Pomoc Infolinia 799 35 35 35

Telewizory 8K – czy warto je kupić?

Telewizory z rozdzielczością 4K w ciągu kilku lat od pojawienia się na rynku stały się już nowym standardem, skutecznie wypierając modele Full HD. Spadające ceny urządzeń oraz duża dostępność materiałów 4K, z pewności wsparły tę technologiczną rewolucję. Wygląda na to, że lada dzień czeka nas powtórka. Zobaczymy jeszcze bardziej szczegółowy obraz na jeszcze większym ekranie – zapewni to technologia 8K w telewizorach. Co to dokładnie jest? Poniżej wyjaśniamy i przedstawiamy miniranking TV 8K! Po latach testów i prezentowania różnych rozwiązań na konferencjach i targach technologicznych, projekt się bowiem urzeczywistnił i mamy już konkretne modele telewizorów 8K dostępne w sklepach. Czy warto już teraz kupić taki telewizor? 


Telewizory 8K -– czy warto je kupić?


Co to jest 8K?


Najpierw powinniśmy zadać sobie pytanie, co to znaczy technologia 8K i jakie oferuje możliwości. Aby wskazać największą różnicę, wystarczy spojrzeć na liczby i konkretne parametry. 

• Telewizory 8K (nazywane do niedawna Super Hi-Vision) mają rozdzielczość 7680× x 4320 pikseli. Jak łatwo się domyślić, cyfra 8 odpowiada liczbie pikseli na dłuższym boku telewizora zbliżonej do 8000.
• Przy rozdzielczości 8K na ekranie telewizora, zobaczymy 33 miliony pikseli, czyli 4 razy więcej niż w przypadku 4K i 16 razy więcej niż w przypadku Full HD.
• Co ważne, wszystkie telewizory z rozdzielczością 8K będą miały nową specyfikację kabla HDMI, który po raz pierwszy pozwala na przejście rozdzielczości 8K. HDMI 2.1 jest głównym motorem nadchodzącej rewolucji rozdzielczości 8K, dzięki czemu telewizory akceptują rozdzielczości 8K przy 60 klatkach na sekundę.
 

Pierwsze telewizory 8K trafiły do sprzedaży pod koniec 2018 roku. Można więc mówić, że wciąż są nowością, podobnie jak chociażby smartfony z łącznością 5G. Na ten moment dużo informacji o działaniu TV 8K otrzymujemy od producentów, od recenzentów i blogerów technologicznych czy testerów sprzętu. Nie można jeszcze mówić o powszechnej potrzebie posiadania takiego sprzętu w gospodarstwach domowych, niemniej jednak, wydaje się, że to tylko kwestia czasu.


Ile kosztuje telewizor 8K?


W sprzedaży pojawiły się już pierwsze telewizory. Jak łatwo się domyślić, dominują tu duże rozmiary, bo w przypadku niewielkich przekątnych, trudno dostrzec różnicę w rozdzielczości. Tradycyjnie, jednym z pionierów nowej technologii jest firma Samsung, oferująca na przykład QLED SAMSUNG QE55Q950RBTTo przykład telewizora 8K w bardzo atrakcyjnej cenie – ok. 6000 zł, czyli tyle, ile kosztują telewizory OLED o niższej rozdzielczości. Warto pamiętać, że jeszcze 2 lata temu był przynajmniej dwukrotnie droższy. Ceny innych telewizorów 8K raczej przekraczają 10 000 zł, ale nie powinno to dziwić. Debiutujące w 2013 roku telewizory 4K były nawet droższe. Jasno więc widać, że rozpowszechnienie się technologii i spadek cen jest kwestią czasu.

Telewizor QLED SAMSUNG QE55Q950RBT


Co oglądać na telewizorze z rozdzielczością 8K?


Dziś wiele materiałów w 8K można zobaczyć chociażby w Japonii. W grudniu 2018 wystartował kanał oferujący takie treści. W najwyższej możliwej rozdzielczości pokazano kultowe firmy czy koncerty. Dużym wydarzeniem była też transmisja Igrzysk Olimpijskich w Tokyo w 2020. W Europie na materiały telewizyjne w tej formie na razie nie możemy liczyć, jednak należy pamiętać, że telewizory potrafią skalować inne materiały do rozdzielczości 8K. Można więc już teraz cieszyć się najwyższą możliwą jakością, nie czekając aż na to, aż na rozdzielczość 8K przestawi się na przykład Netflix. Nowy format wspiera serwis YouTube i to od dawna. Doniesienia o pojawieniu się video w 8K pojawiły się już… w 2015 roku.

Telewizory 8K to na pewno przyszłość i naturalna droga ewolucji dzisiejszych telewizorów. Jako wymagający użytkownicy, wciąż pragniemy coraz więcej, stąd rosnące rozdzielczości i rozmiary telewizorów. Obecnie dominują ekrany 50-55 cali, natomiast za kilka lat zapewne dominować będą ekrany powyżej 60 cali oraz 8K: rozdzielczość ta znajdzie zastosowanie w najnowszych filmach, materiałach VOD oraz w grach video i w wirtualnej rzeczywistości.


Co znaczy 8K, czyli wady i zalety tej technologii


Warto podkreślić, że sama rozdzielczość ekranu to nie wszystko. W każdym telewizorze 8K znajdziemy także mocny procesor umożliwiający przetwarzanie obrazu. Zatem wraz z większym zagęszczeniem pikseli, będziemy mogli liczyć także na:

  • ulepszony kontrast,
  • doskonałe kąty widzenia,
  • zadowalającą jasność ekranu,
  • lepsze niż do tej pory odwzorowanie kolorów.

Ten zestaw cech daje nową jakość przy oglądaniu filmów i seriali, a także w grach. Zarówno nowoczesne komputery PC, jak i konsole nowej generacji PS5 i Xbox Series X chcą wykorzystać potencjał 8K, podobnie jak wcześniej jakość Ultra HD.

8K nie jest jednak rozwiązaniem dla każdego. Ani rozwiązaniem pozbawionym wad. Co na dziś może powstrzymywać przed zakupem?

  • Cena – ze względu na koszt, wiele modeli wciąż pozostaje niedostępnych dla szerszego grona użytkowników.
  • Duże zużycie energii – praktycznie każdy telewizor 8K ma przypisaną klasę energetyczną G. To oznacza, że tych telewizorów w żadnym stopniu nie można zaliczyć do grona urządzeń energooszczędnych.
  • Duże gabaryty – niby oczywista rzecz, niemniej jednak, nie powinniśmy o tym zapominać. Ekran 8K potrzebuje dużej przestrzeni, podobnie jak ekran kinowy. Nie jest to na pewno telewizor do małego pokoju ani sprzęt, który łatwo postawimy na szafce pod TV. Do efektywnego korzystania z telewizora 8K potrzebujemy dużej ściany i miejsca do siedzenia w odpowiedniej odległości od ekranu.


Jaki TV 8K kupić w 2022 roku?Skoro wiemy już, co to jest 8K w telewizorze, i rozważyliśmy już najważniejsze „za” i „przeciw”, czas przystąpić do wyboru odpowiedniego telewizora.

Telewizor SAMSUNG QE65QN800AT

Przegląd telewizorów 8K zaczynamy od Samsunga, marki, która bardzo lubi wprowadzać liczne innowacje na rynku technologicznym. Mocną stroną omawianego modelu telewizora jest na pewno technologia Quantum Mini LED odpowiadająca za kontrolę podświetlenia ekranu.

Ważną funkcją wbudowanego procesora jest skalowanie obrazu do jakości zbliżonej do 8K. Dzięki temu, będziemy mogli cieszyć się znakomitymi doznaniami wizualnymi, nawet dysponując nawet słabszym materiałem wyjściowym. Proces skalowania oparty jest aż na 16 wielomodelowych sieciach neuronowych, które analizują dane wizualne. Procesor AI wykorzystuje algorytm głębokiego uczenia, by analizować obrazy w celu podnoszenia jakości każdej sceny, jej kontrastu i kolorów.

