Jakie żelazko kupić? Ranking 2023
Zastanawiasz się, jakie żelazko kupić, by prasowanie było łatwiejsze? Zobacz przegląd najlepszych urządzeń, które poradzą sobie z zagnieceniami, a przy tym nie niszczą delikatnych tkanin. Wszystkie są parowe – to dziś standard. Prezentujemy ranking żelazek 2023!
Jakie żelazko wybrać? Najważniejsze cechy, na które musisz zwrócić uwagę
W tym poradniku zajmujemy się żelazkami parowymi. Inne urządzenia do prasowania, takie jak generator pary czy parownica do ubrań, są tematami na osobne artykuły, omówiliśmy je w tekstach: Żelazko z generatorem pary – ranking oraz Jaka parownica do ubrań jest najlepsza? I czym różni się od żelazka?
Tworząc ranking żelazek parowych 2023, kierowaliśmy się konkretnymi parametrami. Co jest najważniejsze w specyfikacji omawianych modeli?
- Moc – im wyższa wartość, tym szybciej żelazko się nagrzewa i jest gotowe do pracy.
- Jakość wykonania stopy – od tego zależy swoboda poruszania urządzeniem po tkaninie. Pamiętaj, że stopa jest elementem najbardziej narażonym na uszkodzenia – przede wszystkim rysy i przypalenia. Dlatego najlepiej, gdy jest wyposażona w powłokę tytanową. Mniej trwałe materiały to np. teflon czy aluminium.
- Ilość wytwarzanej pary – każde żelazko wykorzystuje parę do neutralizowania zagnieceń. Jednak są takie, które generują jej więcej, sprawiając, że prasowanie jest znacznie łatwiejsze. Wszystkie modele umożliwiają prasowanie w pionie.
- Wielkość zbiornika na wodę – tak bardzo potrzebna do prasowania para powstaje oczywiście z wody. Im pojemniejszy zbiornik, tym rzadziej trzeba go uzupełniać, co wpływa na komfort użytkowania.
- Nowoczesne funkcje – na końcu warto wymienić wszystkie dodatkowe udogodnienia – automatyczny wyłącznik czasowy, automatyczne dostosowywanie temperatury do rodzaju tkaniny, a także rozwiązania ułatwiające odkamienianie.
Ranking żelazek 2023
Wiesz już, jak wybrać żelazko parowe. Przyjrzyj się liście najpopularniejszych urządzeń. Oto pięć modeli, które świetnie się sprzedają i są cenione przez użytkowników.
1. miejsce: żelazko Philips DST8050/20 Azur 8000 Series
Na pytanie, jakie żelazko polecacie, odpowiedź jest prosta – Philips DST8050/20 Azur 8000 Series zdecydowanie dominuje, znacząco wyprzedzając konkurentów! Jego moc to aż 3000 W, co sprawia, że prasowanie zaczynasz niemal od razu po podłączeniu sprzętu do gniazdka. Urządzenie wytwarza parę w sposób ciągły, generując 85 g w ciągu minuty. Na trudniejsze zagniecenia sprawdzonym sposobem będzie silny strumień pary – 260 g! Stopa SteamGlide została wykonana z twardej stali szlachetnej, która pokryta jest sześciowarstwową powłoką z warstwą tytanową, co gwarantuje trwałość i odporność na ścieranie. W zbiorniku mieści się 350 ml wody. Na koniec pozostaje jeszcze jeden ważny atut – prasując, nie musisz martwić się o regulację temperatury! Żelazko automatycznie dopasowuje poziom ciepła do rodzaju tkaniny dzięki technologii OpitmalTEMP.
2. miejsce: żelazko Philips Seria 5000 DST5040/80
Żelazko Philips Seria 5000 DST5040/80 to druga propozycja tej marki. Model pod kilkoma względami ustępuje liderowi rankingu, ale wciąż ma wiele silnych stron. Moc żelazka to 2600 W, a wielkość zbiornika – 320 ml. Ilość produkowanej pary jest trochę mniejsza, ale wciąż wystarczająca, by wyprasować dużą liczbę ubrań bez większego wysiłku. W ciągu minuty powstaje do 45 g pary. Stopa to także SteamGlide. Żelazko Philips Seria 5000 DST5040/80 nie ma automatycznej regulacji temperatury, ale za to może cię wyręczyć w innej kwestii – prosty system odkamieniania (Calc-Clean) uruchamia się tu jednym przyciskiem!
3. miejsce: żelazko Russel Hobbs Power Steam Ultra 20630-56
Na trzecim miejscu kolejne żelazko imponujące dużą mocą – aż 3100 W. Przekłada się to na szybkie nagrzewanie i dynamiczną produkcję pary. W ciągu minuty można wygenerować strumień pary 45 g. Z kolei silne jej uderzenie w tym modelu to 210 g/min. Główna różnicą między omawianą propozycją a żelazkami Philipsa jest stopa. Żelazko Russel Hobbs Power Steam Ultra 20630-56 ma powłokę ceramiczną – trwałą i z dobrym poślizgiem, ale zdecydowanie trudniejszą w czyszczeniu niż stopa SteamGlide. W zbiorniku mieści się 350 ml wody.
4. miejsce: żelazko BraunTexStyle 7 Pro SI 7160 BL
Model z czwartego miejsca dysponuje mocą aż 3000 W. W ciągu minuty tworzy strumień pary do 50 g, a na uporczywe zagniecenia ma tajną broń – silne uderzenie pary 225 g/min. Stopa Eloxal 3D została wykonana z materiału twardszego od stali nierdzewnej. Poza tym ma niestandardowy kształt, dzięki któremu można prasować do przodu i do tyłu, nie przejmując się zamkami, suwakami i innymi wystającymi elementami. Żelazko BraunTexStyle 7 Pro SI 7160 BL, niezależnie od kierunku przesuwania, wygładzi wszystkie zagięcia, nie tworząc nowych. Zbiornik o pojemności 300 ml. W zestawieniu modeli znajdziesz większe.

