Cellular w Apple Watch i nie tylko – co to jest? Jak działa?

Widząc nazwy inteligentnych zegarków, można się natknąć na nazwę „Apple Watch Cellular”. Co to właściwie znaczy i czym się różni od standardowej wersji? Intuicyjnie, łatwo wyczuć, że Cellular to dodatków funkcja, która sprawia, że smartwatch Apple ma wyższą cenę. Do czego jednak to służy i jakie daje korzyści? Zaraz wszystko wyjaśnimy!
Co to jest Cellular w Apple Watch?
Wybór zegarka Apple to dziś dość skomplikowana sprawa. W sprzedaży znajdują się aż 3 różne wersje (Apple Watch Series 3, Apple Watch Series 7, Apple Watch SE), a ponadto różnią się wielkością koperty i kolorem. Daje to duże spektrum możliwości, ale na tym nie koniec bogactwa wyboru. Porównując ze sobą modele i ich ceny zauważymy, że smartwatch może mieć dopisek „Cellular”. Co oznacza ten termin?
W największym skrócie, Cellular to możliwość zastosowania karty SIM w urządzeniu innym niż smartfon. Dzięki temu, będziemy mogli nawiązywać połączenia telefoniczne i korzystać z internetu bez konieczności korzystania z sieci Wi-Fi czy łączenia się przez Bluetooth ze swoim telefonem. Innymi słowy, zegarek Apple może stać się w pełni niezależnym urządzeniem. Zegarek łączy się z siecią przez pasmo LTE lub UMTS.
Jak łatwo się domyślić, korzystanie z sieci wymaga opłat w ramach określonego planu taryfowego, dlatego, aby cieszyć się z funkcji Cellular, będziemy potrzebować karty eSIM. Zanim zdecydujemy się na to rozwiązanie, warto też sprawdzić, którzy operatorzy komórkowi udostępniają możliwość wykorzystania swoich kart w zegarku.
Apple Watch GPS czy Cellular – co wybrać?
Skoro rozszyfrowaliśmy już nazwę funkcji, warto zastanowić się nad praktycznym zastosowaniem. Czy rzeczywiście często będziemy dzwonić lub wysyłać SMS-y z zegarka bez użycia telefonu? To indywidualna sprawa. Wszystko zależy od naszego trybu życia i sposobu korzystania z zegarka. Jeśli nigdzie nie ruszamy się bez swojego smartfona, z Cellular raczej nie będzie wielkiego pożytku. Pracując w domu z telefonem w kieszeni albo na biurku, odczytamy na zegarku Apple Watch wszystkie powiadomienia, informacje o połączeniach i inne ważne rzeczy.
Co innego, gdy telefon ma zostać w domu (poza zasięgiem łączności Bluetooth), a my chcemy gdzieś wyjść, zabierając ze sobą wyłącznie zegarek. Wówczas możliwość dzwonienia czy przekazywania wiadomości tekstowych i głosowych stanie się naprawdę cenna. Najlepszym przykładem jest krótka wyprawa na jogging czy z dzieckiem na plac zabaw. Jeśli chcemy być w kontakcie, a jednocześnie nie chcemy zabierać telefonu (choćby dlatego, że właśnie się ładuje) to zegarek z Cellular wydaje się sprytnym rozwiązaniem.
A czy to ma jakieś wady? Oprócz faktu, że za modele z Cellular trzeba więcej zapłacić, pozostaje jeszcze kwestia zużycia baterii. Korzystanie z Cellular sprawi, że zegarek po prostu szybciej będzie się rozładowywał. To jednak niewielka niedogodność, zważywszy na korzyść jaką jest uniezależnienie się od telefonu i możliwość swobodnego kontaktu za pomocą samodzielnego urządzenia.
Jaki Apple Watch z Cellular?
Myślisz, że potrzebujesz Apple Watch Cellular? Co to znaczy już wiesz, ale pozostaje jeszcze kwestia wyboru odpowiedniego zegarka wykorzystującego tę funkcję. Jaki polecamy?
Jak skonfigurować siec komórkową w zegarku Apple Watch Cellular?
