MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jaki amplituner do kina domowego kupić? Ranking

Jaki amplituner do kina domowego kupić? Ranking

Ranking amplitunerów przyda się każdemu, kto szuka dobrego sprzętu audio. Wbudowane głośniki telewizora czy soundbar zazwyczaj zapewniają przeciętną jakość dźwięku, daleką od tego, co można usłyszeć na sali kinowej. Jeśli cenisz przestrzenne audio wielokanałowe i jesteś gotów zainwestować w odpowiednie głośniki, żeby stworzyć porządny system, wybór amplitunera jest pierwszym krokiem do sukcesu. Jaki amplituner do kina domowego, a jaki do muzyki? Zobacz nasze propozycje!

Ranking amplitunerów

1. miejsce: amplituner AV Marantz Cinema 60 

Plusy: 

  • Obsługuje Spotify Connect 
  • Sterowanie głosowe – Amazon Alexa, Asystent Google 
  • Funkcja Audyssey MultEQ XT 
  • Wejście gramofonowe 

Minusy: 
 

  • Wysoka cena 

 

Jaki amplituner do kina domowego może sprawić, że poczujesz się jak w multipleksie? Do tego miana pretenduje Marantz Cinema 60. Sprzęt wykorzystuje system korekcji akustyki Audyssey MultEQ XT, który kalibruje system audio tak, aby pozwalał on uzyskać optymalne parametry dźwięku w konkretnym pomieszczeniu. Dzięki aż trzem wejściom HDMI z obsługą 8K można podłączyć amplituner bezpośrednio do kina domowego, konsoli i komputera. Sprzęt doskonale sprawdza się także jako urządzenie do odtwarzania muzyki z serwisów streamingowych. Wspiera Spotify Connect, a także Amazon Music HD, Tidala, Deezera oraz Napstera. Jeśli chcesz strumieniowo przesyłać dźwięk z urządzeń Apple'a, pomoże w tym kompatybilność z AirPlay2. Amplituner obsłużysz głosowo za pomocą Amazon Alexa lub Asystenta Google. Dźwięk jest przetwarzany w formatach stereofonicznych, takich jak Dolby Atmos i DTS:X. Amplituner skonfigurujesz z głośnikami nawet w formacie 7.2, aby uzyskać szeroką gamę subtelnych dźwięków dochodzących z każdej strony. Chcesz podpiąć go do konsoli i grać online? Zapomnij o opóźnieniach sygnału! Dzięki ALLM (Auto Low Latency Mode) każdy dźwięk usłyszysz w odpowiednim momencie.  

2. miejsce: amplituner AV Denon AVR-X2800H DAB 7.2 8K HEOS 

Plusy: 

  • Sterowanie głosowe – Amazon Alexa, Asystent Google, Siri 
  • Wejście gramofonowe 
  • Funkcja Audyssey MultEQ XT 

Wady:  

  • Wysoka cena 

Amplituner AV Denon AVR-X2800H DAB 7.2 8K HEOS to sprzęt, który jest marzeniem niejednego audiofila. Żeby idealnie dopasować parametry dźwięku do konkretnego pomieszczenia, analogicznie jak wcześniej opisany model wykorzystuje technologię korekcji akustyki pomieszczenia Audyssey MultEQ XT. Przy odpowiednim rozmieszczeniu głośników usłyszysz czysty i odpowiednio głośny dźwięk w formacie 7.1, 5.1 lub 2.1. Nie chcesz korzystać z pilota? W obsłudze wszystkich funkcji pomoże aplikacja mobilna. Da się również sterować głosowo, posługując się Asystentem Google lub Amazon Alexa. Pomyślano także o użytkownikach urządzeń Apple’a, zapewniając kompatybilność z asystentem Siri. Wykorzystasz ten sprzęt do kina domowego, odtwarzania muzyki albo do gier. Obsługa zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR) oraz Auto Low Latency Mode (ALLM) zapewniają płynną rozgrywkę bez opóźnień, czyniąc z amplitunera idealny system audio dla miłośników gamingu. Długa lista dostępnych portów obejmuje dwa wyjścia HDMI, dwa USB, cztery analogowe wejścia audio, wejście gramofonowe, a do tego jeszcze bezprzewodową łączność Wi-Fi oraz Bluetooth. Jeśli zastanawiasz się, jaki amplituner stereo wybrać, z pewnością możesz umieścić ten model na liście faworytów.  

3. miejsce: amplituner Onkyo TX-NR6100B 

Plusy: 

  • Obsługuje Spotify Connect 
  • Sterowanie głosowe – Amazon Alexa, Asystent Google, Siri 
  • Kompatybilność Google Chromecast 
  • Wejście gramofonowe 

Minusy

  • Wysoka cena 

Pora przekonać się, jaki amplituner zajął miejsce trzecie. Następna propozycja to Onkyo TX-NR6100B. Jeśli zastanawiasz się, jaki amplituner do muzyki kupić, z pewnością warto rozważyć ten model, choć jako sprzęt do oglądania filmów również świetnie się sprawdzi. Na pewno mocną stroną jest świetna współpraca z urządzeniami mobilnymi. Z każdym sprzętem na Androidzie amplituner Onkyo TX-NR6100B połączy się przez wbudowany Chromecast, natomiast kompatybilność z telefonami Apple’a lub iPadem gwarantuje obsługa AirPlay2. Dobrą wiadomością jest także obsługa łączności Spotify Connect. Amplitunerem można sterować głosowo, korzystając z Amazon Alexa, Asystenta Google lub Siri. Wśród dostępnych połączeń przewodowych znajdziesz wszystko, co potrzebne – dwa wyjścia HDMI, dwa porty USB, cztery porty analogowe, wejście dla gramofonu oraz port Ethernet do przewodowego połączenia z internetem. Amplituner może działać w trybie wielokanałowym (7.2 lub 5.2.2), ponieważ obsługuje standardy dźwięku  przestrzennego Dolby Atmos i DTS:X. 

4. miejsce: amplituner Yamaha RX-V4A  

Plusy: 

  • Analizator akustyczny pomieszczenie YPAO 
  • Układ Compressed Music Enhancer 

Wady: 

  • Brak wejścia gramofonowego 

Jaki amplituner jeszcze polecamy? Na pewno atrakcyjną propozycją jest Yamaha RX-V4A, który ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Opisany model wyróżnia analizator akustyczny YPAO (Yamaha Parametric room Acoustic Optimizer). Autorski układ za pomocą mikrofonu analizuje dokładnie akustykę w pomieszczeniu i na podstawie tych pomiarów kalibruje parametry dźwięku, by najlepiej dopasować je do układu pokoju, w którym ustawiony jest sprzęt audio. Idealnie nadaje się do kina domowego dzięki obsłudze złącza HDMI z transmisją w rozdzielczości 4K/60 Hz. Ma także wbudowany port sieciowy Ethernet, koncentryczne i optyczne wejścia cyfrowe oraz cztery pary wejść analogowych. Łączność bezprzewodowa możliwa jest z wykorzystaniem Bluetootha oraz dwuzakresowego Wi-Fi. Posiadacze sprzętu Apple’a łatwo się połączą, korzystając z funkcji AirPlay2. Jeśli chcesz wykorzystywać ten amplituner do słuchania muzyki, na pewno ucieszy cię następne autorskie rozwiązanie Yamahy, czyli układ Compressed Music Enhancer. To funkcja, która ma za zadanie przetwarzać skompresowane formaty dźwięku, takie jak MP3, aby wydobyć z nich pierwotną głębię. Podsumowując, to bardzo dobry amplituner z systemem dźwięku 5.2 przeznaczony do kina domowego, który ma szerokie możliwości łączenia się z wieloma urządzeniami. W związku z tym, że złącze HDMI 2.1 obsługuje takie technologie jak ALLM (Auto Low Latency Mode) i VRR (Variable Refresh Rate), jest cennym nabytkiem także dla graczy, którzy zechcą połączyć urządzenie z konsolą lub komputerem gamingowym.  

5. miejsce: amplituner CD Marantz Melody X (M-CR612) 

Plusy: 

  • Sterowanie głosowe – Amazon Alexa, Asystent Google 
  • Obsługuje Spotify Connect 
  • Kompaktowe rozmiary 

Minusy: 

  • Brak HDMI 
  • Brak wejścia gramofonowego 

Ranking amplitunerów zamyka Marantz Melody X (M-CR612). To gratka dla niejednego audiofila, jednak nie sprawdzi się tak dobrze jak opisane powyżej modele jako sprzęt do kina domowego. Dlaczego? Ponieważ brak tu złączy HDMI. Jednak jeśli interesuje cię amplituner przeznaczony w pierwszej kolejności do muzyki, z pewnością warto brać go pod uwagę. Sprzęt odtwarza oczywiście fizyczne nośniki CD i programy radiowe, a poza tym łączy się bezprzewodowo z urządzeniami mobilnymi przez Bluetooth. Łączność z siecią internetową możliwa jest przez Wi-Fi lub przewodowo przez kabel Ethernet. Sterować amplitunerem można za pomocą aplikacji albo korzystając z asystenta głosowego Amazon Alexa lub Google. Posiadaczy urządzeń Apple’a uciszy kompatybilność z AirPlay2. Sprzęt możesz połączyć z zestawem do czterech kolumn o niewielkiej mocy. Połączenie z telewizorem jest możliwe, jednak tylko za pomocą kabla optycznego, natomiast do połączenia gramofonowego brakuje wejścia Phono. Niewątpliwą zaletą tego urządzenia jest niewielki rozmiar. Wielkością i wagą nie przypomina innych amplitunerów, tylko miniwieżę stereo. Z tego powodu należy traktować właśnie ten model jako preferowane rozwiązanie do małych pomieszczeń – sprawdzi się nawet w kawalerce. 

Co daje amplituner?

Znasz już ranking amplitunerów – pora przyjrzeć się temu, do czego właściwie służy amplituner i jaka jest jego funkcja. Amplitunery to, od strony technicznej, po prostu rozbudowane wzmacniacze z dodatkowymi funkcjami. Wzmacniacz ma za zadanie wzmocnienie sygnału wyjściowego i przekazanie go do kolumn w odpowiedniej formie, aby z głośników popłynęła muzyka. Jednak od czasów pierwotnej funkcji, wiele się zmieniło. Przede wszystkim – muzyki słucha się, korzystając z zupełnie innych nośników niż kiedyś. Pierwotnie największym atutem amplitunerów był tuner FM umożliwiający odbieranie fal radiowych. Dziś to nie możliwość słuchania stacji radiowych jest najatrakcyjniejsza. Myśląc, jaki amplituner wybrać, weź pod uwagę, że powinien dobrze współpracować ze smartfonem, z komputerem a także z muzycznymi serwisami streamingowymi. W końcu to normalne, że częściej korzysta się z playlisty na Spotify niż wybranego programu radiowego. Kluczowe są także funkcje optymalizacji dźwięku, gdy oglądasz ulubione filmy i seriale. Nie brakuje opinii, że to właśnie oglądanie filmów jest najlepszym pretekstem, aby kupić porządny amplituner, ponieważ do samego odsłuchu wystarczy dobrej jakości wzmacniacz. Podsumowując, amplituner obecnie łączy w sobie zalety, które ma wzmacniacz i nowoczesny odtwarzacz sieciowy, dzięki czemu jest bardzo uniwersalnym sprzętem, zapewniającym świetną jakość dźwięku z różnych źródeł.  

Ile kosztuje amplituner?

Podobnie jak inne urządzenia audio dla najbardziej wymagających amplituner jest kosztowny. Ceny dobrych modeli zaczynają się od ok. 2000 zł. To wyższa kwota niż za wzmacniacz, jest inwestycja jest całkowicie uzasadniona! 

Jaki amplituner stereo? Najważniejsze parametry  

Na co patrzeć, gdy chcesz kupić dobry amplituner? Oto lista najważniejszych cech w specyfikacji. 