5. miejsce: żelazko Tefal FV6812 Ultragliss Plus
Ranking żelazek 2023 zamyka model firmy Tefal. Ostatni proponowany sprzęt dysponuje mocą 2800 W. Wyrzut pary, jaki zapewnia żelazko Tefal FV6812 Ultragliss Plus, jest porównywalny z możliwościami lidera rankingu – strumień 50 g/min, a silne uderzenie – 260 g/min. Model Tefal jednak zdecydowanie ustępuje pod względem wielkości zbiornika na wodę – mieści się tam zaledwie 270 ml. Zastosowana stopa to Durilium AirGlide – powłoka wykonana z podwójnej warstwy szkliwa, która gładko sunie po każdej tkaninie i równomiernie rozprowadza parę.
Jakie żelazko kupić – podsumowanie
Znasz już ranking żelazek parowych 2023. Wskazane modele zyskały uznanie w oczach tysięcy użytkowników i cieszą się świetną opinią. Ale czy kupienie jednego z nich sprawi, że uprasowanie koszuli zawsze będzie szybkie, łatwe i przyjemne? Niekoniecznie. Żeby stworzyć idealne warunki do skutecznego prasowania, należy zadbać też o kilka innych elementów poza zakupem odpowiedniego sprzętu. Jeśli często prasujesz, pamiętaj o tych prostych zasadach.
- Postaraj się, żeby uprane ubrania były jak najmniej pogniecione. W tym celu nie wkładaj do bębna pralki zbyt wielu sztuk odzieży, korzystaj z programów z mniejszą liczbą obrotów, wyjmuj ubrania z pralki i rozwieszaj od razu po zakończeniu cyklu. Korzystaj z funkcji parowych pralki.
- Do żelazka wlewaj wodę destylowaną lub, w ostateczności, wodę filtrowaną, a nie prosto z kranu. W ten sposób unikniesz powstawania kamienia.
- Kup dobrą deskę do prasowania – powinna być stabilna, mieć odpowiednio dużą szerokość i być wykonana z materiału, który zapewni odpowiedni poślizg.
Idealnie dobrane żelazko i właściwe jego użytkowanie mogą sprawić, że nawet ty polubisz prasowanie!
Przeczytaj również:
- Czyszczenie pralki – jak to zrobić?
- Jak wybrać pralkę do zabudowy pod blatem?
- Pralka Eco Bubble – jak działa?
Zobacz więcej

Parownica czy żelazko – które wybrać?

Najlepsza parownica do ubrań – jaką wybrać?

Ranking myjek parowych – jaką wybrać?

Jaki mop do paneli podłogowych wybrać? Ranking produktów 2020