Co można myć w zmywarce, a czego nie? Poradnik

Co można myć w zmywarce, a czego nie? Ta sztuka od lat rządzi się niezmiennymi regułami chemii i fizyki. Dowiedz się, jakie naczynia i sprzęty kuchenne można poddać działaniu wysokiej temperatury wody i detergetnów, aby ich nie uszkodzić!
Co można myć w zmywarce?
Zmywarka zdecydowanie ułatwia codziennie obowiązki. W porównaniu ze zmywaniem ręcznym cały proces jest szybszy i dużo dokładniejszy, bardziej oszczędny i ekologiczny. Co więcej, nie trzeba się martwić o wrażliwą skórę dłoni i korzystać z niewygodnych rękawiczek. Dzięki zmywarce łatwo umyjesz przede wszystkim sztućce i talerze. Oprócz tego do środka możesz włożyć także szklane naczynia żaroodporne (na przykład brytfanny), kieliszki, kubki, szklanki. W przypadku szkła należy jednak pamiętać o wybraniu odpowiednio delikatnego programu (niska temperatura).
Oprócz tych standardowych przedmiotów warto jeszcze wymienić kilka mniej typowych. W zmywarce można regularnie myć także filtry do okapu kuchennego, niektóre części sokowirówki albo robota kuchennego, plastikowe zabawki czy mydelniczki. Lista kreatywnych zastosowań zmywarki jest długa – w internetowych poradnikach można znaleźć podpowiedzi, jak umyć w zmywarce gumowe kapki, pędzle do kosmetyków, gąbki, a nawet akcesoria ogrodowe!
Czego nie myć w zmywarce?
Pora wskazać często wykorzystywane w kuchni przedmioty, które nie powinny trafiać do zmywarek. Okazuje się, że lista jest naprawdę długa!
- Przedmioty wykonane z drewna – wśród nich należy wyszczególnić przede wszystkim deski do krojenia, jak również łyżki, szpatułki, tłuczki i inne tego typu akcesoria. Od długotrwałego działania wody drewno pęcznieje i traci swoje właściwości, a także walory estetyczne.
- Noże kuchenne – jeśli będą przez dłuższy czas myte w zmywarce, ich ostrza ulegną stępieniu. Poza tym są narażone na powolną korozję. Dlatego ostre noże należy zawsze myć ręcznie.
- Ręcznie malowane naczynia – piękne wzory pod wpływem wysokiej temperatury mogą stracić pierwotny kolor albo się zetrzeć.
- Niektóre rodzaje szkła – w tym miejscu należy wymienić szkło kryształowe czy dmuchane. Umieszczenie naczyń z takich materiałów w zmywarce może skutkować pojawieniem się odprysków lub utratą naturalnego połysku.
- Porcelana - w czasach, gdy tworzono pierwsze pełne kunsztu porcelanowe naczynia, nikt nie myślał o polewaniu ich wodą z wielką siłą. Takie przedmioty są po prostu zbyt delikatne na mycie w zmywarce – grozi im pęknięcie.
Czy garnki można myć w zmywarce?
A co z garnkami? Używasz ich w kuchni równie często jak talerzy, sztućców czy misek – wkładanie ich do zmywarki wydaje się naturalne i oczywiste. Czy na pewno? W rzeczywistości to, czy garnek można myć w zmywarce, zależy od materiału, z którego jest wykonany. Na liście „zakazanych” należy wymienić garnki aluminiowe, żeliwne i miedziane. Te materiały są bardziej podatne korozję. Natomiast nie ma przeszkód, by w zmywarce znalazły się garnki wykonane ze stali nierdzewnej. Pamiętaj jednak o tym, żeby po zakończeniu programu i wyjęciu garnka ze zmywarki dodatkowo go osuszyć, korzystając z papierowych ręczników.
Czy można myć patelnie w zmywarce?
W kwestii patelni należy zachować ostrożność – podobnie jak w przypadku garnków. Większość z nich powinieneś trzymać raczej z dala od zmywarki. Sól oraz detergenty mogą uszkodzić teflon, a także inne powłoki o właściwościach nieprzywierających. Patelnie żeliwne, analogicznie jak żeliwne garnki, po umyciu w zmywarce mogą szybciej korodować. Na pocieszenie – pamiętaj, że mycie ręczne nieprzywierającej powłoki nie wymaga wiele wysiłku – w końcu nie jest potrzebne szorowanie!
Czy plastikowe pojemniki można myć w zmywarce?
Wysokie temperatury mogą doprowadzić do odkształceń. Oczywiście wiele zależy tu od trwałości konkretnego pojemnika. Jeśli chcesz, by takie naczynia posłużyły ci długo, lepiej myć je ręcznie. Podobnie jest z plastikowymi wieczkami do szklanych lub metalowych pojemników na żywność – ewentualne odkształcenia spowodują, że stracą one szczelność.
Czego nie myć w zmywarce? Podsumowanie
Większość używanych na co dzień naczyń i sztućców nadaje się do mycia w zmywarce. Nie należy jednak czyścić w ten sposób porcelany, drewna, noży, delikatnego szkła. W przypadku garnków i patelni zwróć uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane. Te ogólne zasady nie są trudne do zapamiętania, a dodatkową podpowiedzią zwykle są informacje zamieszczane przez producenta na karcie produktu lub na opakowaniu. Co więcej, w przypadku popełnienia błędu, może obyć się bez poważnych konsekwencji. Jeśli jeden raz lub nawet kilka do zmywarki trafi nieodpowiedni przedmiot, wcale nie oznacza to nieodwracalnych szkód. Dopiero regularne, długotrwałe narażanie go na działanie wody, ciśnienia i silnych środków chemicznych może doprowadzić do trwałych uszkodzeń.
Czytaj więcej

21. luty
Jaki komputer gamingowy? – poradnik jak wybrać PC dla graczy
Szukasz komputera gamingowego? To świetnie! Poznaj kompleksowy poradnik na temat odpowiednich podzespołów!
21. luty

19. luty
Polskie napisy na YouTube – jak je włączyć i dostosować?
YouTube jest jedną z najpopularniejszych platform do oglądania filmów online, dostarczającą użytkownikom treści z całego świata. W tym artykule dowiesz się, jak włączyć polskie napisy na YouTube i jak je dostosować do swoich potrzeb.
19. luty

14. luty
Co to jest smartwatch i jak działa?
Jak dokładnie działa smartwatch i co możesz zrobić z inteligentnym zegarkiem – sparowanym i bez telefonu? Znajdź odpowiedzi na te pytania i odkryj, jakie korzyści niesie ze sobą smartwatch!
14. luty