Krótka historia żyroskopu
Historia żyroskopu sięga połowy XIX wieku, a konkretnie roku 1852, gdy stworzył go francuski fizyk, Jean Foucault. Nic dziwnego, że było to dzieło fizyka. Żyroskop opiera się bowiem na zasadzie zachowania momentu pędu. Pierwszy żyroskop miał postać niewielkiego krążka, wprawionego w szybki ruch. Foucault odkrył, że niezależnie od tego, krążek utrzymuje swoje położenie, balansując. Nazwano to „efektem żyroskopowym”. Na takiej właśnie zasadzie działa żyroskop, czyli urządzenie pozwalające określić położenie przedmiotu w przestrzeni.
Nic więc dziwnego, że znalazł on szerokie zastosowanie w bardzo różnych dziedzinach.
Jakich na przykład?
• W lotnictwie: pozwala określić precyzyjnie położenie samolotu względem ziemi nawet wtedy, gdy widoczność jest praktycznie zerowa.
• W nawigacji statków.
• W motoryzacji i rozwoju takich technologii, jak Segway.
• W przemyśle kosmicznym.
Warto dodać, że żyroskop to nie tylko zaawansowane technologie i wielkie przemysły, jak wymienione wcześniej. Dobrym przykładem efektu żyroskopowego, który pozwoli łatwo zrozumieć praktycznie każdemu, na jakiej zasadzie on działa, jest dziecięca zabawka – bąk. Wystarczy mu się się uważnie przyjrzeć, by wiedzieć, że wprawiony w szybki ruch, bąk zachowuje swoją pozycję.Wiemy już, co to jest żyroskop. W
telefonie działa on na podobnej zasadzie – też określa położenie urządzenia w przestrzeni.