MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jaka wilgotność w domu jest optymalna? Jak ją sprawdzić?

Jaka wilgotność w domu jest optymalna? Jak ją sprawdzić?

Jaka wilgotność w domu jest optymalna i jak ją sprawdzić? To ważne w okresie zimowym, bo kaloryfery i grzejniki wysuszają powietrze. A suche powietrze niekorzystnie wpływa na zdrowie. Może prowadzić do nadmiernego wysuszenia śluzówki, a co za tym idzie – kaszlu i kataru. Stwarza warunki do rozwoju wielu chorób i dolegliwości, pogłębia objawy astmy czy uczulenia. Dowiedz się, jak zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu!

Urządzeniem, które może pomóc, jest nawilżacz powietrza. Gdy tylko temperatura spada i kaloryfery zaczynają grzać, zaczynamy się zastanawiać, jaki nawilżacz powietrza wybrać. Przypomina to jednak działanie po omacku. Dlaczego? Ponieważ wilgotność powinna utrzymywać się na określonym poziomie. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka wartość mają niekorzystne skutki. Konsekwencje suchego powietrza już znamy. A co, gdy powietrze w domu będzie zbyt wilgotne? To większe prawdopodobieństwo pojawienia się grzybów i pleśni, które także są niebezpieczne dla zdrowia! Gdy wilgotność jest zbyt duża, zamiast nawilżać, trzeba zadziałać zupełnie inaczej, aby obniżyć ilość wody. Tutaj pomocnym sprzętem będzie osuszacz. Skąd jednak mamy wiedzieć, czy aktualnie w mieszkaniu jest zbyt sucho, zbyt wilgotno czy w sam raz? Na szczęście, są do tego odpowiednie urządzenia pomiarowe!


Jaka wilgotność w domu jest optymalna?


Zanim przejdziemy do omówienia sposobów na pomiar wilgotności, warto wyjaśnić, jaki jest jej optymalny poziom. Przyjmuje się, że najlepszy dla zdrowia jest przedział pomiędzy 40% a 60%. Warto pamiętać, że poziom wilgotności dynamicznie się zmienia, a na wynik ma wpływ wiele czynników, takich jak:

  • obecność w domu (im więcej ludzi, tym więcej pary wodnej),
  • schnące pranie albo umyta podłoga,
  • potrawy gotujące się w kuchni,
  • częstotliwość wietrzenia (otwarte okno zwiększa wilgotność w pomieszczeniu),
  • pora roku.


Przez wymienione czynniki w zimie wilgotność może spadać na przykład do 15%, a w tym samym pomieszczeniu w lecie sięgać 80%. Nawilżacz stosuje się właśnie po to, aby zniwelować te różnice i osiągnąć średnią wartość, która – ze zdrowotnego punktu widzenia – będzie najkorzystniejsza.

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?


Żeby za pomocą odpowiednich urządzeń zwiększać albo zmniejszać wilgotność w swoim otoczeniu, musimy mieć możliwość zmierzania jej aktualnego poziomu. Przyrząd, który pomoże to sprawdzić, nazywa się higrometr. Chcąc mieć takie urządzenie pomiarowe, mamy możliwość zakupienia właściwie trzech rożnych kategorii produktów:

  • higrometr jako osobne urządzenie – czasem także jako połączenie higrometru z termometrem. Może mieć elektroniczny wyświetlacz lub manualną wskazówkę. Proste urządzenia tego typu można kupić już za 15 zł,
  • stacja pogody z pomiarem wilgotności – korzystna opcja, zwłaszcza jeśli i tak planowaliśmy zakupić taką stację, a pomiar wilgotności w pomieszczeniu będzie dodatkową korzyścią,
  • nawilżacz powietrza z higrostatem – najbardziej kosztowna opcja, ale zarazem najbardziej zaawansowany sprzęt. Taki nawilżacz, wyposażany w odpowiedni czujnik, może automatycznie włączyć się, gdy wilgotność spadnie poniżej określonego poziomu i samoistnie zakończyć pracę, gdy wilgotność powietrza będzie właściwa.


Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, posiadanie higrometru z pewnością ułatwi zapanowanie nad właściwym poziomem wilgotności – w końcu nie będziemy wówczas działać po omacku!

Wilgotność powietrza w mieszkaniu – gdzie ją sprawdzać?


Większość użytkowników skupia się na tym, żeby kontrolować wilgotność powietrza w sypialni, ewentualnie w pokoju dziecięcym. Wydaje się to logicznym wyborem przede wszystkim dlatego, że poziom wilgotności wpływa na sen, a poza tym w takim pomieszczeniu najprawdopodobniej spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Z tego samego powodu kupiony nawilżacz albo oczyszczacz powietrza też najczęściej stawiamy w sypialni. Najprawdopodobniej w kuchni i w łazience poziom wilgotności będzie znacznie wyższy (i przez to niemiarodajny). Oprócz sypialni, warto rozważyć umieszczenie drugiego urządzenia w salonie. Nie ma jednak konieczności, aby wstawiać higrometr osobno w każdym pokoju, zwłaszcza jeśli nie mamy na to miejsca.

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu? Wybierz odpowiedni higrometr


Jeśli zakup stacji pogodowej z pomiarem wilgotności wydaje się Wam dobrym pomysłem, możemy zaproponować kilka sprawdzonych modeli. Wiele jest dostępnych za mniej niż 100 zł.

  • stacja pogody HAMA Color Edge Następna bardzo dobra stacja, która wyświetla wszystkie informacje w kolorze. Co ciekawe, oprócz pogody, temperatury i wilgotności wskazuje także fazy księżyca. Może pełnić funkcję budzika oraz zegarka z funkcją drzemki.
  • stacja pogodowa HAMA Action To niedroga stacja z wyświetlaczem monochromatycznym. Mierzy temperaturę i wilgotność w środku i na zewnątrz pomieszczenia, a także prognozuje pogodę za pomocą ikonek. Ma również funkcję zegara i kalendarza.
  • stacja pogody TECHNISAT iMeteo 2CE Tania stacja, która mierzy wilgotność i temperaturę (z dokładnością do 1,5 stopnia). Może pracować w dowolnych warunkach – prawidłowo odczytuje dane niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest -20, czy +50 stopni Celsjusza. Ma wbudowany także zegar i kalendarz. Wyświetlacz jest podświetlany, dzięki czemu dane odczytamy także w nocy.

Jaki nawilżacz powietrza z higrostatem wybrać?


Jak już wspomnieliśmy wcześniej, najwygodniejszą opcją jest nawilżacz, który sam wie, kiedy się włączyć, a kiedy zakończyć nawilżanie. Takie modele posiadają higrostat, a nie higrometr. Czyli moduł, który nie tylko odczytuje poziom wilgotności, ale również na bieżąco go reguluje. Jaki sprzęt możemy polecić w tej kategorii?

  • nawilżacz STADLER FORM Oskar To wydajny nawilżacz, który swoim zasięgiem obejmuje pomieszczenie o powierzchni do 50 m². Ma wbudowane filtry antybakteryjne i działa bardzo cicho. Używając sprzętu, możemy regulować prędkość, a w trybie nocnym przyciemnić podświetlane kontrolki.
  • nawilżacz powietrza PHILIPS Seria 2000 HU4813/10 Dobry nawilżacz z higrostatem do małych pomieszczeń – działa efektywnie na powierzchni do 44 m². Suche powietrze jest zasysane do urządzenia, a następnie dodawane są do niego nanocząsteczki czystej wody, dzięki czemu zwilżone powietrze jest uwalniane do pomieszczenia.

Jaka wilgotność w domu jest optymalna? Jak ją sprawdzić?

Wilgotność powierza w mieszkaniu na dobrym poziomie


To, jaka wilgotność panuje w domu, jest bardzo ważne. Gdy wiemy już, jaki jest jej właściwy poziom i jak mamy go zmierzyć, znacznie łatwiej znajdziemy złoty środek pomiędzy zbyt suchym powietrzem a nadmierną wilgotnością. Wybierz odpowiedni sprzęt, który pomorze zachować optymalny poziom wilgotności w całym domu.

Czytaj więcej

Nie ma opisu obrazu
Poradniki

21. luty

Jaki komputer gamingowy? – poradnik jak wybrać PC dla graczy

Szukasz komputera gamingowego? To świetnie! Poznaj kompleksowy poradnik na temat odpowiednich podzespołów!

21. luty

Dowiedz się więcej o Jaki komputer gamingowy? – poradnik jak wybrać PC dla graczy
Mężczyzna włączający polskie napisy na YouTube.
Poradniki

19. luty

Polskie napisy na YouTube – jak je włączyć i dostosować?

YouTube jest jedną z najpopularniejszych platform do oglądania filmów online, dostarczającą użytkownikom treści z całego świata. W tym artykule dowiesz się, jak włączyć polskie napisy na YouTube i jak je dostosować do swoich potrzeb.

19. luty

Dowiedz się więcej o Polskie napisy na YouTube – jak je włączyć i dostosować?
Działający smartwatch na nadgarstku mężczyzny
Poradniki

14. luty

Co to jest smartwatch i jak działa?

Jak dokładnie działa smartwatch i co możesz zrobić z inteligentnym zegarkiem – sparowanym i bez telefonu? Znajdź odpowiedzi na te pytania i odkryj, jakie korzyści niesie ze sobą smartwatch!

14. luty

Dowiedz się więcej o Co to jest smartwatch i jak działa?