Wi-Fi Direct – co to jest? Jak działa i jak z niego korzystać?

Nie wiesz, co to Wi-Fi Direct? Warto znać to pojęcie, bo może się przydać z wielu różnych sytuacjach. Jeśli szukasz sposobu na szybkie i bezpieczne przesyłanie dużych plików między urządzeniami, to może być opcja, która Cię zainteresuje. Dowiedz się, co to jest Wi-Fi Direct (Samsung, Huawei, Apple i inne firmy)! Zastanawiając się nad systemem prostej, bezprzewodowej komunikacji pomiędzy dwoma urządzeniami, najczęściej myślimy Bluetooth. Tymczasem, dobrą alternatywę dla tej technologii stanowi Wi-Fi Direct. Co to znaczy? Poniżej wyjaśnimy dokładnie zasadę działania oraz wymienimy urządzenia, którą umożliwiają tego typu transmisję danych.
Co to jest Wi-Fi Direct?
Pod tym pojęciem kryje się technologia bezprzewodowa stworzona przez Wi-Fi Alliance. Kluczową zaletą tej funkcji jest fakt, że połączenie między sprzętami, jak sama nazwa wskazuje, jest bezpośrednie. Nie ma zatem potrzeby, aby łączyć się z routerem Wi-Fi czy jakimkolwiek innym, dodatkowym urządzeniem, chociaż Wi-Fi Direct naturalnie wykorzystuje interfejs Wi-Fi.
Największe zalety tego rozwiązania to:
- szybka transmisja – przesyłanie plików odbywa się z prędkością do 250 Mbps. To mniej więcej 10 razy szybciej niż Bluetooth! W czasach, gdy pliki multimedialne mają coraz większe rozmiary, można powiedzieć, że Wi-Fi Direct to następca Bluetooth i tak tę technologię należy postrzegać.
- Prosta konfiguracja – aby połączyć dwa smartfony z Androidem, wystarczy wejść w ustawienia sieci WiFi, a następnie wybrać WiFi Direct. Potem urządzenia same się wykryją. Następnie, w menu udostępniania pojawi się ikona WiFi Direct jako opcja przesyłu wybranego przez nas pliku.
- Bezpieczeństwo – kolejna przewaga W-Fi Direct na Bluetooth. Eksperci podkreślają, że poziom zabezpieczeń przed cyberatakiem przy tej technologii jest bardzo wysoki. Połączenie korzysta bowiem z protokołu WPA2.
- Zasięg – teoretycznie, zasięg Wi-Fi Direct może wynosić nawet 100 metrów. W porównaniu z innymi metodami przesyłania plików, gdzie urządzenia muszą być znacznie bliżej, jest to zdecydowanie przewaga tego standardu.
- Powszechność – rozwiązanie jest uniwersalne i szeroko dostępne w sprzętach wielu producentów, zarówno w najnowszych modelach, jak i tych sprzed kilku lat.
Jaki telefon z Wi-Fi Direct?
Chcąc korzystać z Wi-Fi Direct, będziemy potrzebować kompatybilnego telefonu. Jak go znaleźć? To proste. Praktycznie każdy smartfon pojawiający się na rynku po 2011 roku obsługuje Wi-Fi Direct.
W ramach ciekawostki, warto jednak wspomnieć, że są także inne metody na przesyłu z jednego telefonu do drugiego bez routera. Apple już od lat wyróżnia się na tle producentów dzięki funkcji Airdrop, mającej za zadanie w łatwy sposób przerzucać pliki między sprzętami Apple.
Konkurenci także starali się opracować swoje własne systemy tego typu. Na przykład Samsung ogłosił niedawno swoją technologię szybkiego przesyłu plików Quick Share. Od pewnego czasu, dostępna jest także technologia Huawei Share w smartfonach Huawei. Ta nie korzysta akurat z Wi-Fi, tylko z funkcji NFC, więc transfer jest możliwy tylko przy bardzo niewielkiej odległości - urządzenia praktycznie muszą się dotykać. Podobne próby do wymienionych powyżej, od jakiegoś czasu prowadzą też marki Xiaomi, Vivo i Oppo. Czas pokaże, na ile skuteczne będzie rozpowszechnienie tych pomysłów wśród użytkowników. Póki co, to Wi-Fi Direct jest najlepiej znanym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem dla urządzeń z systemem operacyjnym Android.
Wi-Fi Direct czy Bluetooth – co wybrać?
Chociaż wspomnieliśmy, że Wi-Fi Direct to nowocześniejsze i wydajniejsze rozwiązanie, wcale nie oznacza to, że dni interfejsu Bluetooth są policzone. Przeciwnie! Bluetooth ma się dobrze, czego najlepszym przykładem moda na słuchawki, inteligentne opaski czy zegarki, a także bezprzewodowe myszy czy klawiatury gamingowe. Popularność Bluetooth wynika z faktu, że to technologia cechująca się niższym zużyciem energii. Często w zupełności wystarcza, gdy mowa o przesyłaniu niewielkich pakietów danych, zatem w przypadku wielu prostych urządzeń, to połączenie wciąż ma przed sobą przyszłość. A zatem, do urządzeń wearables wciąż Bluetooth jest najlepszą opcją, jednak do przesyłu dużych plików lepiej użyć Wi-Fi Direct.
Jakie urządzenia mogą jeszcze korzystać z Wi-Fi Direct?
Wiemy już, co to Wi-Fi Direct w telefonach. Nie należy jednak zapominać, że technologia ma szersze zastosowanie. W analogiczny sposób jak telefon, połączymy także drukarkę, laptopa, aparat fotograficzny, kamerę cyfrową, a także telewizor. W Wi-Fi Direct od lat inwestuje wielu wiodących producentów, jak na przykład LG oraz Sony.
Czy możliwe jest udostępnianie internetu za pomocą Wi-Fi direct?
Tak – technologia Wi-Fi direct pozwala udostępniać swoim internet w dowolnym miejscu w łatwy i bezpieczny sposób. Udostępniając połączenie nie trzeba przekazywać hasła do własnej sieci Wi-Fi. Można dzielić się z bliskimi szybkim internetem, bez przeszkód i bez obaw o ataki hakerskie.
Wi-Fi Direct w praktyce
Znasz już wszystkie najważniejsze informacje na temat działania Wi-Fi Direct. Co to konkretnie daje i jak w praktyce wykorzystać tego typu łączność? Poniżej prezentujemy kilka przykładowych zastosowań.
- Wyświetlanie na ekranie smart TV zdjęć ze smartfona – dzięki Wi-Fi Direct, można zrobić to łatwo w dowolnym miejscu, chociażby w mieszkaniu rodziny czy znajomych, gdzie nie znamy hasła do lokalnego Wi-Fi.
- Przesyłanie zdjęć i filmów – częste zastosowanie, szczególnie w sytuacji, gdy nie chcemy wykorzystać z tym celu mediów społecznościowych i komunikatorów i tym samym zapisywać historii swojej aktywności z tym zakresie.
- Do przekazywania plików muzycznych – zarówno między urządzeniami mobilnymi (smartfon, tablet), jak również z wykorzystaniem telewizora czy laptopa.
- Do druku – często znacznie szybciej i łatwiej prześlemy plik do drukarki właśnie przez Wi-Fi Direct, a nie przez tradycyjne połączenia Wi-Fi za pośrednictwem routera.
Jak widać, zastosowań jest całkiem sporo. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji korzystać w Wi-Fi Direct, warto spróbować swoich sił, aby usprawnić komunikację między urządzeniami, niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdują.
Czytaj więcej

19. luty
Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Zastanawiasz się, jak założyć szkło hartowane na telefon własnoręcznie i zaoszczędzić na płatnej usłudze, którą oferują serwisy bądź sklepy? To zdecydowanie prostsze, niż mogłoby Ci się wydawać, nawet jeśli będziesz robić to po raz pierwszy. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces zakładania szkła hartowanego. Sprawdź, dlaczego szkło hartowane to świetna ochrona dla wyświetlacza i jaki rodzaj szkła powinieneś wybrać do swojego smartfona.
19. luty

16. luty
Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Jak zrootować telefon? I właściwie, dlaczego warto to zrobić? Dowiedz się, co możesz zyskać, jeśli wykonasz rooting telefonu. Poznaj naszą instrukcję rootowania krok po kroku, dzięki której proces ten będzie dla Ciebie łatwiejszy do przeprowadzenia!
16. luty

12. luty
Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?
Słuchawki bezprzewodowe w samolocie urozmaicają czas i podnoszą komfort wielogodzinnej podróży. Zajmują mało miejsca w bagażu podręcznym i gwarantują swobodę ruchów na siedzeniu pasażera. Jednak czy korzystanie z komunikacji Bluetooth w samolocie jest dozwolone? Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują w większości linii lotniczych.
12. luty