Jakie są rodzaje niszczarek do papieru?
Podział niszczarek do dokumentów ze względu na poziomy bezpieczeństwa
Jak ocenić skuteczność niszczarki do dokumentów? Bardzo dokładnie określa to międzynarodowa instytucja International Committee for Information Technology Standards (INCITS). Wyznaczane przez nią standardy pozwalają zakwalifikować urządzenie do określonej kategorii.
Od 2012 roku, zgodnie z normą DIN 66399, niszczarki dzieli się na siedem kategorii ochrony niszczenia dokumentów. Im wyższa kategoria, tym lepsza ochrona.
Klasa niszczenia dokumentów- P1 (dawniej DIN-1) – mało znaczące dokumenty.
- P2 (DIN-2) – dokumenty firmowe.
- P3 (DIN-3) – poufne informacje, na przykład treść umów handlowych oraz wszelkie dane księgowe.
- P4- dane osobowe i szczególnie poufne.
- P5 – dane wrażliwe.
- P6 – dokumenty tajne i niejawne.
- P7 – dokumenty ściśle tajne
W zależności od potrzeb powinniśmy dobrać odpowiedni poziom zabezpieczeń. W przypadku użytku własnego czy niewielkiej działalności gospodarczej wystarczy poziom P3, natomiast duże firmy zarządzające danymi wielu klientów, mając na uwadze RODO, powinny zadbać o poziom P4 lub P5.
Im klasa niszczenia jest wyższa, tym drobniejsze są ścinki, na które jest cięty dokument. Przykładowo, przy poziomie P2 fragmenty mają szerokość do 6 mm, przy P6 – maksymalnie 2 milimetry. Niszczarki P1 tną natomiast nie na ścinki, a na paski.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że większość nowoczesnych niszczarek potrafi niszczyć także płyty CD i karty kredytowe, a same kartki można wrzucać nawet spięte zszywkami albo w koszulkach.Podział niszczarek do dokumentów ze względu na wydajność
Oprócz sposobu cięcia dobrze jest uwzględnić także wydajność. Niszczarka nie jest urządzeniem, które potrafi pracować non stop. Podobnie jak mikser czy blender, szybko się nagrzewa i wymaga przerw w pracy. Różni się także tempo niszczenia jednej kartki.
Warto brać to pod uwagę, ponieważ różne podmioty mogą mieć zupełnie inne potrzeby. Z myślą o użytku prywatnym kupuje się zupełnie inne modele niż do małego biura czy dużej kancelarii. Różnice między urządzeniami mogą być bardzo duże.