Jak prawidłowo używać nawilżacza powietrza – poradnik krok po kroku

Gdzie postawić nawilżacz powietrza i jak używać nawilżcza? Często kaszel, problemy z oddychaniem i suchość w gardle to nie efekt zachorowania, a suchego powietrza, które staje się realnym problemem w sezonie grzewczym. Wiedząc o tym, wiele osób decyduje się kupić nawilżacz powietrza. Dowiedz się, jak prawidłowo używać domowego nawilżacza powietrza!
Kiedy należy włączyć nawilżacz powietrza i jak długo powinien pracować?
Bardzo często jesteśmy w stanie sami wyczuć, kiedy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Jeśli odczuwamy dolegliwości typowe dla występowania zbyt suchego powietrza, to znaczy, że czas działać. Jednak, co w sytuacji, gdy suche powietrze jeszcze nie dało nam się we znaki, a nawilżacz ma być użyty profilaktycznie? Wtedy można polegać na odpowiednich urządzeniach pomiarowych. Konkretnie – należy zaopatrzyć się w higrometr, który dokładnie zmierzy poziom wilgotności w pomieszczeniu. Higrometr możemy kupić jako osobne urządzenie lub zdecydować się na stację pogodową, która mierzy różne parametry tym wilgotność powietrza. Optymalna wilgotność oscyluje w graniach między 40% a 60%, natomiast jeśli spada poniżej 30%, może się to odbić na naszym zdrowiu i samopoczuciu.
Bardzo wygodnym rozwiązaniem są nawilżacze powietrza wyposażone w higrostat, które włączają się automatycznie, gdy wilgotność spadnie poniżej ustalonego poziomu, i kończą pracę, gdy wilgotność jest optymalna. Przykładem takiego urządzenia z trybem pracy automatycznej jest na przykład nawilżacz STADLER FORM Oskar. Większość modeli, zwłaszcza tańszych, nie posiada jednak tej funkcji i wówczas musimy je wyłączać ręcznie. Trzeba o tym pamiętać, bo nadmiar wilgoci także nam nie służy. Przy zbyt dużej wilgoci stwarzamy idealne warunki do rozwoju bakterii, grzybów czy pleśni. Optymalny czas pracy nawilżacza to mniej więcej 3-4 godziny dziennie. Tyle wystarczy, aby wygenerować odpowiednią ilość wilgoci do pomieszczenia. Jest to naturalnie uśredniona wartość, bo poszczególne modele różnią się efektywnością pracy. Sporo zależy także od intensywności nawilżania, którą w większości modeli można płynnie regulować.
Gdzie postawić nawilżacz powietrza?
Oczywiście w sypialni, bo to tam spędzamy zazwyczaj najwięcej czasu i to podczas snu najbardziej doskwiera nam problem suchego powietrza. Jednak taka odpowiedź jeszcze nie jest pełna. Oprócz samego wyboru pomieszczenia, ważne jest także konkretne miejsce. Postawienie nawilżacza obok kaloryfera możne obniżać efektywność jego pracy, ponieważ wilgotne powietrze za chwilę zostanie z powrotem osuszone przez pracę grzejnika. Poza tym, dobrze jest unikać umieszczania nawilżacza w pobliżu ubrań i wszelkiego rodzaju tkanin, jak firany czy zasłony. Po kilku godzinach pracy materiał może być po prostu mokry.

Jak dbać o nawilżacz powietrza?
Żeby urządzenie pracowało jak najdłużej i spełniało swoją rolę, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim ważne jest częste wymienianie wody w nawilżaczu. Najlepiej gdy dzieje się to codziennie, ewentualnie raz na kilka dni. Całą niezużytą wodę ze zbiornika należy wylać i po przepłukaniu urządzenia, dopiero uzupełnić zapas płynu. Nie zmieniając wody regularnie, narażamy się na niebezpieczeństwo rozwijania się licznych kolonii bakterii, które lubią środowisko wodne. Idealnie, jeśli do nawilżania, zamiast zwykłej wody z kranu, użyjemy wody destylowanej albo przynajmniej wody z dzbanka filtrującego. Co kilka miesięcy powinniśmy także wymieniać filtry. Jak widać, używanie nawilżacza powietrza wcale nie jest tak dziecinnie proste, jak z pozoru mogłoby się wydawać. Dlatego, oprócz wiedzy o tym, do czego taki sprzęt jest potrzebny, przydaje się także instrukcja, jak właściwie zrobić z niego użytek. Bo nawilżacz używany w nieprawidłowy sposób może nas wyłącznie rozczarować.
Czytaj więcej

21. luty
Jaki komputer gamingowy? – poradnik jak wybrać PC dla graczy
Szukasz komputera gamingowego? To świetnie! Poznaj kompleksowy poradnik na temat odpowiednich podzespołów!
21. luty

19. luty
Polskie napisy na YouTube – jak je włączyć i dostosować?
YouTube jest jedną z najpopularniejszych platform do oglądania filmów online, dostarczającą użytkownikom treści z całego świata. W tym artykule dowiesz się, jak włączyć polskie napisy na YouTube i jak je dostosować do swoich potrzeb.
19. luty

14. luty
Co to jest smartwatch i jak działa?
Jak dokładnie działa smartwatch i co możesz zrobić z inteligentnym zegarkiem – sparowanym i bez telefonu? Znajdź odpowiedzi na te pytania i odkryj, jakie korzyści niesie ze sobą smartwatch!
14. luty