Proces jest stosunkowo prosty i odbywa się głównie z użyciem smartfona. iPhone sam wykrywa obecność zegarka i pyta czy rozpocząć proces konfigurowanie.
- W pierwszym kroku, wybieramy czy mamy skonfigurować zegarek na podstawie kopii lub od podstaw.
- Następnie, należy wybrać kartę, do której mamy możliwość dopisania eSIM.
- Później, konfigurator przenosi nas do ekranu logowania do panelu operatora, gdzie akceptujemy regulamin usługi , potwierdzamy chęć wygenerowania eSIM i czekamy na dalsze kroki.
- Po wygenerowaniu karty eSIM, dostajemy potwierdzenie włączenia usługi poprzez SMS. Konfigurator sam przechodzi dalej, kończąc ustawianie Apple Watch.
Cellular nie tylko w zegarku!
Smartwatch to nie jedyne urządzenia Apple wykorzystujące Cellular. Ta sama funkcja ma zastosowanie także w tabletach. Standardowo, każdy iPad wykorzystuje łączność Wi-Fi. Cellular jest jednaj dodatkową funkcją, która może się przydać, gdy jesteśmy poza zasięgiem sieci Wi-Fi i chcielibyśmy skorzystać z sieci komórkowej.
Kiedy może się to przydać? Podobnie jak w przypadku zegarka mowa tutaj o sytuacjach, gdy znajdujemy się poza domem. Możliwość sprawdzenia maila czy wejścia na strony internetowe podczas podróży, gdy trudno o ogólnodostępną sieć bez zabezpieczeń na pewno docenią osoby, które dużo podróżują. Mankamenty Cellular w tabletach są natomiast takie same jak w zegarku – korzystając z łączności tego typu, tablet po prostu szybciej się rozładowuje.
Istotna różnica w korzystaniu z Cellular za pomocą zegarka Apple Watch i tabletu iPad polega na tym, że w przypadku tabletu nie będzie możliwe wykonywanie połączeń telefonicznych – skorzystamy jedynie z możliwości wykorzystywania internetu od operatora. W dobie aplikacji internetowych do dzwonienia, jak Skype czy FaceTime, można jednak poradzić sobie z tą drobną niedogodnością. Funkcja Cellular występuje również w różnych seriach tabletów Apple.
Można zatem wybrać taką konfigurację, niezależnie od tego, czy planujemy kupić podstawowy tablet czy model z mocniejszą specyfikacją, przeznaczony dla profesjonalistów.
Jak wybrać sprzęt Apple? Z Cellular czy bez?
Teraz znasz już najważniejsze informacje na temat Cellular. Co to w praktyce oznacza i do czego się przyda? To już zależy od konkretnego użytkownika, więc każdy we własnym zakresie może ocenić, czy to niepotrzebna funkcja, czy coś, za co warto zapłacić więcej, żeby czerpać z tego na co dzień konkretne korzyści.
Trzeba przyznać, że Apple wychodzi naprzeciw użytkownikom, oferując tę funkcję w urządzeniach różnej klasy, tym samym zdecydowanie łatwiej jest dopasować sprzęt do swoich konkretnych potrzeb.
Czytaj więcej

21. luty
Jaki komputer gamingowy? – poradnik jak wybrać PC dla graczy
Szukasz komputera gamingowego? To świetnie! Poznaj kompleksowy poradnik na temat odpowiednich podzespołów!
21. luty

19. luty
Polskie napisy na YouTube – jak je włączyć i dostosować?
YouTube jest jedną z najpopularniejszych platform do oglądania filmów online, dostarczającą użytkownikom treści z całego świata. W tym artykule dowiesz się, jak włączyć polskie napisy na YouTube i jak je dostosować do swoich potrzeb.
19. luty

14. luty
Co to jest smartwatch i jak działa?
Jak dokładnie działa smartwatch i co możesz zrobić z inteligentnym zegarkiem – sparowanym i bez telefonu? Znajdź odpowiedzi na te pytania i odkryj, jakie korzyści niesie ze sobą smartwatch!
14. luty