Smartfon do 1000 zł – co kupić w 2021 roku? Ranking

Dobry smartfon do 1000 zł? Dlaczego nie! Choć najwięcej emocji budzą premiery flagowych smartfonów, to nie każdy może sobie pozwolić na najdroższy telefon i nie każdy go potrzebuje. Płacenie za funkcje, z których nie będziemy korzystać, mija się z celem i coraz więcej świadomych klientów zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego zdecydowana większość producentów telefonów ma w ofercie także budżetowe rozwiązania. Jaki telefon do 1000 zł warto kupić w 2021 roku? Zobaczcie nasze propozycje.


Komu przyda się tani telefon do 1000 zł?


Budżetowy smartfon do 1000 zł to dobra propozycja dla wielu osób. Na pewno docenią go:


 • Oszczędni – bo wolą wydać pieniądze na coś innego, czego w danej chwili bardziej będą potrzebować.


 • Osoby starsze – bo zazwyczaj rzadziej niż inni korzystają z internetu i nie przeszkadza im na przykład dłuższy czas ładowania się aplikacji czy strony internetowej.


 • Rodzice dzieci – bo zakup dla dziecka urządzenia elektronicznego to zawsze ryzyko – tym większe, im młodsze jest dziecko. Nie warto inwestować w drogi sprzęt w sytuacji, gdy wiemy, że może łatwo zostać zgubiony albo zniszczony. Pierwszy zakup na próbę to nie powinien być raczej topowy model – tani telefon do 1000 zł będzie w sam raz. Dopiero wtedy, gdy rodzic przekona się, że dziecko jest odpowiedzialne, warto nagrodzić je modniejszym telefonem o większych możliwościach.


 • Osoby fotografujące aparatem – w dzisiejszych czasach bardzo duży wpływ na cenę telefonu ma jakość wykonywanych zdjęć. Fotografia mobilna stała się popularniejsza niż kiedykolwiek. Dlatego nawet na wakacjach zdecydowana większość turystów fotografuje smartfonem. Jeśli jednak jesteśmy tradycjonalistami i nie rozstajemy się z prawdziwym aparatem, a telefon służy głównie do dzwonienia, a nie do zdjęć, być może posiadanie zaawansowanych modułów foto w smartfonie i licznych funkcji do obróbki zdjęć zupełnie mija się z celem.


Jaki telefon do 1000 zł wybrać w 2021


Jak widać, niedrogi telefon do 1000 zł to dobra propozycja przede wszystkim dla osoby, która nie przywiązuje dużej wagi do tego urządzenia i jego funkcji. Nasz ranking smartfonów 2021 do 1000 zł nie jest jednak przeznaczony dla każdego. W uzasadnionych przypadkach naprawdę warto sięgnąć po bardziej zaawansowany model.


Kiedy nie warto oszczędzać?


 • Gdy telefon to narzędzie pracy – bo jeśli chcemy być profesjonalni, to smartfon, tak samo jak służbowy samochód, powinien być niezawodny – w końcu jakakolwiek awaria będzie tu poważnym problemem,


 • Jeśli lubimy gry – mocniejsza specyfikacja zdecydowania zwiększa możliwości telefonu i liczbę gier, które dostarczą nam radości. Jeśli do grania nie będziemy używać stacjonarnej konsoli, konsoli przenośnej ani tabletu, to naprawdę mocny procesor, większy ekran i wyższa rozdzielczość są czynnikami, które powinno się brać pod uwagę.


Na co zwrócić uwagę, wybierając telefon do 1000 zł?


Czas na przegląd najważniejszych elementów, które powinny decydować o wyborze telefonu. Przyglądając się specyfikacji, powinniśmy uwzględnić:


 • Wyświetlacz.
 • Wielkość pamięci wewnętrznej.
 • Procesor i pamięć RAM.
 • Jakość zdjęć z aparatu.
 • Ładowanie telefonu – pojemność baterii, czas działania, szybkość ładowania.
 • Jakość wykonania – szczególnie materiału, z którego jest wykonana obudowa, oraz jak chroniony jest ekran.


Zacznijmy od wyświetlacza w telefonie. Żeby ocenić, czy jest dobry, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym jest oczywiście rozdzielczość. Przywykliśmy do tego, że rozdzielczości w smartfonach, podobnie jak w telewizorach, z roku na rok są coraz większe. Ale czy to naprawdę ma kluczowe znaczenie? Zależy, do czego będziemy używać telefonu. Do przeglądania stron internetowych w zupełności wystarczy rozdzielczość HD, czyli wartość powyżej 700 pikseli na krótszym boku. Jeszcze niedawno taka rozdzielczość wystarczała nam na telewizorach mających 32 cale, więc tym bardziej sprawdzi się w przypadku ekranu telefonu, który ma około 6 cali. O większej rozdzielczości, czyli Full HD, warto pomyśleć w sytuacji, gdy planujemy często grać albo oglądać filmy na YouTube. Dobrze jednak pamiętać o tym, że często duża rozdzielczość ekranu idzie w parze z większym zużyciem energii. Jeśli zatem szukamy taniego smartfona do 1000 zł  z dobrym ekranem, trzeba się liczyć z tym, że czas pracy na jednym ładowaniu może nie być satysfakcjonujący i w wielu sytuacjach pomoże odpowiedni powerbank. Inne ważne parametry, oprócz rozdzielczości, to kontrast i maksymalna jasność. Decydują o tym, czy zobaczymy wszystko dokładnie, nie tylko w domu, ale także na zewnątrz w słoneczny dzień. Jasność będzie szczególnie ważna, gdy zamierzamy często korzystać ze smartfona poza domem.


Pamięć wewnętrzna to następny parametr, który z roku na rok się zwiększa. Nic dziwnego, w końcu zwiększa się także waga zdjęć i filmów. Cenne gigabajty zajmują też kolejne aktualizacje systemów operacyjnych i aplikacji. Sprawa jest więc prosta – im więcej, tym lepiej. Większość smartfonów do 1000 zł będzie mieć 64 GB wbudowanej pamięci. Najlepsze modele będą mieć 128 GB. Kiedy wybór większej pamięci będzie koniecznością? Przede wszystkim w sytuacji, gdy ściągać będziemy dużo gier, robić liczne zdjęcia, przechowywać wiele plików muzycznych. Pamięć operacyjna RAM zdecyduje natomiast o tym, jak szybko będą przetwarzane różne procesy i zadania. Obecnie standard to 4 GB. We flagowych telefonach – między 8 GB a 12 GB. Oprócz pamięci RAM dla graczy istotny będzie także procesor.

Jakość zdjęć z aparatu idzie w parze z ceną urządzenia. Chcąc mieć lepsze fotografie, po prostu trzeba zapłacić za telefon więcej niż 1000 zł, bo aparaty to obecnie jedne z najważniejszych i najbardziej kosztownych modułów w telefonie. Zaletami zaawansowanych telefonów są na pewno:


 • Lepszy autofocus umożliwiający robienie dobrych zdjęć w ruchu.
 • Lepsze doświetlenie do robienia zdjęć nocnych.
 • Optyczny zoom zamiast cyfrowego.


Mając ograniczony budżet, nie możemy liczyć na te udogodnienia. Jeśli będziemy robić dużo zdjęć typu selfie, warto natomiast skupić się na dobrej jakości przedniego aparatu. W smartfonie do 1000 zł można znaleźć nawet aparaty z matrycą 16 Mpix, dzięki którym uda się zrobić naprawdę dobry portret albo zdjęcie z wakacji.

Ładowanie telefonu to bolączka wielu osób. Wciąż uważa się, że żywotność baterii nie nadąża za coraz większymi potrzebami. Gdy używamy często modułu Bluetooth, GPS czy aplikacji muzycznych, akumulator może się szybko rozładować. To, ile godzin faktycznie smartfon wytrzyma bez ładowania, jest sprawą indywidualną i zależy od tego, w jaki sposób i z jaką intensywnością z niego korzystamy. Warto uwzględnić pojemność baterii podaną w specyfikacji, ale też uważnie czytać recenzje smartfonów, gdzie jest powiedziane, jak telefon sprawdził się w praktyce. W 2021 zadowalająca pojemność baterii to ok. 4000 mAh. Warto też wiedzieć, jak dużo czasu rozładowany telefon potrzebuje, aby znowu osiągnąć 100%.

Na koniec: warto uwzględnić też obudowę. Jeszcze kilka lat temu tanie smartfony były wykonane z plastiku, zaś obecnie – metalowa obudowa to standard, niemniej jednak jej jakość może być różna. Tańsze materiały są bardziej podatne na postawanie rys. Warto zatem pomyśleć o zaopatrzeniu się w odpowiednie etui albo ochronne plecki. Przed upadkami chroni natomiast najskuteczniej szkło Gorilla Glass. Gdy nie mamy w specyfikacji informacji o odpowiednim zabezpieczeniu ekranu, może to oznaczać konieczność dokupienia dodatkowego szkła lub folii ochronnej.


Smartfony do 1000 zł