Samsung pozbył się też problemu w postaci refleksów światła zakłócających odbiór ulubionego filmu czy transmisji sportowej. To wszystko dzięki specjalnej powłoce antyrefleksyjnej. Ciekawą opcją jest też inteligentny dźwięk podążający za obiektem. Jeśli na ogromnym ekranie chcemy oglądać więcej niż jedną rzecz naraz, to nie ma problemu – funkcja Multiview umożliwia otwarcie kilku okien. W ten sposób, można na przykład śledzić transmisję meczu i jednocześnie spoglądać na komentarze na Twitterze.

Telewizor LG 75QNED963PA

Ciekawy model z 2021 roku. W tym telewizorze na pewno zaletą jest technologia Absolute Color, zapewniająca szerszą paletę barw, a także tryb FILMMAKER MODE, który wyłącza wygładzanie obrazu w ruchu oraz zachowuje oryginalne proporcje, kolory i częstotliwość zmiany klatek. Dzięki temu, można oglądać film dokładnie tak, jak zaplanował to reżyser.


Telewizor LG 75QNED963PA


Telewizor LG 86QNED993PB


To gigantyczny telewizor, który ma prawie 90 cali., Sstanowi po prostu większąa wersję modelu opisanego powyżej.


Telewizor SONY XR-85Z9J


Na koniec propozycja od marki Sony. Wyróżnia go na pewno układ Cognitive Processor XR odtwarzający sposób widzenia i słyszenia z ludzkiej perspektywy, by zapewnić wciągające wrażenia. Wraz z telewizorem, producent promuje swoją własną platformę streamingową, w ramach której można wyświetlać na przykład materiały zza kulis ulubionego filmu, wywiady i inne dodatkowe materiały.

Ciekawie działa też funkcja XR Contrast Booster, odpowiedzialna za sterowanie intensywnością światła. W zależności od sceny, zmniejsza ją w pewnych fragmentach lub zwiększa w innych, aby zapewnić wysoką jasność, głębszą czerń i szczegóły w cieniach. Większa rozpiętość między jasnymi a ciemnymi fragmentami nadaje scenom bardziej realistyczny wygląd z dodatkową głębią i szczegółowością.

Sony rekomenduje swój telewizor 8K także dla graczy. Wejście HDMI 2.1 umożliwia wyświetlanie kompatybilnych gier z szybkością 120 kl./s. Błyskawiczne aktualizowanie obrazu daje przewagę podczas strzelania, zmagań sportowych i w innych grach z szybką akcją. Wynoszące niespełna 6,0 ms opóźnienie sygnału wejściowego w trybie 4K przy 120 klatkach na sekundę oraz specjalny tryb Gra, nadadzą grze wyjątkową płynność.

Jak widać, telewizory 8K oferują wiele dotąd niespotykanych możliwości. Jeśli cena nie jest przeszkodą, to warto już teraz kupić taki sprzęt, aby poczuć różnicę.


Wpisy, które mogą Cię zainteresować:


1. Jaki odkurzacz pionowy kupić? Ranking odkurzaczy bezprzewodowych
2. Piekarnik i kuchenka do zabudowy czy wolnostojące - co wybrać?
3. Co jest potrzebne do zmywarki? Jakie detergenty kupić?Czytaj więcej

Główne cechy radioodtwarzaczy samochodowych Główne cechy radioodtwarzaczy samochodowych

Obecne radioodtwarzacze samochodowe potrafią nie tylko odtwarzać piosenki w formatach MP3, WAV lub WMA, lecz są również wyposażone w odtwarzacze DVD i urządzenia do nawigacji.Można ich używać jako zestaw głośnomówiący, a do licznych złączy można podłączać zewnętrzne nośniki danych i głośniki

Więcej

Moduł CAM – dekodowanie sygnału telewizyjnego Moduł CAM – dekodowanie sygnału telewizyjnego
Moduły CAM są następcą dekoderów STB i umożliwiają odbiór sygnału kablowego, satelitarnego lub naziemnego.

Więcej

Radio cyfrowe DAB Radio cyfrowe DAB
Radio DAB (znane również jako radio cyfrowe) jest cyfrowym systemem radiowym, który ma być stosowany równolegle do normalnej transmisji FM.

Więcej

System dźwięku wielokanałowego Dolby Surround System dźwięku wielokanałowego Dolby Surround

Dolby Surround jest analogowym systemem dźwięku wielokanałowego, który umożliwia uzyskanie dźwięku przestrzennego w kinie domowym.

Więcej

Tuner satelitarny DVB-S i DVB-S2 – co to jest i do czego służy? Tuner satelitarny DVB-S i DVB-S2 – co to jest i do czego służy?

Jako DVB-S określa się cyfrowy odbiór sygnałów telewizyjnych i radiowych nadawanych drogą satelitarną. Do ich odbioru oprócz anteny satelitarnej potrzebny jest tuner satelitarny.

Więcej

Uniwersalne piloty zdalnego sterowania Uniwersalne piloty zdalnego sterowania
Pilot zdalnego sterowania służy do obsługi elektronicznych lub elektrycznych urządzeń, jak telewizory lub radia. Sterowanie bezprzewodowe odbywa się z reguły za pomocą sygnałów podczerwieni, ultradźwiękowych lub radiowych. Istnieją również piloty uniwersalne i programowalne.

Więcej

Rozwój i rodzaje interfejsu HDMI Rozwój i rodzaje interfejsu HDMI
Przy użyciu jednego kabla z 19-stykową, miniaturową wtyczką interfejs HDMI (High Definition Multimedia Interface) umożliwia cyfrową transmisję wszystkich danych audio i wideo bez utraty jakości. W przypadku „interfejsu multimedialnego o wysokiej rozdzielczości” nie ma potrzeby konwersji sygnału analogowego na cyfrowy i na odwrót.

Więcej

Mini-projektory LED -kino, które można schować do kieszeni Mini-projektory LED -kino, które można schować do kieszeni

Gdy w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku organizowano wieczory z pokazami slajdów, stosowano stosunkowo duże i ciężkie projektory lampowe, które były bardzo głośne i ekstremalnie się nagrzewały. Nowoczesne projektory LED cechują się natomiast coraz mniejszymi obudowami i coraz lepszą jakością wyświetlania zdjęć, prezentacji i filmów. W porównaniu do konwencjonalnych lamp do projektorów diody LED emitują mniej ciepła, przez co nie muszą być tak intensywnie chłodzone, co pozwala zaoszczędzić energię i umożliwia stosowanie coraz mniejszych obudów oraz bezprzewodowe zasilanie za pomocą akumulatora.


Więcej

Osobista nagrywarka PVR Osobista nagrywarka PVR

PVR („Personal Video Recorder”) nagrywa programy telewizyjne na dysk twardy zamiast na kasety wideo. W odróżnieniu od zwykłych nagrywarek z dyskiem twardym urządzenia PVR zapamiętują i analizują osobiste upodobania użytkownika, aby proponować mu programy, którymi mógłby być zainteresowany. Urządzenia PVR umożliwiają oglądanie programów z przesunięciem czasowym.

Więcej

Jak wybrać dobry subwoofer? Jak wybrać dobry subwoofer?
Subwoofery zapewniają odpowiedni bas
Głośniki superniskotonowe są również stosowane w samochodowych zestawach hi-fi
Czym jest subwoofer?
Bez głębokiego basu trudno sobie wyobrazić zestaw kina domowego, hi-fi lub odpowiedni wariant samochodowy. Wsparcie w tym zakresie zapewniają subwoofery.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]