  • System dźwięku – specyfikacja amplitunera określa, ile głośników jest w stanie obsługiwać. Przykładowo system 5.1 oznacza pięć podstawowych kolumn oraz subwoofer. W systemie 7.1 można używać aż siedmiu głośników i subwoofera. Jeśli w specyfikacji pojawia się trzecia liczba (na przykład w systemie 5.2.2), oznacza to możliwość używania również głośników sufitowych. W opisanym przykładzie można używać pięciu głośników głównych, dwóch subwooferów oraz dwóch dodatkowych głośników umieszczonych nad głową użytkownika. 
  • Złącza – decydują o tym, co można podłączyć do amplitunera za pomocą kabli. W przypadku amplitunerów stereo wciąż najważniejszą rolę odgrywają złącza cyfrowe – optyczne i koaksjalne – oraz złącza analogowe. Jeśli głównym przeznaczeniem amplitunera jest kino domowe, wówczas najważniejsze będą HDMI, a także USB. Powracająca moda na gramofony sprawia, że warto uwzględnić również złącze gramofonowe (Phono). 
  • Obsługiwane formaty dźwięku – muzykę, jak wiadomo, można przesyłać w wielu formatach. Jeśli cenisz czystą, naturalną ścieżkę dźwiękową bez zniekształceń, szukaj amplitunera, który odtwarza pliki w bezstratnych formatach FLAC, WAV, AIFF, DSD, a nie tylko MP3. Dobrze też, gdy jest kompatybilny z Hi-Res Audio. Wiele osób oczekuje, że amplituner będzie wyposażony w dekodery dźwięku przestrzennego. Jeśli chcesz usłyszeć brzmienie zbliżone do tego na sali kinowej, to amplituner powinien współpracować z Dolby Digital, Dolby Atmos i DTS. 
  • Łączność bezprzewodowa i funkcje sieciowe – w dzisiejszych czasach najwygodniej łączy się urządzenia bez użycia kabli, dlatego amplituner powinien mieć Wi-Fi oraz Bluetooth. Posiadacze urządzeń marki Apple ucieszą się, jeśli wzmacniacz jest kompatybilny z funkcją AirPlay. Jeśli zamiast gromadzić fizyczne nośniki (płyty), wolisz ulubioną muzykę na żądanie, wówczas należy szukać amplitunera, który współpracuje z aplikacjami tego typu. Coraz częściej są standardy obsługi streamingu typu Spotify Connect. 
  • Optymalizacja dźwięku do charakterystyki pomieszczenia – producenci tacy jak Marantz, Denon czy Yamaha wprowadzają nowoczesne rozwiązania, dzięki którym parametry dźwięku można dopasować do specyfiki konkretnego pomieszczenia. W ten sposób poprawisz efekty osiągane przez ustawienie kolumn.  
  • Dodatkowe funkcje – w tym miejscu należy wskazać wszystkie udogodnienia związane ze sterowaniem, chociażby możliwość korzystania z asystentów głosowych, takich jak Google i Alexa. 
  • Łatwe sterowanie – o asystentach głosowych wspomnieliśmy już wyżej, lecz ważne jest także sterowanie przez aplikację w smartfonie.  
  • Złącze Ethernet – dobrze jeśli jest, bo dzięki niemu można podłączyć amplituner bezpośrednio do sieci za pomocą kabla. Czemu to lepsze niż połączenie bezprzewodowe przez Wi-Fi? Przede wszystkim dlatego, że daje większą stabilność! 

Znasz już nasz ranking amplitunerów. Czy wiesz, który jest dla Ciebie najlepszy? Jeśli nie ma pewności, warto zasięgnąć opinii specjalisty albo wypróbować sprzęt w stacjonarnym salonie sprzedaży i dopiero wówczas decydować się na zakup online. Wybierz jeszcze zestaw głośników do kina domowego. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Poznaj też ranking najlepszych głośników do kina domowego

Czytaj więcej

Jaki wzmacniacz stereo wybrać? Ranking
Kino domowe

22. grudzień

Jaki wzmacniacz stereo wybrać? Ranking

Dobry wzmacniacz stereo to ważny element każdego zestawu audio. Jego zadaniem jest zasilanie kolumn głośnikowych. Trzeba zatem odpowiednio dobrać sprzęt, aby zapewniał odpowiednią moc, działał płynnie i zapewniał dobrej jakości brzmienie bez zakłóceń. Sprawdź, jaki wzmacniacz stereo wybrać!

22. grudzień

Dowiedz się więcej o Jaki wzmacniacz stereo wybrać? Ranking
Jaki subwoofer do kina domowego wybrać - MediaMarkt.pl
Kino domowe

13. grudzień

Jaki subwoofer do kina domowego wybrać? Ranking

To, jaki subwoofer do kina domowego wybierzesz, jest kluczowe dla jakości doświadczenia podczas seansu we własnym salonie. Często możesz zadawać sobie także pytanie, jaki subwoofer do muzyki jest najlepszy – dla wielu odbiorców podstawą są właśnie niskie dźwięki. Sprawdź ranking subwooferów bezprzewodowych!

13. grudzień

Dowiedz się więcej o Jaki subwoofer do kina domowego wybrać? Ranking
Jakie głośniki do kina domowego wybrać? Ranking
Kino domowe

13. grudzień

Jakie głośniki do kina domowego wybrać? Ranking

Zastanawiasz się, jakie kolumny do kina domowego kupić? Wiele osób przyzwyczaiło się do oglądania filmów z serwisów VOD w domu, co zastępuje doświadczenie kinowe. Osiągnięcie choćby zbliżonej jakość obrazu i dźwięku wcale nie jest proste ani tanie. Wybierz najlepsze głośniki do kina domowego – ranking przedstawia polecane modele!

13. grudzień

Dowiedz się więcej o Jakie głośniki do kina domowego wybrać? Ranking