MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jaki kabel antenowy wybrać? Jakie są rodzaje kabli TV?

Nie ma opisu obrazu

Zastanawiasz się, jaki kabel antenowy do 4K kupić? To dobra wiadomość! Wiele osób w ogóle nie zwraca na to uwagi, skupiając się wyłącznie na telewizorze i antenie. Tymczasem wybór kabla to ważny aspekt, mający wpływ na jakość odbieranego sygnału. Na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego przewodu? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Jakie są rodzaje kabli antenowych?


Zanim podpowiemy, jaki kabel antenowy wybrać, należy wyjaśnić, jak jest zbudowany ten przewód oraz jaka jest jego rola. Kabel antenowy to potoczna nazwa przewodu łączącego telewizor z anteną. Jak działa? Jego zadaniem jest przekazywanie zakodowanego obrazu i dźwięku w formie sygnału elektromagnetycznego. Im lepszy przewód, tym mniej zakłóceń tego sygnału. Jak uniknąć zakłóceń, jeśli w budynku jest wiele anten i kabli obok siebie? 
W tłumieniu zakłóceń pomaga odpowiednia konstrukcja. Kabel antenowy do telewizji cyfrowej jest kablem koncentrycznym. To znaczy, że wewnętrzny przewodnik oraz kolejne warstwy odpowiadające za izolację i ekranowanie położone są w tej samej osi geometrycznej. Stąd pochodzi też anglojęzyczna nazwa – coaxial cable (kabel współosiowy).
Każdy kabel koncentryczny (w tym kable antenowe) składa się z:

  • płaszcza zewnętrznego (otulina wykonana najczęściej z tworzywa sztucznego);
  • oplotu, czyli miedzianej lub aluminiowej siatki drucików;
  • aluminiowej folii zwanej ekranem, która chroni przed zakłóceniami magnetycznymi;
  • dielektryka, czyli warstwy tworzywa sztucznego;
  • żyły wewnętrznej, czyli rdzenia kabla wykonanego z miedzi lub stali miedziowanej.

Kable różnią się grubością i rodzajem zastosowanego materiału.

  • Oferta
    Telewizory

    Telewizory na podium!

    Polecane telewizory

    Sprawdź najlepsze telewizory do oglądania sportu i nie tylko!

Jaki kabel do anteny satelitarnej? Najważniejsze cechy


Zastanawiasz się, jakie są najważniejsze cechy kabla do anteny? 

  • Długość – przewód musi mieć odpowiednią długość, żeby sięgał do anteny. A im kabel dłuższy, tym wyższa cena, ponieważ do jego stworzenia potrzeba więcej materiału.
  • Impedancja falowa, którą mierzy się w omach. Parametr opisuje stosunek napięcia do natężenia prądu przemiennego w dowolnym miejscu kabla. Właściwa wartość jest potrzebna do tego, by uniknąć odbić fali elektromagnetycznej, które powodowałyby zniekształcenie sygnału. Odpowiedni poziom impedancji dla kabli antenowych to 50 lub 75 om . 
  • Współczynnik ekranowania – to parametr określający, jak skutecznie kabel jest chroniony przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Im wyższa wartość, tym lepiej. Kable antenowe mają zazwyczaj ekranowanie w przedziale pomiędzy 75 a 120 dB. Oprócz współczynnika można uwzględniać także liczbę warstw – dwie, trzy albo nawet cztery . 
  • Średnica żyły i płaszcza – te parametry świadczą o tym, jak gruby jest kabel. Im więcej warstw zabezpiecza wewnętrzny przewodnik, tym większa szansa, że sygnał będzie docierał do odbiornika niezakłócony. Do oglądania programów w jakości 4K zaleca się używanie przewodów z oplotem przynajmniej 0,16 mm.
  • Materiał, z jakiego kabel został wykonany – wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i czynniki pogodowe jest istotna, zwłaszcza gdy zastanawiasz się, jaki kabel antenowy na zewnątrz będzie właściwy. Zewnętrzne kable antenowe zazwyczaj mają płaszcz wykonany z polietylenu (PE) – tworzywa, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysoką i niską temperaturę oraz działanie promieni UV. W przypadku kabli używanych w pomieszczeniach lepszym wyborem jest polichlorek winylu (PVC). Takie kable są mniej wytrzymałe, ale za to bardziej elastyczne, więc łatwiej je poprowadzić i zginać. 

Ile kosztuje kabel antenowy?


To zależy od jego długości oraz jakości ekranowania. Najtańsze przewody można kupić już za 20 zł. Dłuższy, 10-metrowy kabel antenowy HAMA 100 dB z grubym oplotem oraz gwarancją na 120 miesięcy to już koszt przekraczający 100 zł.
Jaki kabel antenowy do 4K? Podsumowanie


Wiesz już, jaki kabel antenowy do telewizji cyfrowej wybrać? Zwróć uwagę na jego grubość, jakość materiałów, skuteczność ekranowania. Zamiast oszczędzać, lepiej od razu dobrać przewody, które będą służyć przez długie lata. Inwestując w dobry kabel, unikniesz efektu śnieżenia czy chwilowego zawieszania się transmisji w wyniku utraty sygnału.

Przeczytaj również:

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne