Interpolacja, czyli „dorabianie” herców
Ekran o częstotliwości 50 Hz odświeża obraz 50 razy na sekundę, a ekran 100 Hz – 100 razy na sekundę. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym większa płynność ruchomego obrazu, co szczególnie zauważalne jest w dynamicznych scenach filmowych, transmisjach sportowych i grach komputerowych. Możesz się jednak zastanawiać: jeśli ekran ma 100 Hz, czy rzeczywiście widzimy 100 różnych obrazów na sekundę? To zależy od materiału źródłowego. Jeżeli film lub gra działa z niższą liczbą klatek na sekundę (FPS – frames per second), ekran nie „wymyśli” dodatkowych klatek, chyba że zastosuje technologie interpolacji. Takie inteligentne „dorabianie” klatek stosowane jest przez producentów telewizorów. U Samsunga to Upłynniacz Obrazu, u Sony Motionflow XR, u LG TruMotion etc.
Ludzkie oko a liczba herców
Osobną kwestią jest percepcja płynności przez ludzki mózg. Już przy 16, a tym bardziej przy 24 klatkach na sekundę ruch wydaje się ciągły, jednak wyższe wartości zwiększają subiektywne poczucie płynności, a więc komfortu oglądania. Dodatkowo niska częstotliwość odświeżania (poniżej 50 Hz) może powodować zmęczenie wzroku i bóle głowy podczas dłuższego korzystania z ekranu, zwłaszcza w przypadku technologii z migoczącym podświetleniem.
Źródło obrazu a liczba klatek
Skoro liczba klatek zależy od źródła... Jakie są realia?
Serwisy streamingowe
- Większość treści jest nadawana w 24 klatkach, ale coraz więcej filmów i seriali dostępnych jest w 60 klatkach.
- Niektóre platformy mogą dostosowywać liczbę klatek w zależności od urządzenia i łącza internetowego.
Telewizja DVB-T (cyfrowa naziemna)
- Standardowo nadaje obraz z częstotliwością 50 Hz.
- W rzeczywistości większość kanałów nadaje w 25 klatkach na sekundę, ale dzięki przeplotowi (interlace) obraz jest wyświetlany z efektywnym odświeżaniem 50 razy na sekundę.
Gry wideo
- Konsole starszej generacji (PS4, Xbox One) – najczęściej 30 lub 60 klatek.
- .Nowoczesne konsole (PS5, Xbox Series X) i komputery gamingowe – 60, 120, a nawet 240 klatek (dostępne na monitorach o wysokiej częstotliwości odświeżania).