Saturator do wody – co to jest?
Saturator, zwany także syfonem (kiedyś) lub ekspresem do napojów (od niedawna), nie jest oczywiście nowym urządzeniem.
Syfony były w polskich domach już wiele lat temu, świętowały popularność w czasach PRL-u, także na ulicach. Po nastaniu ery plastikowych butelek jednorazowych o nich zapomnieliśmy. Teraz moda powraca. Jak to działa?
- Do gazowania wykorzystywane są naboje (cylindry( z dwutlenkiem węgla. Nabój należy umieścić w saturatorze i zacisnąć lub dokręcić.
- Następnie dokładnie zatrzaskujesz butelkę w uścisku syfonu i naciskasz kilkukrotnie dźwignię uwalniającą dwutlenek węgla.
- Bąbelki wypełniają wnętrze naczynia i gazowana woda jest gotowa.
Urządzenie wyglądem przypomina ekspres do kawy na kapsułki i nie zajmuje dużo miejsca. Naboje, które po wykorzystaniu wymieniasz w sklepie, są łatwo dostępne i niedrogie. Syfon do wody gazowanej się opłaca.
Cylinder CO2 SodaStream lub Brita umożliwia nagazowanie 60 l wody, czyli 40 jednorazowych butelek 1,5-litrowych. W sklepie spożywczym zapłaciłbyś za nie ok. 100 zł.
Wymiana naboju SodaStream to połowa tej ceny. Jest dwukrotnie taniej. W przypadku
wymiany naboju Brita zapłacisz jeszcze nieco mniej. Zużyte cylindry są oczywiście ponownie napełniane i wracają do obiegu. Więcej na ten temat piszemy w artykule,
jak działa gaz do SodaStream i jak wymienić cylinder. Warto wiedzieć, że na bazie wody gazowanej własnej produkcji można tworzyć wiele innych domowych napojów, dodając soki, cytrynę, listki mięty i inne. W takiej sytuacji masz wpływ na jakość wszystkich produktów i wiesz, że nie zawierają konserwantów i innych niezdrowych substancji. Pamiętaj również, że warto oczyścić wodę za pomocą dzbanka filtrującego lub bardziej zaawansowanego systemu.