MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jaki sprzęt AGD wybrać do kuchni?

Nie ma opisu obrazu

Wiele osób urządzając mieszkanie, stoi przed dylematem, jaki sprzęt do kuchni kupić. Jak dobrać urządzenia nie tylko ładne, ale też funkcjonalne. Idealna kuchnia jest niekończącym się wyzwaniem. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Dowiedz się, jakie AGD do kuchni wybrać!

Jaki sprzęt AGD do kuchni – wolnostojący czy w zabudowie?

 

To podstawowy dylemat, mający duży wpływ na decyzje zakupowe i dostępne modele sprzętów. AGD do zabudowy uchodzą za bardziej eleganckie, ponieważ wtapiają się w otoczenie i dzięki temu nie kontrastują z frontami szafek kuchennych. Ta opcja często wybierana jest przez osoby, które zamiast oddzielnej kuchni dysponują aneksem kuchennym połączonym z salonem. Dla odmiany, w starszym budownictwie, gdzie kuchnie są wydzielone, częściej pojawiają się sprzęty wolnostojące. Te drugie łatwiej wymienić bez większego wpływu na wygląd całego pomieszczenia. Co więcej, wiele sprzętów wolnostojących stało się w ostatnich latach bardziej atrakcyjne wizualnie. Najlepszy przykład to lodówki – kiedyś przede wszystkim białe, a dziś dostępne w wielu innych kolorach – przede wszystkich w rozmaitych odcieniach szarości, ale też pojedyncze modele w kolorze czarnym albo czerwonym. Niektóre wolnostojące sprzęty mają także konkretne funkcje – na przykład metalowa ściana tradycyjnej lodówki czy front zmywarki to znakomite miejsce do ekspozycji kolekcji magnesów. Niezależnie od tego, jaki sprzęt wybierzemy – do zabudowy czy wolnostojący, to będzie dopiero początek trudnych decyzji.

Jaki sprzęt AGD wybrać do kuchni? Dopasowany do potrzeb!

 

Producenci przewidzieli wiele wariantów swoich urządzeń, przystosowanych do różnych wymagań. Kuchnie mogą mieć różne metraże, a domownicy rozmaite zwyczaje i nawyki. Duży wybór sprzętów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. O ile wie, czego właściwie szuka. Chcąc dopasować odpowiednie sprzęty do swojego stylu życia, należy uwzględnić kilka czynników takich jak:

  • liczba osób w gospodarstwie domowym,
  • jak często przyrządzamy potrawy w domu,
  • jak duży jest dostępny metraż,
  • w których miejscach znajdują się przyłącza wody czy gniazdka elektryczne.

Te elementy sporo mówią o tym, jak może wyglądać kuchnia i czego właściwie od niej oczekujemy. Największe różnice widać chociażby przy doborze chłodziarki. W kawalerce sprawdzi się niewielka lodówka podblatowa. Natomiast 4-osobowa rodzina najchętniej sięgnie po dużą lodówkę side-by-side, taką jak lodówka LG GSXV90BSAE albo lodówka SAMSUNG RS6HA8891B1/EF. Takie urządzenia nie dość że są pojemne, to jeszcze mają wiele nowoczesnych funkcji jak kostkarka, dystrybutor do wody, łączność Wi-Fi, a nawet współpraca z asystentem głosowym czy kamera umożliwiająca wyświetlanie zawartości lodówki w aplikacji na smartfona. Taki sprzęt wymaga jednak sporej przestrzeni do zagospodarowania, na co nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego w niektórych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się takie modele, jak lodówka SAMSUNG Bespoke RB38A7B5322/EF o standardowej szerokości 60 cm, ale za to wysoka na ponad 2 metry.

Kolejny dylemat dotyczy rozmieszczenia płyty grzejnej i piekarnika. Kiedyś standardem był zakup kuchni składającej się z pól grzejnych na górze oraz umieszczonego poniżej piekarnika elektrycznego lub gazowego. Dziś te sprzęty traktuje się rozdzielnie – przede wszystkim w kuchniach w zabudowie. Daje to nowe możliwości aranżacji przestrzeni – przede wszystkim umieszczenia piekarnika w dogodnym miejscu na wybranej wysokości – najlepiej takiej, żeby się do niego nie schylać. Co więcej, instalując płytę grzejną osobno, można eksperymentować z jej rozmiarem. W zależności od potrzeb albo stawiamy na standardową o szerokości 60 cm, taką jak płyta indukcyjna AMICA PIE6540PTU 3.0, albo możemy pokusić się o większą powierzchnię na garnki i patelnie, wybierając na przykład 80-centymetrowy model SAMSUNG NZ84C6057GK/U2 z Wi-Fi. Nie brakuje osób, które w kuchni umieszczają także… pralkę. Jeśli łazienka jest niewielka przeniesienie tego urządzenia do kuchni może mieć sens.

