybrane materiały?

Stopa żelazka
Rodzaj materiału
Cechy charakterystyczne
 • aluminiowa
 • wyróżnia się dobrym poślizgiem; łatwo się ją czyści, ale niestety można ją bardzo łatwo zarysować
 • ceramiczna
 • ma niezły poślizg, jest bardzo trwała, ale dosyć trudna do wyczyszczenia
 • emaliowana
 • bezkonkurencyjna pod względem poślizgu, trudna do wyczyszczenia i bardzo łatwo ją uszkodzić
 • stalowa
 • ma dobry poślizg, ale jest trudna do wyczyszczenia
 • szafirowa
 • bardzo dobry poślizg, bardzo trwała i nie takia trudna w czyszczeniu
 • teflonowa
 • dobry poślizg, łatwa do wyczyszczenia, ale niestety bardzo łatwo ją zarysować


Ranking najlepszych żelazek. Jakie kupić w 2021 roku?


Znasz już wiele istotnych cech i różnic między różnymi żelazkami dostępnymi na rynku. Wciąż jednak nie masz pewności jakie żelazko kupić? 2021 rok to dobry moment na zakup. Polecamy konkretne modele, które cieszą się dobrymi opiniami i gwarantują wysoką jakość za rozsądną cenę.


1. Żelazko PHILIPS Azur GC4909/60

Sprzęt o mocy aż 3000W. Ma automatyczny wyłącznik i blokadę przed osadzaniem się kamienia. Generuje silne uderzenie pary do 250 g/min, co pozwoli uporać się nawet z najbardziej pogniecionymi koszulami. Ma blokadę kapania i może być używane także z wodą z kranu bez obawy o żywotność żelazka.


2. Żelazko PHILIPS PowerLife GC2998/80

Jedna z najlepszych opcji w kategorii do 250 zł. Ma moc 2400W i bardzo wytrzymałą stopę ceramiczną. Automatycznie wyłącza się po 8 minutach bezczynności. Łatwe odkamienianie można wykonać, wciskając jeden przycisk.


3. Żelazko PHILIPS Azur Performer Plus GC4527/00

Jedno z najpopularniejszych i najlepszych żelazek, doskonale oceniane przez użytkowników. Ten model ma spiczastą końcówkę, rowek do prasowania wokół guzików oraz gładki kształt, dzięki czemu idealnie sprawdza się przy prasowaniu różnych typów ubrań. Stopa T-ionicGlide zawiera tlenek tytanu, co czyni ją wyjątkowo wytrzymałą i odporną na zarysowania. Moc 2600 zapewnia bardzo szybkie nagrzewanie. Żelazko potrafi także pracować w trybie Eco, co oznacza połączenie niskiego zużycia energii, przy zachowaniu wydajnego prasowania.


4. Żelazko PHILIPS Azur Elite GC5039/30

Jego cechą rozpoznawczą jest wbudowany silnik pary Turbo, zapewniający nawet o 50% silniejsze ciągłe wytwarzanie pary, które umożliwia jeszcze szybsze rozprasowywanie wszelkich zagnieceń. Lampka kontrolna przypomina o konieczności odkamienienia żelazka. Wśród różnych programów parowych, na uwagę zasługuje szczególnie funkcja IONIC w ramach której silny strumień pary z jonami srebra wnika głęboko w tkaninę. To sprawia, że można pozwolić sobie na higieniczne prasowanie tkanin wymagających specjalnego traktowania. Plusem jest także moc aż 3000W.


Mamy nadzieję, że wśród przedstawionych modeli udało się znaleźć ten najlepszy. A jeśli nie widzisz tu idealnego żelazka? Ranking to tylko wybrane opcje, które mają przykładowy charakter. Pamiętaj, że w sklepie MediaMarkt.pl wybór jest o wiele większy.

Zobacz więcej

Jaki mop obrotowy wybrać? Ranking najważniejszych cech

Jaki mop obrotowy wybrać? Ranking najważniejszych cech

Jaki mop? Obrotowy, płaski, a może parowy? W tym artykule przedstawimy porady, jak wybrać najlepszy mop obrotowy!
Jaką maszynę do szycia wybrać? Ranking 2021

Jaką maszynę do szycia wybrać? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaka maszyna do szycia Ci się przyda? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia, znajdź najlepszą maszynę do szycia w korzystnej cenie.
Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Zastanawiasz się, jak umyć mikrofalówkę i pozbyć się z niej zapachu? To dobrze! O czyszczeniu mikrofalówki nie należy zapominać.
Myjki parowe – ranking 2021. Jaką kupić?

Myjki parowe – ranking 2021. Jaką kupić?

Coraz więcej osób docenia zalety, jakie mają myjki parowe. Ranking produktów pozwoli pokazać ich różnorodność, żeby łatwiej było wybrać odpowiedni model do swojego domu.
Jaką myjkę do okien wybrać? Ranking 2021

Jaką myjkę do okien wybrać? Ranking 2021

Które urządzenie najlepiej poradzi sobie z brudną szybą? Jeśli szukasz skutecznego sprzętu do szybkich i dokładnych porządków zobacz koniecznie nasz ranking. Poznaj najlepsze myjki parowe do okien.
Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać – do mieszkania i do samochodu? Ranking 2021

Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać – do mieszkania i do samochodu? Ranking 2021

Warto wiedzieć, jaki pochłaniacz wilgoci się sprawdzi, jeśli chcemy uniknąć kłopotów z nadmiarem wody w swoim otoczeniu.
Jaki mop do paneli podłogowych wybrać? Ranking produktów 2020

Jaki mop do paneli podłogowych wybrać? Ranking produktów 2020

Mopowanie to czynność niezbędna do utrzymania w czystości płaskich powierzchni we własnym domu. Dotyczy to nie tylko kafelków, ale również delikatnych drewnianych podłóg. Jaki mop do paneli najlepiej się sprawdzi? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w artykule. Zobacz najlepsze modele przeznaczone do czyszczenia paneli podłogowych.
Jak i czym wyczyścić żelazko – przypalone albo z kamienia?

Jak i czym wyczyścić żelazko – przypalone albo z kamienia?

Osad może przeszkadzać w prawidłowym prasowaniu ubrań, a nawet je brudzić. Czym i jak wyczyścić żelazko? Prezentujemy najskuteczniejsze metody.
Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Prezent gwiazdkowy do 100 zł – poznaj nasze propozycje

Trafione upominki od Mikołaja, które sprawią radość, wcale nie muszą być kosztowne. Oto idealne i niedrogie prezenty (do 100 zł), które można znaleźć pod choinką.
Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jak dbać o swoje zdrowie i unikać chorowania jesienią? Praktyczne porady i technologie

Jesienią, wraz z sezonem grzewczym, dla wielu osób zaczyna się także sezon chorobowy. W tym artykule podpowiadamy, co można zrobić, aby nie dać się zarazkom i jakoś przetrwać trudny okres jesienno-zimowy.

powrót