Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć

Telewizory z rozdzielczością 4K w ciągu kilku lat od pojawienia się na rynku stały się już nowym standardem, skutecznie wypierając modele Full HD. Spadające ceny urządzeń oraz duża dostępność materiałów 4K, z pewności wsparły tą technologiczną rewolucję. Wygląda na to, że lada dzień czeka nas powtórka. Zobaczymy jeszcze bardziej szczegółowy obraz na jeszcze większym ekranie – zapewni to technologia 8K. Po latach testów i prezentowania różnych rozwiązań na konferencjach i targach technologicznych, projekt się urzeczywistnił i mamy już konkretne modele telewizorów 8K dostępne w sklepach. Czy warto już teraz kupić taki telewizor? 


Czym jest rozdzielczość 8K?


Najpierw powinniśmy zadać sobie pytanie, czym jest właściwie ta nowa technologia i jakie oferuje możliwości. Aby wskazać największą różnicę, wystarczy spojrzeć na liczby. Telewizory 8K (nazywane do niedawna Super Hi-Vision) mają rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli. Jak łatwo się domyślić, cyfra 8 odpowiada liczbie pikseli na dłuższym boku telewizora zbliżonej do 8000. Przy takiej rozdzielczości 8K, zobaczymy na ekranie 33 miliony pikseli, czyli 4 razy więcej niż w przypadku 4K i 16 razy więcej niż w przypadku Full HD. Co ważne, wszystkie telewizory z rozdzielczością 8K będą miały nową specyfikację kabla HDMI, który po raz pierwszy pozwala na przejście rozdzielczości 8K. HDMI 2.1 jest głównym motorem nadchodzącej rewolucji rozdzielczości 8K, dzięki czemu telewizory akceptują rozdzielczości 8K przy 60 klatkach na sekundę.


Telewizor o rozdzielczości 8K


Ile kosztuje telewizor 8K?


W sprzedaży pojawiły się już pierwsze telewizory. Jak łatwo się domyślić, dominują tu duże rozmiary, bo w przypadku niewielkich przekątnych, trudno dostrzec różnicę w rozdzielczości. Tradycyjnie, jednym z pionierów nowej technologii jest firma Samsung, oferująca modele QLED SAMSUNG QE55Q950RBT za 12 998 oraz QLED SAMSUNG QE75Q950R za 26 998 zł. Dziś te ceny wydają się wysokie, ale nie powinno to dziwić. Debiutujące w 2013 roku telewizory 4K były nawet droższe. Jasno więc widać, że rozpowszechnienie się technologii i spadek cen jest kwestią czasu. 


Co oglądać na telewizorze z rozdzielczością 8K?


Dziś wiele materiałów w 8K można zobaczyć chociażby w Japonii. W grudniu 2018 wystartował kanał oferujący takie treści. W najwyższej możliwej rozdzielczości pokazano kultowe firmy czy koncerty. Dużym wydarzeniem ma być też transmisja Igrzysk Olimpijskich w Tokyo w 2020 roku. W Europie na materiały telewizyjne w tej formie na razie nie możemy liczyć, jednak należy pamiętać, że telewizory potrafią skalować inne materiały do rozdzielczości 8K. Można więc już teraz cieszyć się najwyższą możliwą jakością, nie czekając aż na to, aż na rozdzielczość 8K przestawi się na przykład Netflix. Nowy format wspiera serwis YouTube i - to od dawna. Doniesienia o pojawieniu się video w 8K pojawiły się już… w 2015 roku.

Telewizory 8K to na pewno przyszłość i naturalna droga ewolucji dzisiejszych telewizorów. Jako wymagający użytkownicy, wciąż pragniemy coraz więcej, stąd rosnące rozdzielczości i rozmiary telewizorów. Obecnie dominują ekrany 50-55 cali, natomiast za kilka lat zapewne dominować będą ekrany powyżej 60 cali oraz 8K: rozdzielczość ta znajdzie zastosowanie w najnowszych filmach, materiałach VOD oraz w grach video i w wirtualnej rzeczywistości.

Wydaje się, że jeśli szukamy telewizora na już, rozsądnym wyborem będzie dobry telewizor 4K. Jeśli planujemy zakup od koniec 2020 roku lub w roku 2021 można się spodziewać, że wówczas rozdzielczość 8K będzie już atrakcyjniejsza cenowo i bardziej dostępna.

Przeczytaj więcej

Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Zastanawiasz się, co to Android TV? Jak widać, system operacyjny znany ze smartfonów występuje również w telewizorach. Czy warto z niego korzystać?
HDR w telewizorze – co to za tryb?

HDR w telewizorze – co to za tryb?

Tryb HDR w nowoczesnych telewizorach stał się powszechnym standardem, podobnie jak funkcje smart TV czy rozdzielczość 4K. Czym właściwie jest i co oznacza?
Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Podłączenie laptopa do telewizora może dać wiele korzyści. Jak sparować ze sobą urządzenia? Sprawdź!
TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

Zwykły telewizor także może zapewnić dostęp do sieciowych aplikacji. Wystarczy zakupić odpowiedni smart TV box.
HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

Zastanawiasz się, jaki kabel będzie lepszy do monitora – DVI czy HDMI? Zobacz praktyczny poradnik przed zakupem.
Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać?

Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać?

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy bardzo często rozmaite treści video ogląda się online. Jednak gdy zależy nam na tym, aby mieć ulubiony film czy serial na trwałym nośniku, warto kupić odtwarzacz Blu-ray. Ranking produktów, który prezentujemy w artykule, na pewno przyda się każdemu, kto szuka takiego sprzętu.