Jak odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu? Czy zawsze da się to zrobić?

Czasami wystarczy tylko parę nieumyślnych stuknięć w ekran smartfona, by przez przypadek usunąć z jego pamięci bezcenne pamiątki. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to, jak odzyskać zdjęcia z telefonu. Zazwyczaj, by przywrócić utracone pliki, wystarczy kilka kliknięć. Czasami może to jednak oznaczać konieczność wykonania nieco bardziej skomplikowanej operacji.
Odzyskiwanie zdjęć z telefonu – od czego zacząć?
Na początku pocieszamy – niechcący skasowane zdjęcia w większości przypadków można w dość łatwy sposób odzyskać. Jest to zasługą przemyślanego oprogramowania zainstalowanego fabrycznie w nowoczesnych smartfonach. Dzięki niemu zdjęcia w pierwszej kolejności nie są trwale usuwane, lecz zamiast tego trafiają do kosza.
Kosz to specjalny folder systemowy, który w pewnym sensie działa jak poczekalnia. Wszystkie trafiające do niego pliki są w nim przez pewien czas przechowywane, dając możliwość ich łatwego przywrócenia. Okres ten wynosi zazwyczaj 30 dni, po których upływie dane automatycznie są w trwały sposób usuwane z pamięci wewnętrznej smartfona lub z podłączonej do niego karty pamięci.
Pamiętaj jednak, że kosz może zostać opróżniony przez upłynięciem 30 dni. Stanie się tak w przypadku, w którym w telefonie skończy się przestrzeń dostępna dla kluczowych plików. W takiej sytuacji system automatycznie opróżni kosz, by zwolnić miejsce w pamięci urządzenia. Dlatego też po przypadkowym usunięciu zdjęć staraj się nie wykonywać następnych fotek i filmów ani nie instaluj żadnych dodatkowych programów. Zatem, jak przywrócić usunięte zdjęcia z kosza?
Jak odzyskać zdjęcia usunięte z kosza telefonu?
Zabierając się za odzyskiwanie zdjęć z telefonu, musisz w pierwszej kolejności zajrzeć właśnie do kosza. W folderze tym powinny znajdywać się wszystkie skasowane w ciągu ostatnich 30 dni zdjęcia – zarówno te usunięte celowo, jak i przypadkowo. Pokażemy Ci teraz, jak przywrócić interesujące Cię pliki.
Jak odzyskać wykasowane zdjęcia z telefonu z systemem iOS
Zdecydowana większość użytkowników iPhone'ów korzysta z domyślnej galerii zdjęć, dlatego też to właśnie jej dotyczyć będzie poniższa procedura.
1. Uruchom aplikację „Zdjęcia”.
2. Wejdź w zakładkę „Albumy”.
3. Kliknij pozycję „Ostatnio usunięte” widniejącą w polu „Narzędzia”.
4. Na tym etapie konieczne może okazać się odblokowanie urządzenia poprzez Face ID lub Touch ID – zrób to.
5. Stuknij opcję „Wybierz”.
6. Zaznacz wszystkie interesujące Cię zdjęcia oraz filmy wideo, które chcesz przywrócić.
7. Kliknij przycisk „Odzyskaj zdjęcie” i potwierdź chęć wykonania tej operacji.
Jak odzyskać skasowane zdjęcia z telefonu z systemem Android?
W przypadku smartfonów działających pod kontrolą Androida sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Niemal każdy producent telefonów sprzedaje swoje urządzenia z nieco zmodyfikowanym systemem operacyjnym, w którym to jego własna aplikacja ustawiana jest jako domyślna galeria zdjęć. Nadal jednak powinna ona zawierać dedykowany folder kosz, w którym znajdować się będą wszystkie usunięte dane.
Jak więc przywrócić usunięte zdjęcia z telefonu? Pokażemy Ci to na systemowej aplikacji „Zdjęcia Google”. W przypadku autorskich aplikacji producentów smartfonów procedura odzyskiwania plików przebiega w podobny sposób.
1. Uruchom „Zdjęcia Google”.
2. W dolnym pasku wyszukaj pozycję „Biblioteka” i stuknij ją palcem.
3. Kliknij zakładkę „Kosz”.
4. Wybierz zdjęcia lub filmy wideo, które chcesz przywrócić.
5. Stuknij kafelek „Przywróć” – znajdziesz go w prawym dolnym rogu ekranu.
6. Potwierdź wykonanie operacji odzyskiwania zdjęć klikając opcję „Zezwól”.

Zamiast po fakcie zastanawiać się, jak przywrócić usunięte zdjęcia z telefonu, lepiej zapobiegać takiej sytuacji!
Zdjęcia oraz filmy wideo wykonywane są w celu uwiecznienia wspomnień, stanowiąc tym samym bezcenne pamiątki. Dzięki nim da się w dowolnym momencie cofnąć się w czasie i ponownie przeżyć ważne chwile.
Owszem, przypadkowo usunięte pliki można w większości przypadków przywrócić do pamięci telefonu, ale po co ryzykować? Dużo lepszym pomysłem jest wykonywanie regularnych kopii zapasowych. Pod tym pojęciem kryje się powielenie wszystkich zdjęć oraz filmów, a następnie skopiowanie ich na zewnętrzne nośniki danych.
Do tego celu możesz wykorzystać:
● fizyczne nośniki danych, takie jak płyty DVD oraz Blu-ray;
● zewnętrzne dyski twarde;
● serwery NAS;
● osobisty magazyn danych w postaci chmury (przykładowo subskrypcja Office 365 lub Zdjęcia Google).
Prawidłowo wykonana kopia zapasowa uchroni Cię przed utratą ważnych plików – zarówno w przypadku ich przypadkowego usunięcia, jak również podczas krytycznego uszkodzenia telefonu lub jego zgubienia czy kradzieży.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować:
1. Jak włączyć lub wyłączyć touchpad? Co zrobić, jeśli nie działa?
2. Jak zablokować numer telefonu? I jak go odblokować?
3. Jak zmienić hasło do Wi-Fi – na telefonie oraz na routerze
Czytaj więcej

21. luty
Jaki komputer gamingowy? – poradnik jak wybrać PC dla graczy
Szukasz komputera gamingowego? To świetnie! Poznaj kompleksowy poradnik na temat odpowiednich podzespołów!
21. luty

19. luty
Polskie napisy na YouTube – jak je włączyć i dostosować?
YouTube jest jedną z najpopularniejszych platform do oglądania filmów online, dostarczającą użytkownikom treści z całego świata. W tym artykule dowiesz się, jak włączyć polskie napisy na YouTube i jak je dostosować do swoich potrzeb.
19. luty

14. luty
Co to jest smartwatch i jak działa?
Jak dokładnie działa smartwatch i co możesz zrobić z inteligentnym zegarkiem – sparowanym i bez telefonu? Znajdź odpowiedzi na te pytania i odkryj, jakie korzyści niesie ze sobą smartwatch!
14. luty