Jak urządzić małą kuchnię? Gdzie ustawić lodówkę?
Treść
- Jaka lodówka do małej kuchni?
- Gdzie powinna znajdować się lodówka w kuchni?
- Polecane lodówki do małej kuchni
- Płyta grzejna i piekarnik na niewielkiej przestrzeni
- Jaka zmywarka do małej kuchni?
- Multicooker – idealny do małej kuchni
- Ekspres do kawy w małej kuchni – jak to możliwe?
- Inteligentne systemy przechowywania do małej kuchni

Zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię, aby była funkcjonalna? Przy wybieraniu mebli kluczowe jest, gdzie będzie znajdować się zlew oraz najważniejsze sprzęty AGD – lodówka, płyta grzejna, piekarnik i mikrofalówka.
Posiadanie dużej kuchni pozwala puścić wodze fantazji. W rozległym pomieszczeniu można sobie pozwolić na różne niestandardowe i eleganckie rozwiązania – pojemną i funkcjonalną lodówkę side-by-side, wyspę kuchenną z umieszczonym pod nad nią okapem, nietypowe oświetlenie, czy sprzęty schowane w zabudowie. W przypadku niewielkich kuchni możliwości jest już znacznie mniej, a rozlokowanie wszystkich potrzebnych sprzętów i dobór funkcjonalnych mebli do małej przestrzeni to już nie lada wyzwanie. Jak radzić sobie z aranżacją kuchennej przestrzeni przy niewielkim metrażu? Podpowiadamy w tym artykule i prezentujemy konkretne modele sprzętów sprawdzających się w takich realiach.
Jaka lodówka do małej kuchni?
Lodówka to jeden z najważniejszych sprzętów, bez których trudno wyobrazić sobie kuchnię. Jeśli jednak nie dysponujemy odpowiednią przestrzenią, możliwości są ograniczone i po prostu trzeba wybierać z modeli o dopuszczalnych gabarytach. W kawalerkach często wybiera się małe lodówki, które mieszczą się pod kuchennym blatem. To po prostu konieczność i dlatego wiąże się z różnymi niedogodnościami. Przede wszystkim umieszczenie lodówki nisko oznacza konieczność schylania się po produkty. Poza tym, w chłodziarkach tego typu, komora niskich temperatur jest naprawdę symboliczna, trudno zatem pomieści tam jednocześnie kostki lodu, mrożone warzywa i mrożone mięso, a na dodatek w jednej komorze wszystkie te produkty są siłą rzeczy obok siebie.
Można więc spróbować innej opcji, czyli wysokiej chłodziarki, która jednak ma szerokość mniejszą niż standardowa, dzięki czemu zostawia więcej miejsca na szafki kuchenne i na blat. Możemy śmiało szukać lodówek szerokich na 45-50 cm i wysokich na ponad metr – te będą znacznie pojemniejsze niż małe modele podblatowe, a wciąż będą zajmować niewiele przestrzeni.
Gdzie powinna znajdować się lodówka w kuchni?
Co jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, jaka będzie lodówka w kuchni? Ustawienie! Właściwe usytuowanie sprzętu to nie tylko wygoda, ale też gwarancja, że urządzenie będzie działać całkowicie prawidłowo i nie ulegnie awarii. Na co zatem zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego miejsca?
• Dostępność gniazdka sieciowego – kabel powinien dosięgać do kontaktu bez pomocy przedłużaczy i nie być przesadnie napięty.
• Lodówka powinna stać odpowiednio daleko od ściany,
• Z dala od źródeł ciepła.
Popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie lodówki na początku linii zabudowy meblowej.
Należy się wystrzegać konfiguracji, w których lodówka znajduje się obok innego urządzenia, generującego dużo ciepła. Dlatego złym pomysłem będzie lokalizacja przy kaloryferze, obok piekarnika, zmywarki albo płyty grzejnej.
Polecane lodówki do małej kuchni
Oczywiście, odpowiednia wielkość do podstawa. Nie bez znaczenia jest również estetyka. Często wybór danego modelu ogranicza kolorystyka. Myśląc o konkretnych aranżacjach, można się zastanawiać na przykład, jaka lodówka do białej kuchni będzie najlepsza albo jaka będzie pasować do urządzeń w odcieniach szarości. Do niewielkiej kuchni można polecić na przykład lodówkę AMICA FM 107.4. To model o niewielkiej szerokości (zaledwie 48 cm), ale za to dość pojemny jak na sprzęt mieszczący się pod kuchennym blatem. Zaletą jest także możliwość przełożenia drzwi tak, aby otwierały się w drugą stronę. Generowany poziom hałasu to tylko 41 dB.
Płyta grzejna i piekarnik na niewielkiej przestrzeni
Najczęściej posługujemy się kuchnią gazową lub elektryczną, która składa się z 4 pól grzejnych na górze oraz piekarnika na dole. W małych pomieszczeniach taka tradycyjna konstrukcja nie zawsze się sprawdza, więc można szukać alternatyw. Pierwszym atrakcyjnym pomysłem jest zamiana tradycyjnych palników na płytę indukcyjną z dwoma polami. Szerokość takich płyt to 30 cm, co oznacza, że zyskujemy dodatkowe 30 cm przestrzeni do wykorzystania w inny sposób – na przykład większy blat albo pojemniejszy zlewozmywak. Przy użyciu dwóch pól zamiast czterech, można z powodzeniem funkcjonować, nawet jeśli gotujemy dużo i często. To dzięki temu, że płyty indukcyjne są znacznie efektywniejsze od palników starszego typu. Dlatego wysoką temperaturę w naczyniu osiągamy szybciej, a gotowanie trwa krócej, można więc usunąć garnek z płyty i postawić tam za chwilę inny garnek albo patelnię.
Co z piekarnikiem? Tu także możemy sobie pozwolić na zmniejszoną wersję. Piekarnik mini to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie pieką regularnie ciast a raczej od czasu do czasu przygotowują mięsa czy zapiekanki. Kompaktowe urządzenie, oprócz ceny, ma jeszcze tę zaletę, że wcale nie musi znajdować się w określonym miejscu na stałe. W razie potrzeby taki piekarnik można przestawić lub całkowicie schować i wyjąć dopiero, gdy będziemy przyrządzić w nim coś konkretnego. Małe urządzenia dysponują często tymi samymi funkcjami, co duże odpowiedniki – jest możliwość pieczenia od góry i od dołu, termoobieg, funkcja grill, rożen, minutnik i płynna regulacja temperatury, więc w zasadzie jedyną jedyną różnicą jest tu mniejsza pojemność, ale też często mniejsze zużycie prądu.
Jaka zmywarka do małej kuchni?
Często w małych kuchniach rezygnuje się ze zmywarki uzasadniając tę decyzję brakiem miejsca. Nie zawsze jednak jest to słuszny wybór. Po pierwsze, posiadanie zmywarki niesamowicie ułatwia życia i trudno jest z takiego komfortu zrezygnować. Po drugie, chociaż zmywarka zajmuje przestrzeń, gdzie mogłaby się znajdować szafka kuchenna, to jednak może przyczynić się do wydłużenia blatu, bo gdy posiadamy zmywarkę, nie potrzebujemy przecież dużej przestrzeni do suszenia naczyń i zamiast dużego zlewu z ociekaczem, można zdecydować się na mały, okrągły.
Dlatego zamiast całkowicie odpuścić sobie zmywarkę, lepiej próbować zmieścić kompaktowy model. Po prostu, zamiast pełnowymiarowych modeli trzeba patrzyć na te węższe. Zmywarki o szerokości 45 cm najczęściej mieszczą 9-10 kompletów naczyń. To wciąż stosunkowo dużo i trzeba będzie nieźle się natrudzić, żeby zapełnić zmywarkę w ciągu jednego dnia. Wąskie zmywarki są tańsze od szerokich, zużywają mniej wody i mniej energii, jest więc wiele zalet takiego wyboru.
Jeśli wiemy ,jaką zmywarkę wybrać, to uda się ją wkomponować odpowiednio nawet na pozornie niewielkiej przestrzeni. A mając zmywarkę, zyskujemy trochę miejsca, które normalnie byłoby przeznaczone na większy zlew oraz ociekacz.
Nawet małe zmywarki mogą oferować wiele nowoczesnych rozwiązań.
• Model SAMSUNG DW50R4050BB/EO zapewnia możliwość dezynfekowania, automatyczne otwieranie drzwi po zakończonym cyklu, a także szybki 60-minutowy program do codziennego zmywania.
• Dobrym wyborem do małej kuchni będzie też BOSCH SPS4EMI60E. Ta zmywarka o szerokości 45 cm ma cichy, energooszczędny silnik EcoSilenceDrive, automatyczne rozpoznawanie detergentu i funkcję opóźnionego startu.
Multicooker – idealny do małej kuchni
Oprócz pomieszczenia najważniejszych dużych urządzeń, takich, jak lodówka, kuchenka, piekarnik, zmywarka, dużym problemem w małej kuchni jest także konieczność przechowywania wszystkich mniejszych urządzeń AGD, jak blender, mikser, parowar, krajalnica, robot kuchenny itd. Liczba szafek kuchennych jest niewielka, pozostaje zatem ograniczenie liczby sprzętów. Z tego powodu najlepsze są takie urządzenia, które łączą w sobie funkcje kilku.
