MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Czyszczenie płyty ceramicznej – jak i czym to robić?

Nie ma opisu obrazu

Czyszczenie płyty ceramicznej to jedna z wielu czynności niezbędnych do utrzymania należytego porządku w nowoczesnej w kuchni. Aby skutecznie pozbyć się brudu, a przy tym nie zniszczyć delikatnej powierzchni, powinniśmy robić to prawidłowo. Sprawdź, jak czyścić płytę ceramiczną domowymi sposobami!

Płyta ceramiczna – dlaczego warto?

 

Płyty ceramiczne w kuchni to nowoczesne rozwiązanie, znacznie bardziej skuteczne od tradycyjnych kuchni z palnikami gazowymi. Zalety płyty ceramicznej są powszechnie znane, stąd rosnąca popularność tego sprzętu w polskich gospodarstwach domowych. Szybsze i bardziej równomierne nagrzewanie potraw, mniejsze ryzyko poparzenia, czy niższe rachunki niż przy tradycyjnej kuchence elektrycznej, wygodny panel do sterowania, dodatkowe funkcje - to na pewno argumenty przemawiające za płytą ceramiczną lub indukcyjną. Płyta ceramiczna to dziś nie luksus, a standard w wielu kuchniach – zwłaszcza w blokach, gdzie nie używa się w ogóle instalacji gazowej. Nawet w małych mieszkaniach ta technologia ma zastosowanie – gdy brakuje miejsca, dobrym wyborem może być dwupalnikowa płyta grzejna. Warto jednak wiedzieć, że inna zasada działania płyt ceramicznych, technologia i związane z nią właściwości niosą również pewne konsekwencje związane z czyszczeniem i konserwacją. O płyty ceramiczne dba się inaczej niż o palniki ze zwykłej kuchenki. Warto o tym wiedzieć, zanim popełnimy poważny błąd i coś bezpowrotnie zniszczymy, a nie jest to przecież tanie urządzenie! Chcesz wiedzieć, jak i czym czyścić płytę ceramiczną? Przeczytaj koniecznie praktyczny poradnik.

Dlaczego regularne czyszczenie płyty jest takie ważne?

 

Już na wstępie warto zaznaczyć, że czysta płyta grzejna to nie jest wyłącznie kwestia estetyki, chociaż to też jest ogromnie ważne. Zaschnięty tłuszcz i resztki innych potraw, jeśli nie są regularnie sprzątane, mogą wpływać na smak kolejnych dań. Obecność brudu w naszym otoczeniu to doskonałe warunki do rozwoju różnego rodzaju mikroorganizmów, takich jak grzyby i bakterie, których obecność bywa niebezpieczna dla zdrowia.

Jak radzić sobie z zabrudzeniami?

 

Najlepszym sposobem jest zapobieganie takim sytuacjom, w których mogą się tworzyć brudne osady, wymagające czyszczenia. Jeśli nic nam się nie wyleje ani nie wykipi, to codzienna praca ogranicza się głównie do przetarcia powierzchni płyty wilgotną ściereczką. Żeby uniknąć większości typowych wypadków podczas gotowania, należy trzymać się kilka ważnych zasad:

  • nie nalewać do garnka zbyt wiele wody, 
  • nie podgrzewać nic w zbyt wysokiej temperaturze przy zbyt dużej mocy grzania, nieadekwatnej do potrzeb
  • pilnować potraw, co jakiś czas zaglądając do garnka i mieszając w razie potrzeby.

 

Jak widać, wiele można osiągnąć przede wszystkim zachowując ostrożność i doglądając samego procesu gotowania. Gdy już przysłowiowe mleko się wyleje, to nie ma wyjścia i trzeba działać. Tu najlepszą metodą na czyszczenie płyty ceramicznej będzie szybka reakcja. Jeśli osad nie ulegnie wysuszeniu, czyszczenie będzie o wiele łatwiejsze. Dobrze jest zatem w awaryjnej sytuacji wyłączyć płytę, ściągnąć garnki i wytrzeć wylaną ciecz, żeby po chwili wrócić do gotowania. Zamieniając płytę standardową na płytę ceramiczną, szybko zauważymy kolejną przewagę tej drugiej opcji – płyta jest płaska, więc zdecydowanie łatwiej czyścić powierzchnię bez żadnych zagłębień, zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Już sam kształt sprawia, że mamy wyraźną przewagę. A jeśli złamaliśmy te wszystkie zasady i od tygodni na płycie gromadzi się brud? Z pomocą przyjdzie odpowiedni preparat przeznaczony do płyt. Wśród takich specjalistycznych środków czyszczonych na pewno warto wskazać płyn marki DR.BECKMANN. Po wyczyszczeniu wszystkich zabrudzeń wybranym preparatem, dobrze jest jeszcze raz przetrzeć płytę na mokro i na koniec wysuszyć papierowym ręcznikiem.

Nie ma opisu obrazu

Jak czyścić płytę ceramiczną domowymi metodami?

 

A co w sytuacji, gdy w domu zabraknie specjalistycznego preparatu do czyszczenia płyt, sklep jest zamknięty lub na zakupy jest daleko? Na szczęście są alternatywne metody, które regularnie są wykorzystywane w wielu gospodarstwach domowych!

Częstym wyborem jest chociażby używanie sody oczyszczonej:

  1. Niewielką ilość rozsypujemy na płycie, a następnie zwilżamy gąbkę, odciskając z niej nadmiar wody i miękką stroną myjemy płytę.
  2. Powstała w ten sposób pasta dokładnie oczyści powierzchnię płyty.
  3. Nadmiar substancji czyszczącej wystarczy zebrać ręcznikiem papierowym i zmyć płytę wypłukaną gąbką. Jeśli dodatkowo chcemy, aby płyta była błyszcząca, można przetrzeć ją płynem do szyb. Inna szkoła mówi, żeby sodę oczyszczoną wymieszać z wodą utlenioną.

Znaną metodą, w przypadku lekkich zabrudzeń na płycie ceramicznej, jest także użycie do czyszczenia zwykłego płynu do mycia naczyń.

Czym czyścić płytę ceramiczną, aby jej nie porysować?

Czasami trafiają się wyjątkowo trudne zabrudzenia, które nie chcą ustąpić. Kiedy szorowanie staje się koniecznością, bez odpowiedniej wiedzy jesteśmy na drodze do tego, żeby zniszczyć swoją płytę grzejną! Chociaż z innych miejsc spalone resztki usuwa się za pomocą zwykłego druciaka, w przypadku płyt to fatalny pomysł. Jako powierzchnie delikatne i podatne na powstawanie rys, kompletnie się do tego nie nadają. Najlepszym narzędziem do walki z najbardziej uporczywymi pozostałościami jedzenia jest specjalny skrobak do płyt ceramicznych Koenic. Skrobaki można kupić w wielu sklepach z akcesoriami AGD. Czasem też jeden egzemplarz jest gratisem, jaki dostajemy przy zakupie samej płyty. Najczęściej narzędzie jest wykonane ze stali nierdzewnej i wyposażone w wygodną, gumową rączkę. Większość skrobaków można kupić za mniej niż 20 zł, zatem to niewielka inwestycja jak na takie udogodnienie. Nieraz też skrobaki do płyt sprzedaje się w zestawach - razem ze ściereczką z mikrofibry i specjalnym detergentem. A jak go użyć? To też stosunkowo proste. Wystarczy pamiętać o tym, że skrobak ustawia się pod kątem 45 stopni do powierzchni płyty. Takie położenie gwarantuje, że szybko i skutecznie pozbędziemy się zabrudzeń, a jednocześnie nie uszkodzimy pól grzejnych. Warto jednak mieć na uwadze, że chociaż skrobak to znacznie lepsza opcja od drucianej szczotki, to wciąż trzeba zachować ostrożność i posługiwać się nim bardzo delikatnie. Mocny docisk wcale nie będzie potrzebny!

Istotne dla zachowania płyty w dobrym stanie jest także dbanie o garnki, które na niej umieszczamy. Ich spód powinien być czysty i gładki. W przeciwnym razie, przesuwając naczynie, narażamy pole grzejne na zarysowania. A co, jeśli zapomnimy o dokładnym czyszczeniu garnków i jednak powstaną zarysowania - jak wyczyścić płytę ceramiczną kuchenki w tej sytuacji? Na szczęście, nie wszystko jest stracone.

1. Aby usunąć tego typu ślady, powinniśmy zwilżyć plamę octem spirytusowym i odczekać ok. 15 minut.

 

2. Następnie nanosimy na nią mleczko do konserwacji płyt ceramicznych i czekamy aż wyschnie.

 

3. Ostatni krok to wytarcie płyty do sucha i przetarcie mleczkiem do czyszczenia ceramiki.

Utrzymanie w czystości płyty grzejnej nie stanowi wielkiego wyzwania, zwłaszcza, jeśli regularnie jej nie brudzimy zapobiegając powstawaniu zabrudzeń i osadów. Dzięki znajomości kilku prostych zasad oraz czujności, możemy cieszyć się z prawidłowego działania płyty i jej wszystkich zalet przez wiele lat.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. Jaki piekarnik z funkcją mikrofali wybrać? Ranking
  2. Jaką białą płytę indukcyjną wybrać? Jak ją czyścić?
  3. Programy prania w pralce – jaki wybrać? Lista programów

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne