MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Pierwsze uruchomienie zmywarki – jak ją włączyć?

Nie ma opisu obrazu

Nareszcię ją kupiłeś i czeka Cię pierwsze uruchomienie zmywarki? Takie urządzenie przynosi prawdziwą rewolucję w utrzymaniu porządku w kuchni! To sprzęt na długie lata, dlatego warto poświęcić czas na uważną selekcję. Już się zdecydowałeś? Dowiedz się zatem, jak przeprowadzić pierwsze uruchomienie zmywarki!

Gdy uda nam się zdecydować na określony model, a sprzęt do nas dotrze, nadejdzie czas na pierwsze uruchomienie zmywarki. Wbrew pozorom, to bardzo ważny moment, od którego wiele zależy. Trzeba więc odpowiednio się do niego przygotować i postępować zgodnie z instrukcją – wszystko po to, by zapewnić urządzeniu efektywne działanie i trwałość na najbliższe cykle myć. Jak uruchomić zmywarkę i co wziąć pod uwagę, przygotowując się do tego procesu?

 

Zacznijmy od początku – jak odpowiednio ustawić zmywarkę?

 

Zanim przejdziemy do tego, jak włączyć zmywarkę po raz pierwszy, przypadnie nam ważna rola zaplanowania rozmieszczenia sprzętu w kuchni. Ma to duże znaczenie dla wygody użytkowania i ergonomii korzystania z całego pomieszczenia. Oczywiście, można mieć swój pomysł na aranżację kuchni, gdzie górą będą względy wizualne – na dłuższą metę mało funkcjonalny układ nie będzie sprzyjał spędzaniu czasu na gotowaniu dla przyjemności zdrowych posiłków, a przecież temu ma służyć nowoczesna kuchnia. Gdzie ustawić zmywarkę w kuchni? Przyjrzyjmy się najważniejszym zasadom!

 

Dla wygody rozsądnym miejscem wydaje się ustawienie zmywarki blisko zlewu. Pozwala łatwo przenosić opłukane w zlewie naczynia i układać je w koszu zmywarki, bez ryzyka zachlapania podłogi i mebli. Musimy jednak uwzględnić jedną ważną rzecz: drzwi zmywarki muszą swobodnie się otwierać. Dlatego patrząc na układ mebli, powinniśmy mieć pewność, że ustawienie sprzętu w danym miejscu, pozwoli na bezproblemowy załadunek. Nie zawsze będzie to możliwe, jeśli zamontujemy zmywarkę bezpośrednio pod zlewem, ze względu na otwierane drzwi sąsiednich szafek – dobrze więc szukać możliwej bliskości zlewu także ze względu na dostęp do wody, ale tak, by korzystanie ze sprzętu nie rodziło problemów z dostępem do niego.

A co z sąsiedztwem innych urządzeń w kuchni? Dobrze zachować kilkucentymetrową odległość, zwłaszcza od wolnostojącej kuchenki gazowej. Tam, gdzie mamy taką możliwość, powinniśmy pamiętać o dystansie między poszczególnymi sprzętami – przekłada się to na ich prawidłowe funkcjonowanie i trwałość. Znalezienie odpowiedniego miejsca na zmywarkę w kuchni, może stanowić wyzwanie. Dobrze kierować się wskazówkami, które pomogą zaplanować umiejscowienie w przestrzeni nowego sprzętu. W praktyce podstawą będzie odpowiednie wymierzenie kuchni i poszczególnych urządzeń, by mieć pewność, że zmywarka zmieści się w miejscu, które dla niej zaplanowaliśmy. Na szczęście, przy każdej zmywarce w sklepie online, znajdziemy też szczegółowe jej wymiary. Gdy wiemy już, gdzie ustawić nowy nabytek, czas na pierwsze użycie zmywarki!

Czas na pierwsze uruchomienie zmywarki

 

Gdy zmywarka dotrze do nas do domu, czas na jej rozpakowanie i podłączenie. Możemy zrobić to samodzielnie, możemy również wybrać opcję podłączenia przez profesjonalistów. To wygodne rozwiązanie, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, a obejrzane tutoriale niespecjalnie nas przekonują. Żeby móc sprawdzić, czy zmywarka prawidłowo działa i przeprowadzić jej pierwsze uruchomienie, sprzęt powinien być odpowiednio podłączony.

Ważną kwestią jest podłączenie odpowiednich elementów zmywarki do źródła wody i do odpływu. Szczególnie trzeba uważać, by wąż zasilania wodą, gdy podłączamy go do zaworu, nie był skręcony lub poplątany – utrudni to prawidłowy przepływ wody.

 

Przy podłączaniu zmywarki do wody, trzeba uważnie przyjrzeć się kilku aspektom, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy lub poświęcamy im mało uwagi.-  Ciśnienie wody – jeśli jest wyższe niż 1 MPa, potrzebujemy dodatkowego zaworu, który je zredukuje.

Twardość wody – od niej zależy efektywność zmywania, dlatego powinniśmy ją sprawdzić przed pierwszym uruchomieniem zmywarki. Można skorzystać ze specjalnego testu paskowego i nalać na niego wodę z kranu. Podłączając zmywarkę do prądu, dla bezpieczeństwa, nie powinniśmy korzystać z przedłużaczy – lecz szukać najbliższego kontaktu, do którego sięgnie nasz kabel.

 

Jak widać, podłączając zmywarkę, musimy zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami, dlatego jeśli nie czujemy się pewni swoich umiejętności, dobrze zorganizować do tego fachową pomoc.

 

Ma to o tyle znaczenie, że prawidłowo podłączona zmywarka pracuje odpowiednio cicho, jak również - zmniejszamy szansę na wycieki i zalanie. Warto więc zainwestować czas w odpowiednie podłączenie zmywarki lub środki w opłacenie doświadczonego specjalisty.

Pierwsze uruchomienie zmywarki – jak się przygotować?

 

Po podłączeniu zmywarki, nadszedł w końcu czas na jej pierwsze uruchomienie. Nie zwlekajmy z nim jednak zbyt długo – musimy bowiem zarezerwować więcej czasu na pierwsze uruchomienie, niż na wszystkie kolejne. Nie oznacza to również, że nie musimy się specjalnie do niego przygotować. Warto zaopatrzyć się w kilka rzeczy, które przełożą się na efektywność pracy zmywarki w kolejnych cyklach.

 

Co dobrze, żebyśmy mieli pod ręką i dlaczego?

 

  • Nabłyszczacz – to preparat, który pomaga usuwać smugi ze szklanych naczyń. Czasami z niego rezygnujemy, a to duży błąd – nabłyszczacz potrafi zrobić zauważalną różnicę! Przed uruchomieniem zmywarki, wlewamy go do specjalnego dozownika aż do maksymalnego poziomu.
  • Sól do zmywarki – i tutaj mamy odpowiedź na pytanie, po co badaliśmy wcześniej twardość naszej wody! To, ile soli do zmywarki powinniśmy używać, zależy właśnie od tego parametru. Sól zmiękczy zbyt twardą wodę po to, by zapobiegać osadzaniu się kamienia w zmywarce. Dzięki temu, unikniemy nieestetycznych zacieków na zmywanych naczyniach. Gdzie wsypać sól? Aby dostać się do pojemnika, musimy wysunąć dolny kosz. Na dole urządzenia znajdziemy pokrywę, którą powinniśmy zdjąć, a znajdujący się tam pojemnik napełnić wodą. Następnie wsypujemy do niego sól. Ile? Tyle, by woda zaczęła wypływać z pojemnika – wtedy będziemy mieć pewność, że dodaliśmy jej odpowiednią ilość. Gdy coś takiego zaobserwujemy, wycieramy nadmiar wody, która wypłynęła, a potem z powrotem zakręcamy pojemnik.
  • Detergenty do mycia – najczęściej kapsułki lub tabletki, które zwykle umieszczamy w specjalnej szufladce znajdującej się na drzwiach zmywarki.

Skompletowanie wszystkich środków potrzebnych do pierwszego uruchomienia zmywarki, może zająć trochę czasu, więc dobrze je kupić od razu wraz z nowym sprzętem – wtedy mamy pewność, że mamy w domu wszystko, co potrzeba.

Jak uruchomić zmywarkę po raz pierwszy – krok po kroku

 

Po tym, jak podłączyliśmy zmywarkę, a następnie - zaaplikowaliśmy odpowiednio:

•  nabłyszczacz,

•  sól,

•  detergent,

 

Możemy przejść do kolejnego kroku – wyboru programu, w ramach którego po raz pierwszy uruchomimy zmywarkę. Który wybrać? Powinniśmy najpierw przeprowadzić tzw. puste płukanie – przynajmniej tak doradzają producenci w instrukcjach większości modeli. To program, który dokładnie oczyści wnętrze zmywarki i przygotuje sprzęt na uruchomienie pierwszego, pełnego programu. Czy wtedy możemy już załadować zmywarkę brudnymi talerzami? Jeśli mamy za sobą puste płukanie, z zastosowaniem wszystkich niezbędnych detergentów – droga wolna! Możemy włożyć do urządzenia brudne naczynia, pamiętając o odpowiednim ich ułożeniu.

 

Jakich prostych zasad warto przestrzegać?

  • Nie przeładowywać zmywarki
  • Układać kubki i miski dnem do góry
  • Sztućce układać na półkach lub koszyczkach - zgodnie z instrukcją obsługi
  • Nie wkładać dużego, płaskiego naczynia w dolnym koszu, blisko drzwi zmywarki – utrudni to prawidłową dystrybucję detergentu.

 

Naczynia, przed włożeniem do zmywarki warto dobrze opłukać po kranem w kuchni.Który pierwszy program powinniśmy uruchomić? Raczej sięgnijmy po któryś z podstawowych, nie skupiając się na razie na tych ultraszybkich.

Pierwsze uruchomienie zmywarki? Nic trudnego!

 

Dobrze podłączona zmywarka, może okazać się naszym ulubionym sprzętem kuchennym. Jak o inne urządzenia, powinniśmy szczególnie o nią dbać – w tym regularnie myć i uzupełniać poziom detergentów.

 

Jeśli wyposażasz kuchnie, sprawdź też, jaki model piekarnika dwustrefowego najlepiej kupić.

 

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne