MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jakie głośniki do kina domowego wybrać? Ranking

Nie ma opisu obrazu

Zastanawiasz się, jakie kolumny do kina domowego kupić? Wiele osób przyzwyczaiło się do oglądania filmów z serwisów VOD w domu, co zastępuje doświadczenie kinowe. Osiągnięcie choćby zbliżonej jakość obrazu i dźwięku wcale nie jest proste ani tanie. Wybierz najlepsze głośniki do kina domowego – ranking przedstawia polecane modele!

Na jakie kino domowe warto się zdecydować?


Gdy kupimy sam nowy telewizor, możemy korzystać tylko z jego wbudowanych głośników. Choć najnowsze modele są na tyle multimedialne, że teoretycznie moglibyśmy obejść się bez kina domowego, większość i tak decyduje się na zakup tzw. belki dźwiękowej, czyli soundbaru, gotowego wielokanałowego zestawu lub amplitunera z głośnikami i subwooferemJakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań? Dlaczego gdy wybieramy głośniki do kina domowego, dokonujemy jednego z najlepszych możliwych wyborów? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jakie głośniki do kina domowego są najlepsze? Cechy


Głośniki telewizorów mogą zaoferować co najwyżej czysty, wyraźny dźwięk niemalże całkowicie pozbawiony niskich tonów. Wbudowane głośniki to rozwiązanie polecane praktycznie tylko dla tych osób, które jedynie sporadycznie oglądają ogólnodostępne kanały telewizyjne.
Soundbary są czymś pomiędzy wbudowanymi głośnikami a gotowym, wielokanałowym zestawem. Ich największą zaletą jest prawdopodobnie brak kłopotu z ciągnącymi się przez cały pokój kablami. Belka dźwiękowa jest w stanie bez problemu przyzwoicie nagłośnić mały pokój.
Gotowe zestawy kina domowego są wyjątkowo kompaktowe, stylowo zaprojektowane i proste w obsłudze. Świetnie komponują się z zaprojektowanym w tym samym stylu telewizorem tego samego producenta. Za jednym zamachem przygotowujemy komplet głośników wraz ze źródłem obrazu i dźwięku w postaci odtwarzacza Blu-ray. Gotowe zestawy kina domowego są jednak nierzadko dość rozczarowującej jakości. Nieporównywalnie lepszą jakość obrazu i dźwięku uzyskamy dzięki postawieniu na samodzielnie skomponowany zestaw kina domowego, który składa się z odtwarzacza Blu-ray, amplitunera, subwoofera oraz kompletu głośników.
Wadą takiego rozwiązania jest jednak jego wysoka cena i wymóg dużej ilości wolnej przestrzeni dla zajmujących nie tak mało miejsca głośników.

Jakie głośniki do kina domowego wybrać?


Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne skomponowanie naszego nowego zestawu kina domowego, to powinniśmy zastanowić się nad tym, do czego będziemy go używać. Pamiętajmy, że dwukanałowe kino domowe to najlepszy możliwy wybór do słuchania muzyki. Domeną zestawów wielokanałowych jest odtwarzanie dźwięku filmowego. Wielokanałowe kino domowe składa się z lewego i prawego głośnika przedniego, głośnika centralnego, głośników tylnych oraz subwoofera lub subwooferów.
Zanim zdecydujemy się na jedną z dwóch opcji, zwróćmy uwagę nie tylko na to, do czego będziemy używali kina domowego, ale także na wielkość pomieszczenia, w którym miałoby ono zostać zainstalowane. Jakie różnice dzielą odtwarzanie muzyki od odtwarzania dźwięku filmowego? Gdy słuchamy płyty, nagrany na niej dźwięk ma postać dwukanałową. Muzykę charakteryzuje również wyrównany poziom głośności. Dźwięk filmowy jest wielokanałowy, a jego charakterystyczną cechą jest duża rozpiętość dynamiczna. Jakie wybrać głośniki do słuchania muzyki, a jakie do odtwarzania dźwięku filmowego?

  • Wielokanałowe kino domowe do słuchania muzyki: wybierzmy jak najlepsze przednie głośniki. Głośnik centralny, tylne głośniki i subwoofer nie mają aż tak dużego znaczenia i możemy wybrać tańsze rozwiązania.
  • Wielokanałowe kino domowe do słuchania muzyki i oglądania filmów:największą uwagę skupmy na głośniku centralnym. W końcu to z niego dobiega większa część dźwięku filmowego. Głośnik centralny i głośniki przednie powinny pochodzić od tego samego producenta i charakteryzować się podobną jakością dźwięku.
  • Wielokanałowe kino domowe do oglądania filmów: w tym przypadku nie ma kompromisów. Wszystkie głośniki powinny być jak najwyższej jakości. Czasami będzie też potrzebne użycie dwóch głośników niskotonowych. Nie ulegajmy magii liczb, zestaw 5.1 będzie w zupełności wystarczający nawet dla najbardziej wymagających użytkowników.

Na jakie dane techniczne kolumny do kina domowego warto zwrócić uwagę?

  • Moc – liczba watów ma wpływ na to, jak głośny, dynamiczny i czysty jest dźwięk. Moc głośników musi być dostosowana do mocy amplitunera.
  • Moc znamionowa RMS i moc muzyczna – pierwszy parametr informuje o tym, z jaką mocą może być wysterowany głośnik przez długi czas przy znikomym poziomie zniekształceń; drugi wskazuje na maksymalną moc możliwą do uzyskania tylko przez chwilę.
  • Impedancja znamionowa – jest to na tyle ważny parametr głośników, że jeżeli wartość wyrażona w omach nie będzie zawierała się w przedziale, który jest w stanie obsłużyć amplituner, to nasz sprzęt audio może ulec uszkodzeniu.
  • Skuteczność kolumn – im większa liczba decybeli, tym głośniej może zagrać kolumna. Ów parametr nie powinien posiadać wartości mniejszej od około 90 decybeli.
  • Pasmo przenoszenia – to od niego, czyli zakresu tonów wyrażanego w hercach, zależy to, jak pełny będzie emitowany dźwięk. Górna wartość powinna być równa lub większa od 20 kHz, a dolna jak najniższa. Dla jakości dźwięku kluczowe znaczenie ma również materiał użyty do wykonania obudowy kolumny. Od plastiku dużo lepsza będzie płyta wiórowa, płyta MDF, HDF lub drewno. Głośniki powinny być dwu- lub trójdrożne, ekranowane magnetycznie i posiadać system bass reflex. Zagwarantuje to brak zniekształceń i potężniejsze niskie tony.
  • Rodzaj subwoofera – subwoofery aktywne mają wbudowany wzmacniacz, a pasywne korzystają ze wzmacniacza amplitunera. W praktyce oznacza to ograniczone możliwości ustawienia jego parametrów dźwiękowych. Właśnie dlatego aktywne subwoofery są lepsze od swoich pasywnych głośników niskotonowych.

Nie ma opisu obrazu

Jak ustawić głośniki kina domowego?


To, w jaki sposób ustawić głośniki kina domowego, wynika ze specyfiki wybranego zestawu – przede wszystkim liczby i wielkości kolumn. Na rozmieszczenie i odległości między głośnikami wpływać mogą zarówno wytyczne w instrukcji od producenta, jak również umeblowanie i rozkład pomieszczenia – najczęściej salonu. Ogólnie rzecz biorąc – wiele zdradzają nazwy:

  • Głośniki tylne umieszcza się z tyłu – za kanapą albo na ścianie na specjalnych uchwytach.
  • Głośnik centralny znajduje się nad albo pod telewizorem, czyli z przodu.
  • Głośniki boczne powinny być z lewej i z prawej strony. Subwooferem w zasadzie może być w dowolnym miejscu.

Jakie głośniki i kolumny do kina domowego wybrać?


Najczęściej mamy możliwość zrobienia tego w dwojaki sposób – za pomocą kabli (najczęściej HDMI) albo bezprzewodowo (zwykle Bluetooth albo Wi-Fi). Połączenie bezprzewodowe daje wiele wygody, ponieważ oznacza to brak kabli oraz konieczności ich prowadzenia czy maskowania. W dobie popularności bezprzewodowych słuchawek czy akcesoriów komputerowych nie powinno to dziwić.

Głośniki do kina domowego – ranking


Kino domowe DENON VR-X1700H + Wilson Movix 5.0


Bardzo dobra propozycja, dla tych, którzy uważają, że głośniki do kina domowego 2.1 to za mało i szukają zestawu z dwoma głośnikami surround (5.0). To kino domowe obsługuje popularne muzyczne usługi streamingowe (między innymi Spotify, Amazon Music, Tidal), a także umożliwia sterowanie głosem (Amazon Alexa, Siri oraz Google Assistant). Dzięki pełnej obsłudze 4K i Dolby Vision sprawdzi się idealnie i na wieczór filmowy, i do zabawy z grami na konsole! Zestaw ma sześć wejść HDMI, dwa wejścia optyczne, i wiele innych, dzięki czemu jest bardzo uniwersalny.

Kino domowe YAMAHA YHT-4960 (TSR-400 + NS-P41)

Dobre głośniki do kina domowego dla tych, którzy dysponują dużym budżetem i nie godzą się na kompromisy, a jednocześnie chcą mieć sprzęt prosty w obsłudze be fachowej wiedzy. Głośniki wykorzystują do transmisji sygnał Wi-Fi (Yamaha MusicCast). Bezprzewodowe strumieniowe przesyłanie muzyki może się odbywać przez Wi-Fi lub przez Bluetooth. W pakiecie znajdziemy głośnik basowy, centralny, dwa przednie i dwa surround.

Co zamiast kolumn do kina domowego?


Jeśli mamy ograniczone środki, warto rozważyć, zamiast kina domowego zakup soundbaru. W tym przypadku, instalacja nie jest problemem, bo urządzenie umieszczamy pod telewizorem, nie ma także kwestii konfiguracji poszczególnych elementów. Soundbar sprawdzi się także znakomicie w wielu mniejszych pomieszczeniach, gdzie trudno byłoby umieścić kolumny o dużych gabarytach. Jaki polecamy?

Soundbar SAMSUNG HW-C450/EN


Doskonały dodatek do telewizorów QLED SamsungMa specjalny tryb Gry Pro oraz funkcję adaptacji dźwięku, która doskonale sprawdza się przy cichych dialogach. Moc wyjściowa zestawy to 300 W.         

Soundbar JBL Bar 500 PRO


Zestaw 5.1 z bezprzewodowym subwooferem. Panoramiczny dźwięk przestrzenny może grać z mocą 590W. Ma wbudowany Chromecast i Airplay 2.!

Soundbar LG SN4R

Zestaw 4.1 o mocy 420 W, ma wejście optyczne, Bluetooth i HDMI. Technologia AI Sound Pro automatycznie analizuje treść i dobiera do niej optymalne parametry dźwięku. Można sterować za pomocą aplikacji.


Mamy nadzieję, że pomogliśmy w odpowiedzi na pytanie, jakie głośniki do kina domowego warto kupić. Wybór konkretnego zestawu uzależniony jest od pomieszczenia, w którym ma się znajdować, przeznaczenia czy dostępnego budżetu, niemniej jednak znacznie łatwiej zawęzić krąg poszukiwań, gdy wiemy, co w specyfikacji jest naprawdę ważne

Czytaj więcej
Jaki wzmacniacz stereo wybrać? Ranking
Kino domowe

22. grudzień

Jaki wzmacniacz stereo wybrać? Ranking

Dobry wzmacniacz stereo to ważny element każdego zestawu audio. Jego zadaniem jest zasilanie kolumn głośnikowych. Trzeba zatem odpowiednio dobrać sprzęt, aby zapewniał odpowiednią moc, działał płynnie i zapewniał dobrej jakości brzmienie bez zakłóceń. Sprawdź, jaki wzmacniacz stereo wybrać!

22. grudzień

Dowiedz się więcej o Jaki wzmacniacz stereo wybrać? Ranking
Jaki amplituner do kina domowego kupić? Ranking
Kino domowe

14. grudzień

Jaki amplituner do kina domowego kupić? Ranking

Ranking amplitunerów przyda się każdemu, kto szuka dobrego sprzętu audio. Wbudowane głośniki telewizora czy soundbar zazwyczaj zapewniają przeciętną jakość dźwięku, daleką od tego, co można usłyszeć na sali kinowej. Jeśli cenisz przestrzenne audio wielokanałowe i jesteś gotów zainwestować w odpowiednie głośniki, żeby stworzyć porządny system, wybór amplitunera jest pierwszym krokiem do sukcesu. Jaki amplituner do kina domowego, a jaki do muzyki? Zobacz nasze propozycje!

14. grudzień

Dowiedz się więcej o Jaki amplituner do kina domowego kupić? Ranking
Jaki subwoofer do kina domowego wybrać - MediaMarkt.pl
Kino domowe

13. grudzień

Jaki subwoofer do kina domowego wybrać? Ranking

To, jaki subwoofer do kina domowego wybierzesz, jest kluczowe dla jakości doświadczenia podczas seansu we własnym salonie. Często możesz zadawać sobie także pytanie, jaki subwoofer do muzyki jest najlepszy – dla wielu odbiorców podstawą są właśnie niskie dźwięki. Sprawdź ranking subwooferów bezprzewodowych!

13. grudzień

Dowiedz się więcej o Jaki subwoofer do kina domowego wybrać? Ranking