Czym czyścić płytę ceramiczną, aby jej nie porysować?
Czasami trafiają się wyjątkowo trudne zabrudzenia, które nie chcą ustąpić. Kiedy szorowanie staje się koniecznością, bez odpowiedniej wiedzy jesteśmy na drodze do tego, żeby zniszczyć swoją płytę grzejną! Chociaż z innych miejsc spalone resztki usuwa się za pomocą zwykłego druciaka, w przypadku płyt to fatalny pomysł. Jako powierzchnie delikatne i podatne na powstawanie rys, kompletnie się do tego nie nadają. Najlepszym narzędziem do walki z najbardziej uporczywymi pozostałościami jedzenia jest specjalny skrobak do płyt ceramicznych Koenic. Skrobaki można kupić w wielu sklepach z akcesoriami AGD. Czasem też jeden egzemplarz jest gratisem, jaki dostajemy przy zakupie samej płyty. Najczęściej narzędzie jest wykonane ze stali nierdzewnej i wyposażone w wygodną, gumową rączkę. Większość skrobaków można kupić za mniej niż 20 zł, zatem to niewielka inwestycja jak na takie udogodnienie. Nieraz też skrobaki do płyt sprzedaje się w zestawach - razem ze ściereczką z mikrofibry i specjalnym detergentem. A jak go użyć? To też stosunkowo proste. Wystarczy pamiętać o tym, że skrobak ustawia się pod kątem 45 stopni do powierzchni płyty. Takie położenie gwarantuje, że szybko i skutecznie pozbędziemy się zabrudzeń, a jednocześnie nie uszkodzimy pól grzejnych. Warto jednak mieć na uwadze, że chociaż skrobak to znacznie lepsza opcja od drucianej szczotki, to wciąż trzeba zachować ostrożność i posługiwać się nim bardzo delikatnie. Mocny docisk wcale nie będzie potrzebny!
Istotne dla zachowania płyty w dobrym stanie jest także dbanie o garnki, które na niej umieszczamy. Ich spód powinien być czysty i gładki. W przeciwnym razie, przesuwając naczynie, narażamy pole grzejne na zarysowania. A co, jeśli zapomnimy o dokładnym czyszczeniu garnków i jednak powstaną zarysowania - jak wyczyścić płytę ceramiczną kuchenki w tej sytuacji? Na szczęście, nie wszystko jest stracone.
1. Aby usunąć tego typu ślady, powinniśmy zwilżyć plamę octem spirytusowym i odczekać ok. 15 minut.
2. Następnie nanosimy na nią mleczko do konserwacji płyt ceramicznych i czekamy aż wyschnie.
3. Ostatni krok to wytarcie płyty do sucha i przetarcie mleczkiem do czyszczenia ceramiki.
Utrzymanie w czystości płyty grzejnej nie stanowi wielkiego wyzwania, zwłaszcza, jeśli regularnie jej nie brudzimy zapobiegając powstawaniu zabrudzeń i osadów. Dzięki znajomości kilku prostych zasad oraz czujności, możemy cieszyć się z prawidłowego działania płyty i jej wszystkich zalet przez wiele lat.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować:
- Jaki piekarnik z funkcją mikrofali wybrać? Ranking
- Jaką białą płytę indukcyjną wybrać? Jak ją czyścić?
- Programy prania w pralce – jaki wybrać? Lista programów