Ranking lodówek 2021 – jaki model kupić? Jakie są rodzaje lodówek?

Zastanawiasz się, jaką lodówkę kupić? To ważna decyzja, bo przekłada się na codzienny komfort. Nowoczesna lodówka skuteczniej przechowuje żywność i pozwala dłużej zachować świeżość produktów, a przy tym zużywa niewiele prądu, co przekłada się na niższe rachunki. Wybór zatem ma znaczenie. Z tego powodu, zamiast decydować się na przypadkowy model dostępny akurat w promocji, lepiej prześledzić ranking lodówek i wybrać świadomie.


Lodówka to sprzęt domowy, który wymieniamy dość rzadko. Najczęściej pretekstem do zakupu jest awaria lub przeprowadzka w nowe miejsce. To zwykle moment, gdy zastanawiamy się, jaką lodówkę kupić. Do wyboru jednak warto podejść bardzo świadomie. W końcu lodówka będzie służyć wiele lat i nieustannie wpływać na wygodę i komfort życia. Nie masz pewności, jakiego modelu potrzebujesz? Zobacz nasz ranking – oprócz porad dotyczących wyboru lodówki w kilku miejscach przedstawiamy jednocześnie polecane modele.


Ranking lodówek – jaki model wybrać?


Rodzaje lodówek


Choć rynek sprzętu AGD jest niezwykle szeroki, stale pojawiają się na nim nowe modele i rodzaje urządzeń. Dzięki temu każdy może dokonać optymalnego wyboru, który pozwoli na użytkowanie sprzętu dostosowanego do indywidualnych potrzeb i wymagań. Podczas podejmowania decyzji, jaką kupić lodówkę, warto więc w pierwszej kolejności zdecydować o wyborze konkretnego rodzaju. Poniżej omówimy wszystkie kategorie sprzętu. Warto znać podstawowy podział , żeby wiedzieć, jaka lodówka nas interesuje.


Chcąc opisać różnice między urządzeniami, wyróżniamy wśród urządzeń chłodzących:


 • lodówki (chłodziarki),
 • chłodziarko-zamrażarki,
 • lodówki side-by-side,
 • lodówki turystyczne.


Lodówka (inaczej: chłodziarka)


To najprostszy rodzaj lodówki, który jest doskonale znany od wielu lat. Sama lodówka, bez wbudowanej zamrażarki, charakteryzuje się zazwyczaj niewielkimi rozmiarami oraz podstawowymi funkcjami. Idealnie sprawdza się w bardzo małych mieszkaniach, w których kuchnia jest niewielka, w pokojach akademickich, domkach działkowych czy w każdej innej przestrzeni, gdzie nie ma możliwości wstawienia większej lodówki, a korzystanie z zamrażarki nie jest konieczne.


Należy mieć świadomość, że lodówka służy do chłodzenia żywności, a nie jej mrożenia. Wymiary chłodziarek wahają się w granicach: 50–180 cm (wysokość) x 45–60 cm (szerokość) x 46–64 cm (głębokość).


Chociaż z reguły to małe urządzenia, to są wyjątki. Na przykład lodówka SAMSUNG RR39M7565B1/EO to model o pokaźnych rozmiarach, ale bez choćby małego osobnego zamrażalnika – na półkach i szufladach chłodziarki mieści się aż 385 litrów.


Lodówko-zamrażarka (inaczej: chłodziarko-zamrażarka)


Od samej lodówki różni się tym, że ma wbudowany zamrażalnik. Jest to najpowszechniejszy i najbardziej funkcjonalny rodzaj lodówki, jaki można spotkać niemal w każdym domu. Lodówko-zamrażarka jest zazwyczaj nieco wyższa niż sama lodówka, ale dostępne są też modele o niewielkich rozmiarach, w których komora mrożąca jest bardzo mała. Dzięki temu nie trzeba z niej rezygnować i można dostosować ten rodzaj sprzętu AGD do własnych potrzeb oraz wielkości pomieszczenia. Zamrażarka może znajdować się na górze urządzenia lub na dole. Zdecydowanie częstszym rozwiązaniem jest zamrażalnik na dole, ale są wyjątki. Można natomiast przyjąć, że zamrażalnik na górze to raczej cecha charakterystyczna urządzeń o mniejszej pojemności. Wymiary lodówko-zamrażarek wynoszą: 110–200 cm (wysokość) x 55–60 cm (szerokość) x 60–65 cm (głębokość).


Lodówka side by side


Istnieje kilka wariantów tego rodzaju lodówki: chłodziarka połączona z zamrażarką, obie o podobnych rozmiarach i z wspólnym zasilaniem, ale mogą to też być dwa niezależne urządzenia, np. chłodziarka z oddzielną komorą na wino. Tego typu lodówki standardowo są dwuskrzydłowe, ale na rynku dostępne są nawet trzydrzwiowe modele. Dzięki temu mają wiele miejsca, a nawet dodatkowe komory chłodzące do przechowywania żywności. Lodówki side by side są najdroższe na rynku – ich cena sięga nawet kilku tysięcy złotych. Wymiary również są pokaźne, ponieważ wahają się w granicach: 175–200 cm (wysokość) x 89–120 cm (szerokość) x 62–90 cm (głębokość). Dobrym przykładem urządzenia tego rodzaju jest lodówka Side by Side SAMSUNG RS68N8241B1/EF Prestige Collection.


Jeśli natomiast kogoś interesują najbardziej innowacyjne rozwiązania, a cena nie gra roli, najlepszym wyborem będzie lodówka SAMSUNG RF56M9540SR Family Hub. Chłodziarka, szeroka na 90 cm, jest wyposażona w system kamer, dzięki czemu można w każdej chwili podejrzeć jej zawartość na ekranie smartfona – na przykład, gdy jesteśmy na zakupach. Co więcej, lodówka ma na froncie dotykowy ekran, na którym można wyświetlać zdjęcia czy sporządzać notatki. Na ekranie tej niezwykłej lodówki side-by-side można nawet… obejrzeć mecz albo ulubiony serial! Znakomitą jakość dźwięku zapewnią wbudowane głośniki stereo.Lodówka do zabudowy


Są to różnego rodzaju urządzenia, zarówno same lodówki, jak i z zamrażalnikiem, które można wbudować w meble kuchenne. Drzwi takiego urządzenia są płaskie, a obudowa nie posiada od zewnątrz szczególnych zdobień, kolorystyki itp., ponieważ lodówka będzie całkowicie „schowana” w meblu. Zaletą tego rodzaju urządzenia jest możliwość maksymalnego dopasowania go do wyglądu kuchni. Mała lodówka do zabudowy to na przykład lodówka BEKO BU 1153.


Lodówka turystyczna


Jest to szczególny rodzaj lodówki, którego z reguły nie stosuje się w domach, ale warto o nim wspomnieć, ponieważ pełni taką samą funkcję chłodzącą jak każda inna lodówka. Określenie „turystyczna” wiele wyjaśnia i wskazuje na niewielki rozmiar sprzętu oraz małą liczbę dodatkowych funkcji, jak np. mrożenie. Jej dużą zaletą jest możliwość przenoszenia w każde miejsce oraz niewielkie rozmiary, które są wystarczające podczas podróży. Urządzenie można podłączyć do gniazda zapalniczki samochodowej lub używać wkładów chłodzących, bez konieczności podłączania lodówki do prądu.


Powszechnie do nazwania chłodziarki lub chłodziarko-zamrażarki używa się jednego określenia: lodówka. Nie jest to więc precyzyjne sformułowanie, dlatego warto dookreślić ten rodzaj sprzętu AGD informacją, czy lodówka jest z, czy bez zamrażarki. Mimo tego przyjęto, że termin lodówka może oznaczać różne rodzaje, dlatego jego użycie jest bardzo częste. Warto mieć opanowane podstawowe nazewnictwo. To pozwoli uniknąć nieporozumień zarówno podczas przeglądania produktów w sklepie internetowym, jak również w rozmowie w sklepie stacjonarnym, gdy będziemy oczekiwać od sprzedawcy, że podpowie, jaki rodzaj lodówki kupić.


Jaką lodówkę wybrać, kierując się istotnymi parametrami?


Dla optymalnego wykorzystania urządzenia i gwarancji właściwego działania należy uwzględnić podstawowe właściwości lodówek. Poszczególne modele różnią się parametrami, z których najważniejsze to:


 • klasa energetyczna,
 • klasa klimatyczna,
 • zdolność utrzymywania temperatury bez zasilania,
 • zdolność zamrażania,
 • czynnik chłodzący,
 • liczba agregatów i termostatów,
 • poziom generowanego hałasu.


W różnych rankingach lodówek często liczą się też dodatkowe funkcje, dlatego poniżej uwzględniliśmy też taki parametr.Jaką lodówkę kupić pod kątem klasy energetycznej?


Wybór właściwej klasy energetycznej pozwoli zaoszczędzić pieniądze, ponieważ lodówki różnią się ilością zużywanej energii w ciągu roku. Ten parametr określa się obecnie literami w zakresie od A do G Najbardziej oszczędna lodówka to ta, która ma klasę energetyczną A, niemniej jednak na chwilę obecną, przeglądając ranking lodówek 2021, takich produktów nie znajdziemy. Wynika to z faktu, że Komisja Europejska chce zmotywować producentów do wdrażania bardziej ekologicznych rozwiązań, więc poprzeczka zawieszona jest znacznie wyżej niż wcześniej.


Po zmianach na etykietach energetycznych, które miały miejsce w marcu 2021, lodówki uzyskujące wcześniej maksymalne noty A+++ dziś klasyfikowane są jako C lub D. Natomiast duża liczba urządzeń w sprzedaży ma jeszcze niższą klasę energetyczną – E lub F. Oczywiście, poza samą klasą zawierającą się w określonym przedziale, warto sprawdzać też konkretne liczby. Zużycie energii w specyfikacji określa się w skali rocznej podając wartość w kilowatach czyli kWh/rok.


Jaką lodówkę kupić pod kątem klasy klimatycznej?


Z energooszczędnością wiąże się klasa klimatyczna, ponieważ odpowiednio dobrane parametry urządzenia do panujących warunków klimatycznych wpływają na efektywność działania lodówki, a tym samym bezpośrednio na poziom zużycia energii. Unia Europejska ustaliła normy temperatury dla urządzeń chłodzących. Te warunki określa się w następujący sposób:


Symbol
Rodzaj klimatu
Zakres temperatury
Tklimat tropikalny18 - 43 stopnie C
STklimat subtropikalny18 - 38 stopnie C
Nklimat normalny16 - 32 stopnie C 
SNklimat subnormalny10 - 32 stopnie C


Odpowiednie lodówki do pracy w Polsce są oznaczone klasą klimatyczną normalną i subnormalną.


Jaką lodówkę kupić pod kątem zdolności utrzymywania temperatury bez zasilania?


Zdolność utrzymywania temperatury w urządzeniach chłodniczych bez zasilania to przydatna cecha lodówki, która gwarantuje właściwe działanie podczas awarii elektrycznych. W zależności od producenta sprzęt może utrzymywać niską temperaturę od 2 do nawet 54 godzin bez konieczności dopływu prądu.

 

Jaką lodówkę kupić pod kątem zdolności zamrażania?


Zdolność zamrażania to ważna cecha wpływająca na decyzję, jaką wybrać lodówkę. Pozwala na dłuższe przechowywanie pożywienia. Wybierając sprzęt z funkcją mrożenia, należy zwrócić uwagę na wysokość osiąganej temperatury w stosunku do liczby produktów spożywczych. Dobra lodówka to taka, która ma zdolność zamrażania wyższą niż 5 kg, natomiast w sprzedaży dostępne są urządzenia, które uwzględniają przedział od 2 do 25 kg oraz temperaturę aż do −26 stopni Celsjusza.


Wielkość i rodzaj zamrażarki warto dostosować do własnych potrzeb, ponieważ nie każdy potrzebuje ogromnego zamrażalnika. Czasem lepiej wykorzystać dodatkowe centymetry urządzenia oraz zużywaną energię na chłodzącą część lodówki. Lepiej też zdecydować się na zamrażarkę skrzyniową, ponieważ wyróżnia ją lepsza zdolność zamrażania niż w przypadku szufladowej.


Jaką lodówkę kupić ze względu na czynnik chłodzący?


Oprócz zdolności zamrażania ważny jest też czynnik chłodzący, który wpływa na wysokość temperatury panującej we wnętrzu samej chłodziarki. Najbardziej wydajny energetycznie i niemal nieszkodliwy dla środowiska jest czynnik chłodzący w formie nasyconego węglowodoru organicznego oznaczanego jako R600a, czyli płynu, który paruje w niskiej temperaturze. Powszechne są też czynniki R134a oraz R12, których efektywność jest jednak mniejsza. Temperatura w chłodzącej części urządzenia jest dodatnia i wynosi od 2 do 8 stopni Celsjusza.


Jaką lodówkę kupić pod kątem liczby agregatów i termostatów?


Termostat służy do regulacji temperatury, natomiast agregat sprawia, że lodówka w ogóle działa. W zależności od modelu w lodówce znajdują się jedno, dwa lub więcej takich urządzeń. Zawsze jednak muszą występować oba rodzaje, np. w takich kombinacjach:


 • jeden termostat + jeden agregat – chłodziarka oraz zamrażalnik są zintegrowane i działają jednocześnie, a termostat reguluje temperaturę w całym urządzeniu. Jest to najczęściej spotykane i najmniej skomplikowane rozwiązanie w przypadku popularnych chłodziarko-zamrażarek;


 • jeden agregat + dwa termostaty – obie komory (chłodząca i mrożąca) działają w tym samym czasie, bez możliwości wyłączenia jednej z nich, ale temperaturę można regulować oddzielnie;


 • dwa agregaty + dwa termostaty – nie tylko można regulować temperaturę oddzielnie w części chłodzącej i mrożącej, ale też można wyłączyć jedną komorę, kiedy nie jest używana, np. pusty zamrażalnik. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne dostosowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb jego właściciela oraz rozsądne użytkowanie, które wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji, np. poziomu zużycia energii.


Jaką lodówkę kupić ze względu na poziom generowanego hałasu?


Od naszej decyzji dotyczącej tego, jaką lodówkę kupić, będzie też zależał jej poziom hałasu. To istotny czynnik, który wpływa na komfort życia. Najpopularniejsze urządzenia generują hałas na poziomie poniżej 45 dB, co zapewnia cichą pracę lodówki. Według tych kryteriów można przyjąć, że cicha jest na przykład lodówka SAMSUNG BRB260187WW/EF lub lodówka SAMSUNG BRB260189WW generująca hałas nie większy niż 38 dB.A jaką lodówkę wybrać ze względu na dodatkowe funkcje?


Oprócz podstawowych parametrów, które umożliwiają optymalną pracę oraz korzystanie z urządzenia, istnieje szereg dodatkowych funkcji. Znacznie ułatwiają obsługę lodówki, a niektóre zapewniają nawet bezpieczeństwo użytkowania. Zapewniają też więcej przydatnych możliwości:


 • kostkarka – może być wbudowana zewnętrznie lub wewnętrznie; jest to praktyczne urządzenie, które ułatwia dozowanie kostek lodu wprost do szklanki; tradycyjną formą mrożenia kostek lodu jest wykorzystywanie do tego specjalnych foremek, które stanowią standardowe wyposażenie każdej chłodziarko-zamrażarki (należy mieć na uwadze, że lodówki z zewnętrzną kostkarką mają znacznie obniżoną klasę energetyczną);


 • dystrybutor wody – służy do schładzania wody i wlewania jej bezpośrednio do szklanki. Działa na podobnej zasadzie jak kostkarka;


 • systemy SoftClose lub Soft System – służą do delikatnego zamykania drzwi; producenci lodówek wykorzystują różne systemy o tej właściwości;


 • system Antyfinger Print – ochrona obudowy przed pozostawianiem nieestetycznych śladów dłoni;


 • system No