Jak wyłączyć Windows Defender i co to jest?

Jak wyłączyć Windows Defender i co to jest? Jeszcze kilka lat temu zabezpieczenie komputera domowego stanowiło wyzwanie. Potrzebne były program antywirusowy oraz konfigujracja zapory sieciowej. Komputery były więc wyjątkowo podatne na ataki hakerskie czy incydenty związane z instalowaniem niechcianego oprogramowania. Dziś jest to zdecydowanie prostsze. Dowiedz się, jak wyłączyć Windows Defender i jak go ponownie włączyć!
Co to jest Windows Defender?
Firma Microsoft, twórca najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego, poszła więc na rękę „niedzielnym użytkownikom” i postanowiła stworzyć kompleksowe narzędzie do ochrony komputera czy laptopa przed różnego rodzaju zagrożeniami. W ten sposób powstał Windows Defender, który nie jest pojedynczym oprogramowaniem, lecz składa się z wielu różnych produktów, współpracujących ze sobą.
Korzystanie z oprogramowania jest darmowe, a pakiet dostępny na każdym zakupionym komputerze z systemem Windows 10 oraz w każdym pakiecie systemu zakupionym bezpośrednio.
Windows Defender to także wiele opcji, z których ucieszą się rodzice. Panel pozwala bowiem na blokadę szkodliwych dla dzieci treści czy ustawianie limitów czasu spędzanego przed komputerem. To także nowe opcje logowania do systemu za pomocą funkcji biometrycznych jak skanowanie twarzy czy linii papilarnych. Jednocześnie panel Windows Defender daje kontrolę dotyczącą uprawnień dla stron przeglądanych w internecie, przeglądarek i programów zainstalowanych na komputerze. Mowa tu o dostępie do Twoich danych, kamery lub mikrofonu.
Jak wyłączyć Windows Defender Windows 10?
Microsoft radzi, by Windows Defender był włączony cały czas. Nawet gdy na komputerze funkcjonuje już inna zapora. My również przestrzegamy przed dezaktywacją domyślnego oprogramowania w przypadku większości użytkowników. Jeśli jednak wiesz, co robisz i jesteś na to zdecydowany pomimo ryzyka, instrukcję przedstawiamy poniżej.
Windows Defender – jak wyłączyć w kilku krokach:
1. Przejdź do menu Start, wybierz ikonę Ustawień, a następnie przejdź do sekcji Aktualizacje i zabezpieczenia Windows w panelu po lewej stronie okna.
2. Kliknij przycisk Zapora i ochrona sieci, a następnie wybierz Sieć z domeną, Sieć prywatna lub Sieć publiczna
3. Przełącz Windows Defender w pozycję Wyłączone – gotowe. Zdarza się, że aplikacja instalowana na komputerze nie może zostać obsłużona przez blokadę zapory. Jeśli znasz ten program i wiesz, że pochodzi z zaufanego źródła, możesz zezwolić mu na komunikowanie się przez zaporę Windows Defender. To dużo lepsze rozwiązanie od całkowitego jej wyłączania.

Windows Defender – jak włączyć
Jeśli dopiero uruchomiłeś swój nowy komputer po wyjęciu z pudełka lub włączasz go pierwszy raz po tak zwanym formatowaniu dysku czy reinstalacji systemu, nie musisz zastanawiać się, jak włączyć Windows Defender. Program ten jest domyślnie włączony i uruchamia się wraz ze startem systemu operacyjnego. Jeśli jednak zapora została wcześniej wyłączona, wykonaj kroki opisane w powyższym akapicie, jednak w odpowiednim momencie zaznacz opcję Włączona – to załatwi sprawę.
Bezpieczny komputer to podstawa!
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak wyłączyć Windows Defender. Jesteśmy przekonani, że nie sprawi Ci to żadnego kłopotu. Pamiętaj jednak, że dezaktywacja zapory to zawsze ostateczność. Zanim to zrobisz, upewnij się, że komputer jest chroniony w inny sposób.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować:
1. Jak przywrócić zamknięte karty w Google Chrome i nie tylko?
2. UPnP – co to jest? Co znaczy ten skrót?
3. Jak wejść do BIOS-a w Windowsie? Prosta instrukcja
Czytaj więcej

13. luty
Chromebook – co to i czy laptop jest lepszy? Różnice
Chromebook działa inaczej niż pozostałe laptopy. Dowiedz się, jakie są różnice oraz wady i zalety obu rozwiązań!
13. luty

12. luty
Jaka jest żywotność laptopa?
Żywotność laptopa nie jest nieskończona. Dowiedz się, jak długo wytrzymuje laptop i jak możesz przedłużyć czas jego eksploatacji!
12. luty

9. wrzesień
Tani monitor PEAQ – gamingowy i do pracy!
Jeśli interesuje cię tani monitor, PEAQ ma ofertę modeli do pracy i bardziej zaawansowanych – gamingowych. Wysoka częstotliwość odświeżania (165 Hz), krótki czas reakcji (1 ms ), technologie synchronizacji liczby klatek (AMD, Nvidia), zakrzywiony ekran – to wszystko oferują monitory PEAQ. Zapoznaj się z tą firmą i znajdź najlepszy monitor do 1000 zł!
9. wrzesień