Wielofunkcyjny multicooker daje naprawdę wiele możliwości. Urządzenie jest nowoczesne, posiada wiele automatycznych programów, a przy tym jest bezpieczne, estetyczne i łatwo utrzymać je w czystości. Najczęściej używane funkcje to gotowanie na parze, duszenie, smażenie i wypiekanie. Warto także podkreślić, że właściwie każdy multicooker dysponuje funkcją opóźnionego startu, co umożliwia zaprogramowanie posiłku na konkretną godzinę. Samo używanie multicookera to przyjemność – wszystko jest łatwo ustawić na wyświetlaczu, sprzęt nie nagrzewa się, a większość elementów można później wyczyścić w zmywarce.
Ekspres do kawy w małej kuchni – jak to możliwe?
Nie ma lepszej kawy niż ta z ekspresu ciśnieniowego. Każdy, kto zdecydował się zamienić kawę rozpuszczalną na ekspres z pewnością potwierdzi, że to był dobry wybór. Jednak co w sytuacji, gdy kuchnia jest mała, powierzchnia blatu ograniczona, a ekspres trudno pomieścić obok czajnika elektrycznego, mikrofalówki i innych potrzebnych przedmiotów? Cóż, jeśli powierzchnia nas ogranicza to trudno liczyć na duże urządzenie, jak z kawiarni, z rozbudowanymi funkcjami i własnym systemem do spieniania mleka.
Ale ekspres na kapsułki to zupełnie co innego. Proste urządzenia tego typu cechują się naprawdę niewielkimi rozmiarami i zamieszczą się dosłownie wszędzie. Co więcej, używanie kapsułek zdecydowanie upraszcza proces przygotowania ulubionych napojów. Wystarczy umieścić kapsułkę we właściwym miejscu i wcisnąć przycisk. Raz na jakiś czas trzeba też dolać wodę, ponieważ zbiornik rzadko kiedy ma więcej niż litr. Jeśli szukamy małego ekspresu w bardzo przystępnej cenie, można postawić na przykład na model KRUPS KP173B Dolce Gusto Piccolo XS PF KP1A3B za niecałe 300zł.
Przeczytaj też o tym, jaki ekspres na kapsułki wybrać.
Największa wada ekspresów na kapsułki to oczywiście koszt kawy – tutaj zawsze cena jednostkowa będzie znacznie wyższa niż w przypadku kawy mielonej lub z ziarnem, niemniej jednak, wciąż wielokrotnie niższa niż gdybyśmy mieli za kawę płacić w kawiarni! W małej kuchni ekspres z kapsułkami jest więc bardzo rozsądnym kompromisem, mamy bowiem zapewnioną kawę doskonałej jakości, a przy tym - zajęta przestrzeń jest niewielka.
Inteligentne systemy przechowywania do małej kuchni
Warto pamiętać o tym, że do małej kuchni, oprócz odpowiednio dobranych urządzeń AGD, przydadzą się także praktyczne, funkcjonalne akcesoria, które będzie można łatwo przechowywać w niewielkich szafkach. Tutaj także warto szukać nieoczywistych opcji. Strzałem w dziesiątkę może okazać się zestaw patelni i garnków Tefal Ingenio Easy Cook & Clean. Naczynia wkładamy jedno w drugie, a gdy chcemy użyć konkretnej patelni, dołączamy tę samą rączkę, pasującą do wszystkich elementów.
Zaplanowanie, jak urządzić małą kuchnię i jakie sprzęty powinny się w niej znaleźć, to jedno z najtrudniejszych zadań, podczas aranżacji mieszkania. Jednak mimo wielu ograniczeń, można wyjść z tego obronną ręką, w dodatku z niczego nie rezygnując. Dobór niestandardowych sprzętów może potrwać, niemniej naprawdę warto rozglądać się za urządzeniami o mniejszych rozmiarach, aby wszystko zaaranżować nowocześnie i z pomysłem.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować:
Czytaj więcej

21. luty
Jaki komputer gamingowy? – poradnik jak wybrać PC dla graczy
Szukasz komputera gamingowego? To świetnie! Poznaj kompleksowy poradnik na temat odpowiednich podzespołów!
21. luty

19. luty
Polskie napisy na YouTube – jak je włączyć i dostosować?
YouTube jest jedną z najpopularniejszych platform do oglądania filmów online, dostarczającą użytkownikom treści z całego świata. W tym artykule dowiesz się, jak włączyć polskie napisy na YouTube i jak je dostosować do swoich potrzeb.
19. luty

14. luty
Co to jest smartwatch i jak działa?
Jak dokładnie działa smartwatch i co możesz zrobić z inteligentnym zegarkiem – sparowanym i bez telefonu? Znajdź odpowiedzi na te pytania i odkryj, jakie korzyści niesie ze sobą smartwatch!
14. luty