MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Co to jest grzejnik konwektorowy? Jak działa?

Nie ma opisu obrazu

Chcesz się dowiedzieć, co to jest grzejnik konwektorowy? Myśląc o sezonie jesienno-zimowym, warto znać charakterystykę takich urządzeń, by w razie potrzeby maksymalnie wykorzystać ich mocne strony. Dowiedz się, jak działa grzejnik konwektorowy!

Co to jest grzejnik konwektorowy?

 

Na wstępnie należy podkreślić, że grzejnik konwektorowy to rodzaj grzejnika elektrycznego. Jest częstym wyborem ze względu na stosunkowo niską cenę, łatwą obsługę i kompaktowe rozmiary. Korzystając z grzejnika konwektorowego, można szybko ogrzać niewielkie pomieszczenie. Urządzenia tego typu są dość efektywne i dają odczuwalne efekty po krótkim czasie. Co więcej, nie generują wysokich kosztów, gdyż mają z reguły mniejszą moc niż np. grzejniki olejowe.

 

Grzejnik konwektorowy można traktować jako dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem, tymczasowe źródło ciepła na czas awarii albo, w ostateczności, samodzielne urządzenie do ogrzewania pomieszczeń, w których nie ma innego sposobu na podwyższenie temperatury.

Grzejnik konwektorowy – zasada działania

 

Zanim zdecydujesz, czy to rozwiązanie dla ciebie, dowiedz się, jak działa grzejnik konwektorowy. Nazwa tego urządzenia, określanego także mianem konwektora czy grzejnika konwekcyjnego, pochodzi od zjawiska konwekcji. Mowa tu o unoszeniu się cieplejszych mas powietrza i opadaniu zimnego. Grzejnik konwektorowy ma za zadanie ogrzać masy powietrza i pomóc w równomiernym rozprowadzeniu ciepła. Jak to działa?

Najpierw grzejnik konwektorowy zasysa zimne powietrze od dołu. Następnie – ogrzewa je i wypuszcza z powrotem do pomieszczenia przez otwory znajdujące się w górnej części obudowy. Dzięki zastosowaniu wentylatora w niektórych modelach proces rozprowadzenia ciepłego powietrza jest szybszy i bardziej dokładny. Siłę grzania można ustawić. Żeby grzejnik konwektorowy dobrze spełniał swoje zadanie, nie powinien być zastawiony ani zasłonięty – ciepłe powietrze nie powinno napotykać po drodze żadnych przeszkód. Konstrukcja, jaką charakteryzuje się grzejnik konwektorowy, i sposób jego działania mają wiele zalet:

  • obudowa nie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, przez co jej przypadkowe dotknięcie nie stanowi zagrożenia dla użytkownika;
  • grzejniki są lekkie i poręczne – urządzenie bez problemu przeniesiesz z miejsca na miejsce;
  • dzięki prostej konstrukcji to nie są drogie sprzęty, większość kosztuje do 250 zł;
  • efekty grzania są odczuwalne praktycznie od razu;
  • grzejnik jest bardzo intuicyjny w obsłudze – wystarczy podłączyć go do gniazdka i uruchomić! 

Na co zwrócić uwagę wybierając grzejnik konwektorowy?

Wiesz już, co to jest grzejnik konwektorowy. Jak widać, ma wiele zalet, więc być może rozważasz już zakup takiego urządzenia. Tylko który model wybrać?

Szukając odpowiedniego modelu dla siebie, zwróć uwagę na wymienione poniżej elementy:

  • Moc – znaczenie ma zarówno wartość całkowita, jak i wartości na różnych poziomach (zwykle dostępne są trzy opcje wyboru – na przykład 750, 1250 i 2000 W). Im wyższy poziom mocy, tym większe pomieszczenie może być efektywnie ogrzewane przez grzejnik konwektorowy. 
  • Wygląd i ergonomia – zwróć uwagę, czy obudowa jest atrakcyjna wizualnie i czy konstrukcja wpisuje się w twoje potrzeby. Jeśli chcesz zainstalować grzejnik na stałe, sprawdź, czy ma w komplecie przeznaczone do tego uchwyty. Zweryfikuj, czy przyciski do zmiany ustawień są dobrze wyeksponowane. 
  • Wielkość – ma znaczenie, gdy myślisz o postawieniu konwektora w niewielkim pomieszczeniu, np. w pokoju dziecka albo w łazience. 

Znając te cechy, łatwiej będzie ci znaleźć właściwy grzejnik konwektorowy, ranking grzejników elektrycznych każdego typu powstaje w dużej mierze po przeanalizowaniu tych samych parametrów. 

Czy grzejnik konwektorowy ma wady?

Trudno znaleźć urządzenie, które będzie pod każdym względem idealne. Swoje mankamenty mają także grzejniki konwektorowe – zasada działania opiera się na ruchu powietrza, a w powietrzu jest też kurz, który szkodzi alergikom. Dlatego przeciwnicy tego typu sprzętu podkreślają, że jego częste używanie może prowadzić do rozprowadzania nie tylko ciepła, ale też różnych zanieczyszczeń. Oprócz tego konwektor, podobnie jak każdy inny grzejnik, ma wpływ na obniżenie poziomu wilgotności. Suche powietrze niekorzystnie wpływa na zdrowie, więc pamiętaj, że może przydać ci się nawilżacz powietrza

Jak używać grzejników konwektorowych?

Ogrzewanie na prąd jest stosunkowo drogie ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej. Dlatego najlepiej wykorzystywać ogrzewanie konwektorowe tylko w niewielkim stopniu. Na pewno nie opłaca się uruchamiać grzejnika na całą noc. To raczej dobry sposób na szybkie i krótkotrwałe ogrzanie pomieszczenia. Chcąc odpowiednio zadbać o swój komfort termiczny, lepiej skupić się na właściwym ociepleniu budynku, uszczelnieniu okien, a także zamykaniu drzwi, żeby powietrze szybko nie uciekało z jednego pokoju do drugiego. 

Nie ma opisu obrazu

Grzejnik konwektorowy – co to znaczy? Podsumowanie

Wiesz już, co to jest grzejnik konwektorowy i jak go używać. To przydatny sprzęt, gdy chcesz szybko podnieść temperaturę w domu. Podczas największych mrozów takie urządzenie sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła. Nie mówiąc już o możliwych awariach centralnego ogrzewania – w końcu przezorny zawsze ubezpieczony! Sprawdź też inne rodzaje grzejników, które mogą ci się spodobać – w tym ceramiczne. Może się też okazać, że bardziej przypadnie ci do gustu klimatyzator funkcją ogrzewania – jest w czym wybierać!

Przeczytaj również:

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne