Kamery 4K – ranking

Kamery sportowe to coraz częstszy wybór wśród osób, które lubią nagrywać filmy. Taki sprzęt cieszy amatora sportów ekstremalnych, zapalonego podróżnika czy vlogera. Kamery tego typu są małe i poręczne, dzięki czemu można je bez trudu włożyć do plecaka, a do stabilizacji obrazu nie potrzebujemy wielkiego i ciężkiego statywu. Dzięki zestawowi uchwytów i mocowań, wiele kamer można z łatwością przyczepić do kierownicy, kasku rowerowego czy w inne miejsce, które zapewni najlepsze ujęcia w danej sytuacji. Jaki sprzęt warto wybrać, aby cieszyć się wartościowymi nagraniami? Przedstawiamy nasz ranking najciekawszych modeli.


Na co zwrócić uwagę szukając kamery sportowe 4K?


Oto najistotniejsze elementy.

  • Konstrukcja – oczywiście, najważniejsze jest to, co kryje się pod obudową, jednak sam sposób jej wykonania i zastosowane materiały też powinniśmy brać pod uwagę. Solidna kamera to taka, która będzie wodoszczelna i odporna na wstrząsy. Dobrze, także jeśli sprzęt nie będzie zbyt ciężki.
  • Jakość nagrania – o wartości materiału, oprócz samej rozdzielczości, decyduje także płynność oraz stabilizacja obrazu. Dlatego przed zakupem warto spojrzeć na liczbę klatek na minutę przy nagrywaniu materiału o określonych parametrach. Inaczej wygląda 4K w 30, a inaczej w 60 klatkach na sekundę.
  • Funkcje – jeśli tworzymy głównie do mediów społecznościowych, ważne jest, aby urządzenie współpracowało dobrze na przykład z Facebookiem czy Instagramem. Możliwość tworzenie transmisji live czy wrzucania filmów bezpośrednio z kamery do internetu, bez zgrywania na inne nośniki, to na pewno spory atut. Oprócz tego, życie ułatwią wszelkie udogodnienia, umożliwiające szybki montaż, dodawanie efektów, jak przyśpieszenie czy zwolnienie, a także zdjęcia seryjne czy wykrywanie twarzy.


Kamery 4K - wybieramy najlepszą


Jaką kamerę 4K warto kupić ?


Kamera GOPRO HERO7 Black

To najpopularniejsza kamera sportowa, która już od wielu lat podbija serca twórców. Nie ma tutaj mowy o przypadku. Najnowsza wersja, oznaczona numerem 7 dysponuje bardzo dobrą stabilizacją obrazu dzięki technologii HyperSmooth. Bez dodatkowych akcesoriów, można osiągnąć efekty porównywalne do pracy z innymi kamerami, razem z gimbalem. Kamerę sparujemy ze swoim smartfonem za pomocą aplikacji, dzięki czemu można będzie dodawać szybkość, dystans i inne statystyki z nagrań, a także naklejki. Z GoPro Hero 7 przeprowadzimy relację na Facebooku i Instagramie, nagramy materiały w pętli, a także w zwolnionym tempie. Oprócz filmów, zrobimy dobre zdjęcia, dzięki matrycy 12 Mpix. Kamerę można bez problemu zanurzyć w wodzie na głębokość do 10 metrów, dzięki czemu fani nurkowania także zrobią z niej użytek. Gdy z różnych względów nie będziemy mogli użyć rąk, kamera jest gotowa także na odbieranie poleceń głosowych.


Kamera sportowa SONY Action Cam FDR-X3000

To także kamera dobrze stabilizująca obraz i gotowa na pracę w trudnych warunkach atmosferycznych. W zestawie mamy pilota z funkcją poglądu, co zdecydowanie ułatwia weryfikowanie na bieżąco nagranych sekwencji filmowych. Bardzo szybki procesor obrazu Sony, wiernie odwzorowuje faktury i szczegóły. Dzięki połączeniu z układem scalonym o dużej skali integracji, który skraca przetwarzanie obrazu, procesor BIONZ X zapewnia bardziej naturalne szczegóły, większy realizm zdjęć i filmów, pełniejsze przejścia tonalne i lepszej jakości filmy w trudnych warunkach oświetleniowych. Wodoodporna obudowa umożliwia nurkowanie do 60 metrów pod wodę, jest także odporność na piasek i wstrząsy. Podczas korzystania z funkcji Action Cam Movie Creator, można dodać do filmu śledzenie lokalizacji i prędkościomierz. Dzięki temu, funkcja nakładania danych GPS na wideo, może odczytać różne informacje i generować drugi plik wideo, który wyświetlają się te dodatkowe informacje.


Kamera sportowa DJI Osmo Action

To kolejny sprzęt stworzony z myślą o aktywnych użytkownikach, którzy nie boją się żadnych wyzwań. Sprzęt bardzo dobrze sprawdza się przy uwiecznianiu wszelkich obiektów w ruchu. Znaczące zwiększenie zakresu dynamiki materiału filmowego podczas nagrywania zapewni tryb HDR. Jego zadanie to tworzenie naturalnych przejść między obszarami oświetlonymi i ciemnymi, rejestrując szczegóły, które często są tracone w środowiskach o złożonym oświetleniu. Osoby mające zamiłowanie do manualnych ustawień, na pewno ucieszy możliwość samodzielnego ustawienia ekspozycji. Należy podkreślić też bardzo wygodną i intuicyjną obsługę kamery. Przycisk QS zapewnia łatwy i szybki dostęp do trybów i ustawień. Posiada on wiele możliwości, w tym opcje, które umożliwiają przełączanie między ekranem przednim i tylnym, zmianę trybów i wybieranie ustawień niestandardowych. Obiektyw kamery posiada trzy warstwy asferyczne, które skutecznie redukują odblaski i zniekształcenia, zapewniając krystalicznie czysty obraz nawet w bezpośrednim świetle słonecznym. Powłoka ochronna, chroniąca przed odciskami palców na nasadce filtra obiektywu, odpycha olej, wodę, brud i inne drobne cząsteczki, umożliwiając kontynuowanie filmowania nawet w trudnych warunkach i w trudnym terenie. Przy rozdzielczości 4K materiał nagrywa się w 60 klatkach na sekundę. 


Kamera SONY FDR-AX33

To kamera pod względem wymiarów i wagi bardziej przystająca do tych tradycyjnych, a nie sportowych, jednak warto wymienić ją tutaj ze względu na atrakcyjną cenę i ciekawe funkcje. Sprzęt łączy optykę od Zeiss z wysokiej jakości technologią matryc obrazu i elektroniką od kamer Sony. Urządzenie zapewnia szerokokątny obiektyw, doskonale nadający się do rejestracji rozległych krajobrazów, pozwala również na użycie 10-krotnego zoomu optycznego, który dzięki funkcji Clear Image Zoom, gwarantuje mocne zbliżenia bez utraty ostrości obrazu. Kamera ma samowyzwalacz, różne tryby ekspozycji do wyboru, a także możliwość nagrywania w zwolnionym tempie.


Zanim zaczniesz nagrywać w 4K


Decydując się na tworzenie materiałów w tak wysokiej rozdzielczości, warto mieć świadomość, jakie są konsekwencje. Materiały są piękne, niemniej pliki zajmują bardzo dużo miejsca na dysku w porównaniu z podobnymi nagraniami w Full HD. Zawczasu warto zatem zaplanować, gdzie będziemy przechowywać nagrania. Jeśli przestrzeń na dysku prawdziwym bądź wirtualnym jest ograniczona, trzeba się liczyć z usuwaniem surowych materiałów i pozostawieniem tylko zmontowanych kawałków. Duże pliki to także dłuższy czas na ich przesłanie lub odebranie przez innego użytkownika. 

Kamery 4K umożliwiają tworzenie bardzo realistycznych, żywych materiałów, z idealną jakością obrazu i dźwięku. Nic dziwnego, że dużo osób z nich korzysta, zwłaszcza, że ceny są atrakcyjne. Jeśli planujesz zakup w najbliższym czasie, zwróć uwagę na opisane przez nas modele. Na pewno nie będziesz żałować takiego wyboru.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]