MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jak poprawić jakość i ostrość zdjęcia?

Nie ma opisu obrazu

Jak poprawić jakość zdjęcia? Jest na to kilka sposobów. Zdęcia robione telefonem towarzyszą nam cały czas! To najszybszy sposób, by zatrzymać w kadrach ulotne chwile. Jednak korzystając z różnego rodzaju sprzętu – nie tylko smartfonów, ale też aparatów cyfrowych, zdjęcia nie zawsze wychodzą takie, jakich byśmy sobie życzyli. Dowiedz się, jak zwiększyć jakość zdjęcia!

Poprawa jakości zdjęcia – dlaczego często jej potrzebujemy?

 

Zanim przejdziemy do tego, jak wyostrzyć zdjęcie, zastanówmy się najpierw, dlaczego w ogóle zdarzają się nam nieudane zdjęcia. Może się okazać bowiem, że wyeliminowanie przyczyn takiego stanu znacząco poprawi jakość fotografii, które wykonujemy. Problemów, jakie możemy napotkać, robiąc zdjęcie, jest sporo.

Które z nich decydują o tym, że fotografia jest słabej jakości?

 

•    Poruszenie ręką przed zrobieniem zdjęcia – chociaż sporo smartfonów oferuje automatyczną stabilizację obrazu, przed naciśnięciem przycisku migawki, powinniśmy telefon trzymać nieruchomo. Nawet delikatne ruchy ręką mogą sprawić, że zdjęcie będzie rozmazane i nieostre. Co więcej, polepszenie jakości zdjęcia wykonanego w ten sposób jest bardzo trudne - na tyle, że zostaje nam tylko szukanie rozwiązań związanych z dodaniem efektów artystycznych. Aby tego uniknąć, dobrze zainwestować w selfie stick lub gimbal. Uchwyty tego typu sprawią, że smartfon będzie stabilnie osadzony, przez co poruszenia ręką nie wpłyną na jakość fotografii.

 

•    Niedostosowanie funkcji aparatu do warunków – zarówno w przypadki aparatów w smartfonie, jak i sprzętu fotograficznego, zwykle możemy korzystać z trybów ręcznych, jak i automatycznych. Nie wiedząc, który tryb wybrać, często bazujemy na rozwiązaniach domyślnych, a więc automatycznych. Tymczasem, może okazać się, że znacznie lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po niestandardowe ustawienia, które pozwolą nam realizować fotografie lepszej jakości. Zamiast zastanawiać się, jak poprawić zdjęcie słabej jakości, lepiej poświęcić czas na dokładną lekturę instrukcji urządzenia lub obejrzenie tutorialu. Łatwo je namierzyć, wpisując w okno wyszukiwarki serwisu nazwę naszego urządzenia i słowo „tutorial” lub „tutorial foto”.

 

•    Korzystanie z zooma – w większości smartfonów mamy do czynienia z zoomem cyfrowym. Jakość zdjęć wykonanych w przybliżeniu tego typu jest niższa niż w przypadku zoomu optycznego. Dlatego jeśli to możliwe, powinniśmy ograniczyć do minimum korzystanie z przybliżania zoomem cyfrowym. W miarę możliwości, lepiej podejść do fotografowanego obiektu.

 

•    Nieodpowiednie kadrowanie i robienie zdjęć pod słońce – to proste błędy warsztatowe, które popełniamy niezależnie od tego, jakim sprzętem dysponujemy. Tutaj kluczowym elementem dla tego, by poprawić jakość zdjęć, jest poznanie kilku technik fotografowania, kadrowania, ustawiania się wobec tego, co fotografujemy, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Możemy skorzystać z samouczków dostępnych na YouTube lub wybrać któryś z webinariów czy kursów dostępnych online. Co więcej, możemy zgłębić tajniki fotografii smartfonem - tak, by jak najlepiej opanować ten szczególny rodzaj zdjęć.

Jak polepszyć jakość zdjęcia – najważniejsze sposoby

 

Wiedząc już, jakie błędy popełniamy przy robieniu fotografii, czas przyjrzeć się sposobom na to, by poprawić jakość zdjęcia.

 

Jak można o to zadbać? Przedstawiamy sprawdzone sposoby:

 

•    Zadbaj o światło – odpowiednie oświetlenie może zrobić niezwykłą różnicę przy jednym ujęciu. Dlatego zdjęcia najlepiej robić w naturalnym świetle dziennym, unikając sztucznego oświetlenia. Dla szczególnie zainteresowanych pięknymi efektami naturalnego światła, polecamy robienie sesji zdjęciowych w tzw. złotej godzinie. Golden hour to pora dnia przed zachodem słońca, w której słońce przybiera złotą barwę. Szczególnie efektownie wygląda to w przypadku fotografii krajobrazu. Jak ustalić złotą godzinę dla miejsca, w którym akurat jesteśmy? Możemy skorzystać ze specjalnych aplikacji na telefon, które pomogą wskazać odpowiednie przedziały czasowe, na przykład Golden Hour na Androida.

