MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jak ochłodzić mieszkanie w upały? Czy da się to zrobić bez klimatyzacji?

Nie ma opisu obrazu

Jak ochłodzić mieszkanie w upały bez klimatyzacji? Ciepła pora roku potrafi dać się we znaki! Przeciągające się upały, bez ochłodzenia lub opadów deszczu, to nie tylko problem rolników, lecz większości z nas. Efektywne funkcjonowanie przy ekstremalnie wysokich temperaturach jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Realizowanie domowych obowiązków, praca, relaks – przy temperaturach powyżej naszego komfortu termicznego, stają się przedsięwzięciami niemal niemożliwymi. Przyglądamy się najbardziej oczywistym sposobom ochłodzenia w upały i szukamy różnych rozwiązań!

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

 

Oczywiście pierwszym, co przychodzi do głowy w ekstremalne upały, jest zainwestowanie w instalację klimatyzacji. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. Po stronie wad należy wymienić przede wszystkim skomplikowany montaż systemu, który oznacza często po prostu kucie ścian. Tak zaawansowany remont może nie być w spektrum naszych zainteresowań, zwłaszcza, jeśli ściany niedawno malowaliśmy.

Do tego, klimatyzacja w domu to również bardzo zmienna temperatura. Myśląc o tym, co zrobić, żeby w domu było chłodniej, zależy nam, by obniżyć jak najmocniej wskaźnik temperatury wewnątrz względem tej, którą mamy za oknem. Tymczasem, możemy źle reagować na różnice temperatur.

Musimy też liczyć się z tym, że praca klimatyzacji oznacza hałas i intensywny pobór energii. Przy jej rosnących cenach, pracująca ciągle klimatyzacja, może być po prostu bardzo drogim sposobem na ochłodę. Zważywszy, że wcześniej musieliśmy ponieść koszty zakupu sprzętu i montażu, robi się to naprawdę sporym wydatkiem – i to nie jednorazowym.

Dlatego dobrze zastanowić się nad alternatywami – jest ich naprawdę dużo, możemy więc znaleźć taką, która będzie odpowiadała nam najbardziej!

 

Klimator, wentylator, cyrkulator – co to za urządzenia i czym się różnią?

 

Zastanawiając się, jak ochłodzić mieszkanie w upał, mamy sporo sprzętów do wyboru, które nam w tym pomogą. Ich zasady działania nieco się różnią, więc warto przyjrzeć się kluczowym charakterystykom, zanim wybierzemy optymalne dla nas rozwiązanie!

 

  • Wentylator – ten rodzaj sprzętu kojarzymy przede wszystkim w wentylatorami biurkowymi, które mają przynieść ulgę w upał spragnionym chłodu pracownikom. Jego zasada działania jest prosta: emituje strumień zimnego powietrza. W zależności od rodzaju i gabarytów urządzenia, strumień ten może być różnej wielkości. Im bliżej wentylatora, tym przyjemniej spędzać upalne dni. Aby wybrać najlepszy sprzęt tego rodzaju, sprawdź ranking wentylatorów kolumnowych. Po jego stronie najważniejszych zalet należy odnotować łatwe przenoszenie z miejsca na miejsce, po stronie wad – miejscowe działanie i dość głośnią pracę.
  • Cyrkulator – z wyglądu może przypominać wentylator, jednak jego zasada działania jest nieco inna. Zamiast tylko wytwarzać strumień powietrza, sprawia, że powietrze wokół cyrkuluje, krąży – miesza się ciepłe z zimnym. Najważniejsze zalety? Działa w szerszym wymiarze, nie tylko miejscowo, jak wentylator. To, co jest jego największą zaletą, może być również jednocześnie wadą – ten sposób pracy może okazać się niewystarczający, by odpowiednio ochłodzić pomieszczenie, dobrze więc będzie jednocześnie użyć innego sposobu. Dobrze porównać ten sprzęt z możliwościami wentylatora. Cyrkulator a wentylator – czym się od siebie różnią? Dowiedz się, który sprzęt jest lepszy.
  • Klimator – niektórzy mogą go mylić z klimatyzatorem, jednak jego zasada działania jest inna. Funkcjonowanie tego sprzętu opiera się na wkładach, które powinniśmy zamrozić przed użyciem. Następnie, wiatrak klimatora rozprowadzi wygenerowany w ten sposób chłód po całym pomieszczeniu. To inny rodzaj ukojenia niż ten, który potrafi wygenerować wiatrak. Bardziej niż strumień powietrza przypomina chłodną bryzę klimatyzacji. Największą zaletą jest dość skuteczne chłodzenie, bardziej trwałe i odczuwalne niż w przypadku wymienionych wyżej sposobów, a także często występującą funkcję nawilżania powietrza. Po stronie wad – obsługa jest nieco bardziej skomplikowana, niż podłączenie urządzenia do gniazda sieciowego.

 

Znamy już najważniejsze sposoby na to, jak obniżyć temperaturę w pokoju bez konieczności montowania klimatyzacji. Czas przyjrzeć się polecanym urządzeniom, które przyniosą ulgę w gorące dni!

 

Jak ochłodzić mieszkanie w upały? Przegląd polecanych urządzeń

 

Wybór idealnego urządzenia do tego, by obniżyć temperaturę w domu, to dość złożona kwestia. Dobrze szczegółowo przeczytać specyfikację, sprzętów i porównać dostępne rozwiązania, by wybrać najlepsze z nich.

Co wziąć pod uwagę, czytając opisy prezentowanych urządzeń?

  • Moc sprzętu,
  • zasady sterowania,
  • waga i wymiary urządzenia,
  • dostępne programy pracy lub stopniowalna jej prędkość.

Dzięki temu zyskamy pełny obraz różnych opcji i tego, która z nich może być najbardziej odpowiednia dla naszych potrzeb. Oto przegląd urządzeń, które polecamy.

 

  • CYRKULATOR HB Cyrkulator o mocy 30 W i wydajności 2500 m3/h. Ma dwie prędkości pracy, o sterowaniu mechanicznym. Elegancki design urządzenia będzie dobrze wpisywał się w większość wnętrz. Użytkownicy chwalą go za cichą pracę.
  • CYRKULATORY HB AC3040S Nieco bardziej zaawansowana propozycja tego samego producenta. Oferuje moc 50 W, trzy ustawienia prędkości i większą średnicę 30 cm. Antypoślizgowe nóżki pozwalają ustawić cyrkulator w dowolnym miejscu, zaś elegancka obudowa sprawia, że urządzenie dobrze komponuje się z wnętrzem. Regulacja kąta nachylenia, pozwala lepiej sterować cyrkulatorem.
  • WENTYLATOR KOENIC KSF 400 M Srebrny wentylator stojący o mocy 70 W. Ma trzy funkcje prędkości pracy i cztery łopatki śmigła. Regulowana wysokość, w zakresie 103 do 138 cm, pozwala lepiej kontrolować funkcjonowanie urządzenia. Z dodatkowych funkcji warto wskazać zabezpieczenie przed przegrzaniem, co ma znaczenie w szczególnie upalne dni, gdy wentylator pracuje długie godziny.
  • WENTYLATOR STADLER FORM PETER LITTLE Elegancki, przenośny wentylator kolumnowy od uznanego producenta. Tryb oscylacyjny pomaga lepiej rozprowadzać chłodne powietrze w pomieszczeniu. Wentylator ten ma jeszcze inną przydatną funkcję – timer. Możemy ustawić więc, jak długo ma pracować po tym czasie (od 1 do 7 godzin) automatycznie się wyłącza. Pozwoli to na oszczędność energii. Ma moc 9 W, cztery prędkości pracy, stabilną podstawę, dzięki której urządzenie się nie przewróci. Ze względu na cichą pracę, świetnie nada się również do pokoju dziecięcego lub sypialni.
  • WENTYLATOR STADLER FORM PETER Potężniejsza wersja wentylatora opisanego wyżej. Większa moc (60 W) pozwala chłodzić pomieszczenia do 40 m2. Ma trzy poziomy pracy, oferuje tryb Naturalna Bryza, który pozwala cieszyć się przyjemnym chłodem w całym pomieszczeniu. Timer pozwala ustawić czas pracy od 1 do 7 godzin. Ciekawy design idealnie wpisuje się w wiele pomysłów na pomieszczenia – wentylator kolumnowy wygodnie jest ustawić w kącie pokoju. Wygodne sterowanie za pomocą pilota da szansę szybkiej zmiany ustawień.
  • WENTYLATOR HB DF3003BR Wentylator biurkowy o mocy 45 W, średnicy 30 cm i trzystopniowej regulacji prędkości. Automatyczna oscylacja pozwala lepiej rozchodzić się strumieniowi powietrza, a regulacja kąta nachylenia – skierować nawiew w tę stronę, na której ochłodzeniu szczególnie nam zależy. Podkładki antypoślizgowe i stabilna podstawa sprawiają, że urządzenie pewnie stoi na biurku, stole, parapecie lub szafce nocnej.
  • KLIMATOR MPM MKL-01 Czas przyjrzeć się klimatorom! Zaczynamy od propozycji od MPM. To urządzenie o mocy 60 W. Ma wyjmowany zbiornik na wodę o pojemności 8 l, który łatwo napełnić. Co więcej, możemy do środka dorzucić kostki lodu dla wzmocnienia efektu chłodzenia! Oprócz chłodzenia, klimator ma również funkcję nawilżania. Odznacza się również cichą pracą, co ma szczególne znaczenie, jeśli stosujemy urządzenie w sypialni lub w przestrzeni wymagającej naszego skupienia – jak w biurze lub pokoju pracy na home office.

Co zrobić, żeby w domu było chłodniej? Wykorzystaj nasze pomysły!

 

Sposobów na to, by zadbać o optymalną temperaturę w domu, jest sporo i większość z nich nie wymaga generalnego remontu! Możemy zastanowić się, który z nich najlepiej wpisuje się w nasze potrzeby lub skorzystać z kilku urządzeń jednocześnie – inne rozwiązania wybierając do salonu, inne do pokoju dziecięcego, a inne do sypialni.

Szybkie ochłodzenie i przygotowanie pysznej wody umożliwi syfon do wody gazowanej. Sprawdź, jaki sprzęt wybrać.

 

 

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  1. Jak układać naczynia i sztućce w zmywarce?
  2. Czym i jak wyczyścić ekran telewizora? Domowe sposoby
  3. Woda w lodówce – co zrobić? Dlaczego się zbiera?

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne