MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Ile prądu pobiera lodówka?

Nie ma opisu obrazu

Ciężko przewidzieć, czy cena energii spadnie, czy wzrośnie, dlatego warto wiedzieć, ile prądu pobiera lodówka… Wszelkie długofalowe prognozy tego typu oparte są na założeniach. W kwestii sprzętu AGD możemy jednak w dużym stopniu operować konkretami. Czy wiatr wieje z zachodu czy wschodu – parametry urządzenia nie ulegają przecież zmianie. Dane produktów są wyraźnie prezentowane, a dla wygody i bezpieczeństwa konsumenta – ujęte w ramy, a nawet barwy.

Ile prądu zużywa lodówka? Klasa energetyczna to podstawa!

Lodówka to najbardziej niezbędne, ale i najbardziej prądożerne urządzenie w twoim mieszkaniu. Odpowiada za niemal 30% zużycia energii elektrycznej. Kupując nowoczesną chłodziarko-zamrażarkę wysokiej klasy energetycznej, zmniejszysz ten udział. Inwestycja zwróci się z górką. Podziękuje rodzina, bo im wyższa klasa, tym cichsza praca. Podziękuje planeta, bo taka ekonomia to ekologia.

Ciężko przewidzieć, czy cena energii spadnie, czy wzrośnie… Wszelkie długofalowe prognozy tego typu oparte są na założeniach. W kwestii sprzętu AGD możemy jednak w dużym stopniu operować konkretami. Czy wiatr wieje z zachodu czy wschodu – parametry urządzenia nie ulegają przecież zmianie. Dane produktów są wyraźnie prezentowane, a dla wygody i bezpieczeństwa konsumenta – ujęte w ramy, a nawet barwy.

Te wyeksponowane, pokolorowane dane to klasa energetyczna. Znajdziesz ją na stronie produktu w internecie, a także na produkcie w sklepie stacjonarnym – w formie naklejki zwanej etykietą energetyczną. Jednakowej dla całej Unii Europejskiej. Nie wszystkie urządzenia objęte są klasyfikacją, regulacje dotyczą tych najbardziej energochłonnych i najpopularniejszych. Co jest królową takich urządzeń?

 

Zużycie prądu – lodówka coraz tańsza w eksploatacji

 

Przyjrzyjmy się etykiecie lodówki. Na każdej muszą znaleźć się:

  • marka i modelu sprzętu;
  • klasa energetyczna;
  • zużyciu prądu w skali roku;
  • objętość komór chłodzenia i mrożenia;
  • poziom emitowanego hałasu – i osobna klasa emisji hałasu.

Po reformie z 2021 r. klasa energetyczna wyrażana jest w kolejnych literkach alfabetu od A do G, bez mylących „plusików” przy A. Dawne A+, choć brzmiało dumnie, to dziś F lub G, najniżej. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule na temat klas energetycznych.

Połączmy dwa w jednym – aby zrozumieć, czym jest klasa energetyczna i jaki ma wpływ na twój budżet, zestawmy, ile prądu zużywa rocznie lodówka. W naszej modelowej kuchni modelowej rodziny stoi modelowa lodówka – dwudrzwiowa, dwukomorowa, jednostronna chłodziarko-zamrażarka, pojemność 200+100 l. Klasyczny słupek wysokości i szerokości dorosłego człowieka. Dokładna wartość zużycia energii – urządzenia każdej klasy – zależy od kilku czynników, przede wszystkim pojemności, ilości załadunku, częstotliwości otwierania drzwiczek, odległości od źródeł ciepła...

  • Jeśli zdecydujesz się na lodówkę klasy energetycznej F, w rok zużyje 300 kWh.
  • Model klasy energetycznej E – 250 kWh.
  • Lodówka o klasie D to już produkt, który można uznać za oszczędny, zużyje 200 kWh.
  • Lodówka klasy C obniża roczny pobór energii do 170 kWh.
  • Ba, na rynku są nawet lodówki klasy A, rodzynki, to tylko 100 kWh.

MediaMarkt oferuje dodatkowo własny wyróżnik. Kupując lodówkę z logo BetterWay, możesz być pewien, że to produkt przyjazny tobie, domowi i środowisku!

Kompresor – czy lodówka robi sobie przerwę?

 

Dekada – tyle najczęściej wynosi okres gwarancji na serce lodówki, czyli kompresor (sprężarkę). To jest możliwe w przypadku popularnych lodówek z kompresorem inwerterowym. Serce rozprowadza czynnik chłodniczy w rytmie dyktowanym przez termostat – producenci stosują rozmaite rozwiązania inżynieryjne, aby czyniło to jak najskuteczniej, jak najoszczędniej.

  • Kompresor tradycyjny (tłokowy) – znajdziesz go w tańszych lodówkach. Choć włącza się (głośno, buczenie) i kompletnie wyłącza (cisza), zależenie od zapotrzebowania, w ostatecznym rachunku urządzenie pobiera więcej energii, a sprężarka nie jest objęta przedłużoną gwarancją.
  • Kompresor inwerterowy – cichy, o przedłużonej żytowności, pracuje ciągle, ale po osiągnięciu żądanej temperatury obniża moc do minimum. Np. nocą, kiedy nieotwierana lodówka może nieco odpocząć, wraz z domownikami.
  • Kompresor inweterowy liniowy – najcichsze rozwiązanie, z napędem bezpośrednim zamiast tłoków, stosowane w lodówkach LG, nazywane przez producenta „linear cooling”.

Co oznacza „cicha lodówka”? Przyjęło się, że dla tego sprzętu to poziom poniżej 40 dB. Kompresory inwerterowe i linearne są w stanie obniżyć poziom hałasu do 35 dB, a nawet nieco bardziej. To nie jest detal – warto sobie uzmysłowić, że przy tych wartościach 10 dB więcej to mniej więcej dwa razy głośniej!

Co jeszcze zrobić, aby lodówka była ekologiczna

Masz wpływ na swą decyzję zakupową – to podstawa. Ale potem wciąż możesz zadbać o to, aby lodówce pracowało się lżej.

  • Montaż zgodny z instrukcją, właściwe ustawienie względem ścian, zależny od umiejscowienia elementów oddających ciepło. Najczęściej są z tyłu.
  • Umiejscowienie możliwie daleko od grzejnika, kuchenki – ciepło pomieszczenia ma także wpływ na zużycie energii przez lodówkę.
  • Wypoziomowanie – proces prosty i konieczny.
  • Zamykaj drzwiczki, nie otwieraj bez potrzeby.
  • Nie wkładaj do lodówki ciepłych produktów.
  • Nie przechładzaj, właściwa temperatura to: 4°C w chłodziarce i -18°C w zamrażarce.
  • Jeśli masz urządzenie bez technologii No Frost, zadbaj o rozmrażanie.

Zadbaj o dom, środowisko i finanse. Kup lodówkę o wysokiej klasie energetycznej, szukaj produktów BetterWay. Eko się opłaca!

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne