MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Żyroskop w telefonie i zegarku – co to jest? Do czego służy?

Nie ma opisu obrazu

Co to żyroskop w telefonie? To jeden z tych wynalazków, który zrewolucjonizował naprawdę wiele – od lotnictwa po tak bliskie nam przedmioty, jak smartfony i smartwatche. Dziś prawie zawsze znajdziemy żyroskop w telefonie. Co to i do czego się przydaje? Poznaj jego główne zastosowania i budowę!

 

Krótka historia żyroskopu

 

Historia żyroskopu sięga połowy XIX wieku, a konkretnie roku 1852, gdy stworzył go francuski fizyk, Jean Foucault. Nic dziwnego, że było to dzieło fizyka. Żyroskop opiera się bowiem na zasadzie zachowania momentu pędu. Pierwszy żyroskop miał postać niewielkiego krążka, wprawionego w szybki ruch. Foucault odkrył, że niezależnie od tego, krążek utrzymuje swoje położenie, balansując. Nazwano to „efektem żyroskopowym”. Na takiej właśnie zasadzie działa żyroskop, czyli urządzenie pozwalające określić położenie przedmiotu w przestrzeni.

 

Nic więc dziwnego, że znalazł on szerokie zastosowanie w bardzo różnych dziedzinach.

 

Jakich na przykład?

 

•  W lotnictwie: pozwala określić precyzyjnie położenie samolotu względem ziemi nawet wtedy, gdy widoczność jest praktycznie zerowa.

 

•  W nawigacji statków.

 

•  W motoryzacji i rozwoju takich technologii, jak Segway.

 

•  W przemyśle kosmicznym.

 

Warto dodać, że żyroskop to nie tylko zaawansowane technologie i wielkie przemysły, jak wymienione wcześniej. Dobrym przykładem efektu żyroskopowego, który pozwoli łatwo zrozumieć praktycznie każdemu, na jakiej zasadzie on działa, jest dziecięca zabawka – bąk. Wystarczy mu się się uważnie przyjrzeć, by wiedzieć, że wprawiony w szybki ruch, bąk zachowuje swoją pozycję.Wiemy już, co to jest żyroskop. W telefonie działa on na podobnej zasadzie – też określa położenie urządzenia w przestrzeni.

Żyroskop w telefonie – co to jest i jak działa?

 

O ile funkcja żyroskopu w smartfonie lub smartwatchu jest taka sama, jak opisanego wyżej urządzenia, tak – ze względu na rozmiary – żyroskop w telefonie jest oczywiście zminiaturyzowanym elementem tego sprzętu.

Na jakiej zasadzie działa? To mikroskopijne płytki, które są wprawiane w wibracje za każdym razem, gdy zmienimy położenie sprzętu. W smartfonie, żyroskop przydaje się nam w wielu przypadkach. Funkcja określenia położenia sprzętu w przestrzeni to element przydatny nie tylko w wielu grach. Zanim przejdziemy do bliższego przypatrzenia się, do czego ma zastosowanie żyroskop w telefonie, czas sprawdzić, czy każdy smartfon ma żyroskop?Kupując teraz smartfona, z duża dozą prawdopodobieństwa, ma on żyroskop. Jeszcze jakiś czas temu, w najtańszych smartfonach można było go nie znaleźć.

Żyroskop  w telefonie – do czego się przydaje?

 

Wspomnieliśmy już o wielu aplikacjach i funkcjach telefonu, na jakie pozwala żyroskop. Gdzie przydaje się najbardziej? Okazuje się, że ma zastosowanie w wielu aspektach działania naszego smartfona.

 

Bez żyroskopu, trudno wyobrażać sobie działanie:

  • Aparatu do zdjęć – żyroskop zapewnia stabilizację obrazu. Dzięki temu, możemy cieszyć się świetną jakością zdjęć, bo obraz jest odpowiednio ustabilizowany.
  • Przeglądania treści w telefonie – możemy ja wygodnie wyświetlać, a prezentowane treści dopasowywane są do ekranu, niezależnie od tego, w jakiej orientacji trzymamy smartfona.
  • Wielu gier mobilnych – sporo z nich wykorzystuje położenie telefonu w przestrzeni, by móc brać w nich udział.
  • Smartfona jako pada do konsoli – w niektórych przypadkach, smartfon zamienia się w pada do konsoli – tak jest na przykład przy grach tanecznych, gdzie konsola, dzięki żyroskopowi w telefonie, rejestruje jego położenie i sprawdza, czy dobrze odtwarzamy ruchy.
  • Aplikacji sportowych – zwłaszcza takich, w których ważne jest monitorowanie położenia, niezależnie od przebytego dystansu, co ma zastosowanie w niektórych dyscyplinach sportu. Nie jest to oczywiście lista kompletna. Coraz więcej nowoczesnych aplikacji korzysta z żyroskopu i wszystko wskazuje, że będzie ich coraz więcej!

 

Dlaczego? Dynamicznie rozwija się rynek AI (sztucznej inteligencji) i VR (wirtualnej rzeczywistości), dostosowanej do potrzeb rynku urządzeń mobilnych. Kluczową rolę w obu technologiach, odgrywa właśnie żyroskop – bez niego korzystanie z wirtualnych doświadczeń, byłoby niemożliwe.

 

Warto uważnie śledzić ten trend i sprawdzać, jak mocno rozwija się ta branża. W ostatnich latach poczyniła bowiem bardzo duże postępy i innowacje.

Jak włączyć żyroskop w telefonie? Funkcja „Obrót” dla Androida i iPhone

 

W większości telefonów z Androidem, pierwsze uruchomienie nowego telefonu, oznacza włączenie żyroskopu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu tak się nie stanie, możemy go dość szybko uruchomić samodzielnie. Jak to zrobić?

  • Uruchamiamy pasek powiadomień – rozwijamy go u góry ekranu. Znajdziemy tam ikonki takich funkcji, jak Bluetooth czy możliwość włączenia Wi-Fi.
  • Odszukujemy ikonkę żyroskopu – z dużą dozą prawdopodobieństwa, będzie ona przedstawiała obracany w przestrzeni telefon.
  • Klikamy w nią, by została podświetlona – żyroskop uruchomiony!

 

Aby włączyć funkcję „Obrót” w iPhonie, postępujemy analogicznie.

  • Włączamy Centrum Sterowania, przesuwając palcem od górnej krawędzi ekranu
  • Wybieramy ikonkę z kłódką i strzałką wokół niej – jeśli jest włączona, ekran będzie zablokowany w pozycji pionowej.
  • Jeśli chcemy, by ekran obracał się, w zależności od położenia telefonu, ikonka ta nie powinna być podświetlona.

Niezależnie od systemu operacyjnego, nie jest to bardzo trudne, a włączenie funkcji „Obrót”, zajmuje tylko kilka chwil.

Nie ma opisu obrazu

Żyroskop w smartwatchu – do czego służy?

 

Znamy już zasadę działania i orientujemy się, co to jest żyroskop. W zegarku działa podobnie, jak w przypadku smartfona. Jakie jest najważniejsze zastosowanie żyroskopu w inteligentnym zegarku? Oto najważniejsze z nich:

  • W aplikacjach sportowych – zwłaszcza takich, które śledzą zmianę położenia także „wzwyż”, a nie tylko dystans liniowy. Przykład? Wspinaczka! Bez żyroskopu w smartwachu, nie moglibyśmy śledzić poczynionych postępów.
  • W aplikacjach monitorujących sen – jeśli zastanawialiście się, jak smartwatch monitoruje sen, to potrzebny do tego jest żyroskop! Zmiana pozycji w nocy w trakcie różnych faz snu pozwoli określić, jak długo spaliśmy i ile trwał głęboki sen.

 

Smartwatch to urządzenie, które często wybieramy po to, by monitorować aktywność sportową i zdrowie. W obu przypadkach, żyroskop okazuje się niezbędny, by gromadzić ważne dla nas dane, które możemy poddać analizie.

 

Dobrze mieć świadomość, że żyroskopu nie znajdziemy w budżetowych opaskach monitorujących czynności życiowe i aktywności sportowe – zwykle jest tam tylko akcelerometr.

Służy on do monitorowania szybkości przemieszczania się, ale tylko w ruchu liniowym lub kątowym. Dlatego opaską możemy monitorować liczbę wykonanych kroków, ale nie możemy liczyć na dokładne dane na temat wspinaczki na ściance. Żyroskop to ważny element smartfona i smartwatcha, który nie tylko pozwala na korzystanie z wielu funkcji, ale też wszystko wskazuje na to, że wraz z rozwojem wirtualnej rzeczywistości i sztucznej

 

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

 

  1. Jak zrobić bootowalny pendrive z Windowsem?
  2. Jak podłączyć pada PS4 do PC – bezprzewodowo i przewodowo?
  3. Ranking najlepszych garnków – jakie kupić na gaz?

Czytaj więcej
Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Smartfony

19. luty

Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?

Zastanawiasz się, jak założyć szkło hartowane na telefon własnoręcznie i zaoszczędzić na płatnej usłudze, którą oferują serwisy bądź sklepy? To zdecydowanie prostsze, niż mogłoby Ci się wydawać, nawet jeśli będziesz robić to po raz pierwszy. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces zakładania szkła hartowanego. Sprawdź, dlaczego szkło hartowane to świetna ochrona dla wyświetlacza i jaki rodzaj szkła powinieneś wybrać do swojego smartfona.

19. luty

Dowiedz się więcej o Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Smartfony

16. luty

Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku

Jak zrootować telefon? I właściwie, dlaczego warto to zrobić? Dowiedz się, co możesz zyskać, jeśli wykonasz rooting telefonu. Poznaj naszą instrukcję rootowania krok po kroku, dzięki której proces ten będzie dla Ciebie łatwiejszy do przeprowadzenia!

16. luty

Dowiedz się więcej o Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?
Smartfony

12. luty

Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?

Słuchawki bezprzewodowe w samolocie urozmaicają czas i podnoszą komfort wielogodzinnej podróży. Zajmują mało miejsca w bagażu podręcznym i gwarantują swobodę ruchów na siedzeniu pasażera. Jednak czy korzystanie z komunikacji Bluetooth w samolocie jest dozwolone? Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują w większości linii lotniczych.

12. luty

Dowiedz się więcej o Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?