 

•    Korzystaj z możliwości sprzętu – wiele nowoczesnych smartfonów, nie mówiąc już o sprzęcie foto, dysponuje wieloma możliwościami wydobycia jak najlepszej jakości zdjęcia - zarówno przed wykonaniem fotografii, jak i edycji tuż po. Przykładem jest opcja Live Photo w smartfonach od Apple. Dzięki tej funkcji, iPhone rejestruje to, co się dzieje 1,5 sekundy przed i po zrobieniu zdjęcia. Korzystając z funkcji edycji, możemy zmienić uchwyconą klatkę (tzw. zdjęcie kluczowe), wybierając tę, która bardziej nam odpowiada.

 

Jak to zrobić krok po kroku?

  1. Po zrobieniu zdjęcia w trybie Live Photo, otwieramy je w galerii i wybieramy opcję „Edycja”.
  2. Klikamy w koncentryczne kółka (czyli przycisk Live Photo) i przesuwamy suwak na dole zdjęcia, wybierając alternatywną klatkę.
  3. Podnosimy palec, by pojawił się komunikat „Ustaw jako zdjęcie kluczowe”.
  4. Potwierdzamy wybór nowego zdjęcia kluczowego.

To nieskomplikowany zabieg, który jest odpowiedzią na to, jak zwiększyć jakość zdjęcia, korzystając z dostępnych w ramach urządzenia możliwości. Ale oprócz opcji systemowych, możemy korzystać też funkcji dostępnych dzięki specjalnym aplikacjom do poprawiania jakości zdjęć.

 

•    Rozważ aplikacje do edycji zdjęć – od kiedy fotografia mobilna stała się podstawowym sposobem chwytania wspomnień, jedna po drugiej zaczęły pojawiać się aplikacje do edycji zdjęć. Warto przypomnieć, że w swoich początkach jedną z takich aplikacji był Instagram, oferujący przełomowe na tamte czasy funkcje nakładania filtrów. Obecnie, możliwości edycji zdjęć w mobilnych aplikacjach jest naprawdę sporo - możemy wybierać spośród wielu opcji. Jedną z najpopularniejszych aplikacji mobilnych jest Adobe Lightroom, można jednak korzystać z prostszych rozwiązań, jak na przykład Snapseed.

 

•    Postaw na presety – od jakiegoś czasu można kupić online zestawy ustawień predefiniowanych do zdjęć, obejmujące m.in. światło czy nasycenie barw, które pozwalają osiągnąć pożądany przez nas efekt. Dają one porównywalne efekty do profesjonalnej obróbki zdjęć przez fotoedytorów. Często tworzone są przez fotografów, którzy zapisują i dzielą się swoimi najciekawszymi rozwiązaniami edycyjnymi. Czasami można znaleźć darmowe presety – na przykład u aktywnych w mediach społecznościowych twórców, którzy w ten sposób chcą wypromować swoje konto. Presety wystarczy następnie wgrać do mobilnej aplikacji Adobe Lightroom, by jednym kliknięciem przerabiać zdjęcia, nadając im wyjątkowej jakości i charakteru.

Jakość zdjęć a sprzęt – jak poprawić zdjęcie słabej jakości?

 

Znamy już najważniejsze sposoby na to, jak poprawić jakość robionych zdjęć, korzystając z aktualnego sprzętu. Czas rozważyć pójście dalej w poszukiwaniu sposobów na osiąganie lepszych rezultatów fotograficznych. Może dobrym wyborem będzie wymiana sprzętu?

 

Jeśli zastanawiamy się nad wymianą smartfona, warto wybrać telefon z najlepszym aparatem. Warto jednak zastanowić się, czy chcemy inwestować w telefon z doskonałym aparatem, czy jednak bardziej skłaniamy się ku cyfrówce. Wybierając jedną z opcji, możemy przeznaczyć znacznie większy budżet na zakup sprzętu - grunt, to trzymać się podjętej decyzji i konsekwentnie robić zdjęcia lepszym urządzeniem.

 

Kiedy warto zainwestować w nowy sprzęt? Nie tylko wtedy, gdy myślimy o tym, by fotografia stała się naszym sposobem na życie lub gdy planujemy dalekie podróże. Zwykle dobrym pretekstem jest okresowa wymiana smartfona lub przekazanie starego aparatu fotograficznego dziecku coraz bardziej zainteresowanemu fotografią. Dobrze skorzystać z takich okazji, by wybrać satysfakcjonujące nas urządzenie do robienia dobrej jakości zdjęć.

Nie ma opisu obrazu

Jak zwiększyć jakość zdjęcia? Wybierz odpowiedni sposób

 

Wspomnienia są ulotne – zdjęcia pozwalają je zatrzymać na dłużej. Jeśli będą to fotografie dobrej jakości, chętnie będziemy do nich wracać, a także skorzystamy z opcji wywołania ich i wydrukowania.

 

Jeśli stoisz przed wyborem nowego smartfona, sprawdź ranking najnowszych telefonów Xiaomi.

 

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować:

  1. Podłączenie radia samochodowego – jak to zrobić? Montaż i wymiana
  2. Jak kręcić włosy lokówką stożkową, a jak tradycyjną?
  3. Jak działa zmywarka? Na czym polega jej budowa?

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne