MM logo red

Złóż zamówienie do godz. 20:00, a dostawę kurierem otrzymasz już jutro ZA DARMO!

 

Nie ma opisu obrazu

Suszenie butów w suszarce – czy można to robić? W jaki sposób?

Nie ma opisu obrazu

Chcecie wiedzieć, czy buty można suszyć w suszarce? Nasz poradnik wszystko dokładnie wyjaśni. Pokusa, żeby uprać buty w pralce i wysuszyć w mechanicznej suszarce, może być silna, zwłaszcza jeśli nie poradziliśmy sobie z doprowadzeniem butów do właściwego stanu, korzystając z innych metod. Trzeba jednak zachować ostrożność! Nikt przecież nie chce zniszczyć ani butów, ani domowych urządzeń AGD, a w pewnych sytuacjach takie zagrożenie może się pojawić.

Suszenie butów w suszarce – dlaczego tak?

 

Na początku warto wyjaśnić, skąd właściwie pomysł, żeby buty znalazły się w suszarce do ubrań. Pomysł wydaje się oryginalny, ale wbrew pozorom, ma wiele sensu. Dlaczego? Bo przy spełnieniu pewnych warunków, suszenie może być bardzo szybkie i bardzo skuteczne – szczególnie w sytuacji, gdy nie mamy odpowiedniej alternatywy. Trzeba bowiem przyznać, że suszenie na słońcu z wielu powodów nie jest zalecane. Stosując tę metodę, można spodziewać się pojawienie przebarwień. Poza tym, w naszej strefie klimatycznej naprawdę rzadko mamy na tyle duże nasłonecznienie, żeby ta metoda była w ogóle skuteczna. W okresie jesienno-zimowym, znacznie atrakcyjniejszą opcją wydaje się umieszczenie butów w jakimś ciepłym miejscu – chociażby na kaloryferze. Niestety, to też jest często zły pomysł. Zbyt wysoka temperatura może bowiem spowodować rozklejenie poszczególnych elementów, z których but jest zrobiony.

 

A więc sięgamy po suszarkę bębnową. Jak ustaliliśmy wcześniej, to może być dobry plan, ale tylko pod pewnymi warunkami. Kluczowy jest tutaj rodzaj obuwia. Z suszenia w suszarce wykluczamy przede wszystkim:

  • buty skórzane,
  • buty na obcasie,
  • buty z elementami metalowymi (na przykład ćwiekami),
  • buty robocze, które mają wiele tłustych osadów, pozostawiających ślady na bębnie.

 

Myśląc o suszeniu butów w suszarce, można natomiast śmiało uwzględnić:

  • trampki,
  • adidasy,
  • klapki,
  • gumowe sandały
  • różne rodzaje obuwia sportowego.

 

Jeśli nie mamy pewności, czy można suszyć buty w suszarce, zawsze można poszukać informacji na ten temat w specyfikacji, na metce czy na stronie internetowej producenta obuwia.

Jak suszyć buty w suszarce?

 

Zanim wyjaśnimy, jak powinno przebiegać suszenie upranych butów, najpierw zajmiemy się samym praniem. W końcu to także ważny proces – bez prania nie byłoby suszenia!Pranie obuwia to nie jest domyślna, podstawowa funkcja pralek, dlatego należy zachować ostrożność i decydować się na taki krok tylko w ostateczności, gdy zawiodą już inne metody czyszczenia. Zanim wrzucimy buty do pralki, należy podjąć próbę usunięcia zabrudzeń w inny sposób – przede wszystkim ręcznie. Użycie mokrej ściereczki z detergentem albo gąbki czasami całkowicie wystarczy, a nawet jeśli nie, to pozwoli przynajmniej usunąć największe zabrudzenia oraz elementy, które mogłyby uszkodzić pralkę – zaschnięte błoto, drobne kamyczki itd. Pomocny w pozbywaniu się brudu może być także czyścik parowy. Gdy buty są wstępnie wyczyszczone, ale wciąż nie jesteśmy zadowoleni z rezultatów, wówczas można spróbować prania w pralce. Jednak zanim buty znajdą się w bębnie, należy wyjąć z nich sznurowadła oraz wkładki. Co dalej? Buty wkładamy do woreczka lub jeśli takiego nie mamy, można zawinąć je w ręczniki – chodzi o to, żeby nie przesuwały się luzem we wnętrzu pralki. Istotny będzie także właściwy dobór programu. Jeśli buty mają zachować swój oryginalny kształt i się nie rozkleić, najlepiej wybierać takie ustawienia, żeby temperatura była stosunkowo niska (max. 40 stopni), a liczba obrotów – nie za wysoka. Mokre buty umieszczamy w suszarce. Niektóre modele mają do tego specjalnie przeznaczone miejsce. Buty bezpiecznie wysuszymy, korzystając z kosza.

 

Suszenie butów w suszarce bez kosza także jest możliwe. W takiej sytuacji należy jednak zabezpieczyć je przed nadmiernym przemieszczaniem się i obijaniem o bęben. Buty nie mogą być zatem włożone do suszarki luzem. Powinno się wkładać je razem z innymi częściami wsadu – na przykład zawinięte w ręczniki.

 

Włączając suszarkę, podobnie jak z pranie, powinniśmy uważnie wybierać program. Najlepiej pozostać przy tych krótkich, bo dodatkowa godzina w wysokiej temperaturze prędzej zaszkodzi, niż pomoże.

Nie ma opisu obrazu

Suszenie butów w suszarce – dla kogo?

 

Jak widać, pranie w pralce i suszenie butów w suszarce jest jak najbardziej możliwe. Co sprawia, że możemy z tej opcji korzystać często?

  • Białe buty – te brudzą się zdecydowanie częściej niż ciemniejsze, dlatego chcąc zachować ich dobry wygląd, zmuszeni będziemy regularnie je czyścić. Środki piorące często mają właściwości wybielające, więc to dodatkowy argument za tym, aby pralka i suszarka były sprzymierzeńcem w tej dziedzinie.
  • Brak czasu – podobnie jak w przypadku suszenia ubrań, suszenie butów w suszarce bębnowej przebiega o wiele szybciej niż przy użyciu tradycyjnych metod. Jeśli potrzebujemy czyste i suche buty na jutro, suszarka do prania będzie idealnym rozwiązaniem.
  • Zamiłowanie do sportu – pranie i suszenie to rozwiązanie przede wszystkim dla butów sportowych. Buty ze skóry i innych naturalnych materiałów czyści i pielęgnuje się w zupełnie inny sposób.

Teraz już wiadomo, jak suszyć buty w suszarce. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze rezultaty będą identyczne. Wiele zależy od konkretnego modelu i jego możliwości. Szukając idealnego rozwiązania do swojego domu, warto zobaczyć ranking suszarek do prania.

Buty w suszarce – czy warto?

 

Suszarka bębnowa ma, jak widać wiele funkcji. Chociaż nazywa się ją suszarką do odzieży, w rzeczywistości radzi sobie świetnie także z pościelą, ręcznikami i właśnie obuwiem. Można bezpiecznie korzystać z tego typu sprzętu, właściwie dobierając zarówno rodzaj butów, jak i konkretny program. Wiele osób regularnie korzysta z suszarki właśnie w tym celu i nabrało już tyle wprawy, że kolejne pranie i suszenie butów staje się rutynową czynnością.

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne