Poprawa jakości zdjęcia – dlaczego często jej potrzebujemy?
Zanim przejdziemy do tego, jak wyostrzyć zdjęcie, zastanówmy się najpierw, dlaczego w ogóle zdarzają się nam nieudane zdjęcia. Może się okazać bowiem, że wyeliminowanie przyczyn takiego stanu znacząco poprawi jakość fotografii, które wykonujemy. Problemów, jakie możemy napotkać, robiąc zdjęcie, jest sporo.
Które z nich decydują o tym, że fotografia jest słabej jakości?
•
Poruszenie ręką przed zrobieniem zdjęcia – chociaż sporo smartfonów oferuje automatyczną stabilizację obrazu, przed naciśnięciem przycisku migawki, powinniśmy telefon trzymać nieruchomo. Nawet delikatne ruchy ręką mogą sprawić, że zdjęcie będzie rozmazane i nieostre. Co więcej, polepszenie jakości zdjęcia wykonanego w ten sposób jest bardzo trudne - na tyle, że zostaje nam tylko szukanie rozwiązań związanych z dodaniem efektów artystycznych.
Aby tego uniknąć, dobrze zainwestować w selfie stick lub gimbal. Uchwyty tego typu sprawią, że smartfon będzie stabilnie osadzony, przez co poruszenia ręką nie wpłyną na jakość fotografii.
•
Niedostosowanie funkcji aparatu do warunków – zarówno w przypadki aparatów w smartfonie, jak i sprzętu fotograficznego, zwykle możemy korzystać z trybów ręcznych, jak i automatycznych. Nie wiedząc, który tryb wybrać, często bazujemy na rozwiązaniach domyślnych, a więc automatycznych.
Tymczasem, może okazać się, że znacznie lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po niestandardowe ustawienia, które pozwolą nam realizować fotografie lepszej jakości. Zamiast zastanawiać się, jak poprawić zdjęcie słabej jakości, lepiej poświęcić czas na dokładną lekturę instrukcji urządzenia lub obejrzenie tutorialu. Łatwo je namierzyć, wpisując w okno wyszukiwarki serwisu nazwę naszego urządzenia i słowo „tutorial” lub „tutorial foto”.
•
Korzystanie z zooma – w większości smartfonów mamy do czynienia z zoomem cyfrowym. Jakość zdjęć wykonanych w przybliżeniu tego typu jest niższa niż w przypadku zoomu optycznego. Dlatego jeśli to możliwe, powinniśmy ograniczyć do minimum korzystanie z przybliżania zoomem cyfrowym.
W miarę możliwości, lepiej podejść do fotografowanego obiektu.
•
Nieodpowiednie kadrowanie i robienie zdjęć pod słońce – to proste błędy warsztatowe, które popełniamy niezależnie od tego, jakim sprzętem dysponujemy. Tutaj kluczowym elementem dla tego, by poprawić jakość zdjęć, jest poznanie kilku technik fotografowania, kadrowania, ustawiania się wobec tego, co fotografujemy, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Możemy skorzystać z samouczków dostępnych na YouTube lub wybrać któryś z webinariów czy kursów dostępnych online.
Co więcej, możemy zgłębić tajniki fotografii smartfonem - tak, by jak najlepiej opanować ten szczególny rodzaj zdjęć.