Gdzie najczęściej umieszcza się listwę zasilającą?
Najpopularniejsze są te miejsca, gdzie na niewielkiej przestrzeni mamy zgromadzonych wiele urządzeń. Najczęściej listwa służy do zasilania sprzętu komputerowego. Czasem również listwy zasilające umieszcza się w salonie, aby podpiąć tam telewizor, dekoder telewizji naziemnej, konsolę czy zestaw kina domowego. Można użyć listwy także do innych celów – chociażby podłączenia kilku kompletów lampek choinkowych!
Najważniejsze cechy listw zasilających – jaką wybrać?
O zasadności zakupu listwy trudno dyskutować – obecnie używa się tylu urządzeń elektrycznych, że praktycznie w każdym domu taka listwa może się przydać. Co jednak z wyborem właściwego modelu? Zanim zdecydujemy się na zakup, warto rozważyć różne opcje. Co warto sprawdzić? Oto najważniejsze parametry.
• Liczba gniazd – w zależności od rozmiarów listwa może mieć 4, 5, 6, a nawet 8 gniazd. Jeśli mamy wątpliwości, lepiej wybrać model z większą liczbą – nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się nowy sprzęt, który chcielibyśmy podłączyć.
• Długość przewodu – jeśli chcemy umieścić listwę w konkretnym miejscu, to musi nam starczyć kabla, aby doprowadzić ją do gniazda sieciowego. Minimum to 1,5 metra, ale czasem, gdy układ gniazdek w mieszkaniu jest niekorzystny, będzie potrzebna zdecydowanie większa długość.
• Szybki czas reakcji – oznacza, jak szybko listwa reaguje na nagłe zmiany napięcia. Wartość mierzy się w nanosekundach, ponieważ tylko błyskawiczna reakcja umożliwi uniknięcie potencjalnych kłopotów.
• Dodatkowe zabezpieczenia – w tym miejscu warto wspomnieć, że dobre listwy nie tylko odłączają zasilanie, ale mają także zdolność pochłaniania nadmiaru energii – oczywiście, do określonego poziomu. Rodzice cenią także zastosowane w listwach zabezpieczenia przed dziećmi, które uniemożliwiają wkładanie do dziurek ostrych przedmiotów.
• Dodatkowe funkcje – wraz z rozwojem aplikacji mobilnych i internetu rzeczy listwy zyskały nowe możliwości – chociażby reagowanie na komendy głosowe czy wyświetlanie informacji o zużyciu energii w smartfonie.