Nie ma opisu obrazu

Jakie AGD do kuchni? Energooszczędne!

 

Kolejny aspekt, który należy brać pod uwagę przy wyborze sprzętu kuchennego to zużycie energii. Temat jest teraz na czasie w kontekście zwiększających się cen prądu. Niemniej już wcześniej pojawiły się sygnały, żeby sięgać po bardziej energooszczędne rozwiązania. Już w 2021 roku w Europie wprowadzono nowe, zdecydowanie bardziej restrykcyjne etykiety energetyczne, co sprawiło że o wiele trudniej niż wcześniej jest uzyskać maksymalną notę czyli klasę energetyczną „A”.

Za dobry sprzęt z wysoką klasą energetyczną warto zapłacić. Chociaż w dniu zakupu może być droższy niż inny model, to długofalowo przyniesie oszczędności widoczne na rachunkach. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to sprzętów których używamy najczęściej i najdłużej. A zatem ze wszystkich sprzętów kuchennych, najistotniejsze będzie zużycie prądu w przypadku lodówki (działającej cały czas) oraz zmywarki (zazwyczaj działającej kilka razy w tygodniu). To, ile prądu zużyje mikser czy blender, jest już mniej istotne, bo takich sprzętów używa się przez zaledwie kilka minut. Skoro mowa o zmywarkach, kompletując sprzęt AGD, staniemy jeszcze przed jednym ważnym dylematem – czy wybrać model o szerokości 45 cm czy 60 cm. Obie opcje mają swoje wady i zalety, o czym więcej można przeczytać w artykule o zmywarkach o szerokości 45 i 60 cm.

Drobny sprzęt AGD do kuchni – długa lista!

 

Podstawowa lista zakupów jest dość krótka. W końcu nie od dziś wiadomo, że w nowoczesnej kuchni musi się znaleźć chłodziarka, zmywarka, płyta grzejna i piekarnik. Do tej listy na pewno warto dodać także odpowiednio wydajny okap – nikt przecież nie lubi, gdy zapach jedzenia roznosi się po całym domu, a czasem nawet po sąsiednich mieszkaniach – szczególnie, jeśli jest intensywny. Jeśli gotujemy naprawdę sporo, pomoże nam taki model, jak okap WHIRLPOOL AKR038GBL z wydajnością 713 m3/h. W przypadku niewielkiej kuchni, wystarczy natomiast sporo mniejszy okap podszafkowy. Na tym jednak nie koniec zakupów! Amatorzy gotowania zdają sobie sprawę z tego, że do przygotowywania potraw potrzebne będzie znacznie więcej urządzeń. Jeśli chcemy odgrzewać gotowe dania, na pewno przydatna będzie kuchenka mikrofalowa. Oprócz tego, standardem jest dziś czajnik elektryczny. Za czajnikiem elektrycznym zamiast tradycyjnego przemawia zarówno szybkość gotowania wody jak i wygoda. Czajnik tradycyjny zajmuje niepotrzebnie miejsce na płycie grzejnej, co może stanowić problem, gdy gotujemy wiele potraw naraz. Poza tym, nowoczesne czajniki elektryczne mają szereg przydatnych dodatkowych funkcji, jak chociażby regulacja temperatury. Dobrym przykładem może być chociażby czajnik TEFAL KO693110 Sense.

 

Oprócz tego, należy rozważyć także zakup innych urządzeń jak:

Czasami, gdy liczba urządzeń wydaje się zbyt duża, warto myśleć o takich sprzętach, które łączą funkcje kilku sprzętów pod jedną kompaktową obudową. Przykładem wielofunkcyjnego urządzenia jest Philips HD2151/40.

 

Wymarzona kuchnia – ile kosztuje?

 

Idealna kuchnia może okazać się kosztowny projektem. Skąd wziąć na to pieniądze? Jeśli w danej chwili nie dysponujemy środkami na koncie, zawsze można rozważyć zakupy ratalne.

 

 

Wpisy które mogą Cię zainteresować:

 

1. Jaki mikrofon do nagrywania wokalu wybrać? Ranking

2. Programy prania w pralce – jaki wybrać? Lista programów

3. FIFA 22 – jakie są wymagania sprzętowe dla gry na PC?

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne