Woda w lodówce – co zrobić? Dlaczego się zbiera?

Woda cieknąca z lodówki to jedna z awarii, której chyba nikomu nie życzymy. Niestety, gdy woda zbiera się w lodówce, może dojść do nieprzyjemnej sytuacji, wymagającej dość szybkiej interwencji! Jak zareagować, by zażegnać problem, a jednocześnie nie uszkodzić sprzętu? W końcu lodówki to duży wydatek, dlatego gdy pojawi się drobna usterka, lepiej szukać sposobów jej naprawy, niż od razu decydować się na zakupy. Dlaczego zbiera się woda w lodówce i co możemy zrobić, by uniknąć takich sytuacji? Przyjrzyjmy się najważniejszym zasadom!
Dlaczego w lodówce zbiera się woda? Najczęstsza przyczyna
Przyczyn problemów ze zbierającą się wodą może być kilka. Mogą wynikać zarówno z nieprawidłowego użytkowania lodówki, jak również usterki samego sprzętu. Dobrze przyjrzeć się możliwym przyczynom, by móc je sprawnie wyeliminować. Po czym poznać, że pojawia się woda w lodówce? Zwykłe jesteśmy w stanie to wychwycić, zanim woda zacznie ściekać po podłodze. Trudno nie zauważyć wody zbierającej się na półkach – to szczególnie widoczne na dnie szuflady na warzywa i owoce. Wówczas wiemy, że mamy do czynienia z problemem, którego rozwiązania powinniśmy poszukać możliwie szybko. Najczęstszą przyczyną tego, że w lodówce zbiera się woda, jest problem z zatkanym odpływem. To ważna dla funkcjonowania całego sprzętu część lodówki, chociaż niepozorna. Najczęściej znajdziemy ją na tylnej ścianie lodówki, przypomina kształtem i wielkością rurkę do napoju. Pełni ważna funkcję – od jego prawidłowego działania zależy to, by w lodówce nie pojawiał się lód. Jeśli zauważymy, że zbiera się woda w lodówce, jest duża szansa, że mamy właśnie problem z odpływem – zwanym również skraplaczem. Aby odetkać odpływ, dobrze sięgnąć po pęsetę lub narzędzia do czyszczenia wielorazowych, ekologicznych rurek do napojów. Trzeba to robić bardzo ostrożnie, uważając, by nie wepchnąć zabrudzeń, na przykład okruchów pokarmów, głębiej do środka. Jest duża szansa, że sięgnięcie po taką metodę zażegna problem. Gdy jednak w lodówce nadal pojawia się woda, czas rozważyć inne możliwości.
Czemu w lodówce zbiera się woda? Błędy użytkowników
Musimy mieć świadomość, że problem z wodą zbierającą się w lodówce, może wynikać z nieprawidłowego korzystania z lodówki. Jest wiele błędów, które możemy popełniać, zupełnie nieświadomie, każdego dnia, a które sprawiają, że sprzęt może nie działać prawidłowo.
Na co warto zwrócić uwagę, by mieć pewność, że swoim działaniem nie przykładamy się do tego, że w lodówce zbiera się woda? Oto najważniejsze kwestie:
- Zbyt częste otwieranie lodówki i trzymanie otwartych drzwi zbyt długo. Niewinny nawyk, który jest przecież tak powszechny! W końcu jak inaczej zastanowić się, na co właściwie mamy ochotę. Tymczasem, takie postępowanie może prowadzić do podniesienia temperatury wewnątrz urządzenia, co przyczynia się do zbierania wody w lodówce.
- Wstawianie do lodówki gorących potraw. Gdy garnek z ugotowanym chwilę temu obiadem wstawimy blisko tylnej ścianki lodówki, na skutek różnicy temperatur, dość szybko pojawi się woda. Przed włożeniem przygotowanych wcześniej dań do lodówki, dajmy im spokojnie wystygnąć.
- Niedomykanie drzwi lodówki. To problem, z którym mierzą się rodzice młodszych dzieci, które już są jednak na tyle duże, by wyciągać samodzielnie produkty z lodówki. Gdy urządzenie nie jest poprawnie zamknięte, podnosi się temperatura wewnątrz niego. A stąd już prosta droga do tego, by na półkach lodówki zaczęła zbierać się woda.
- Umieszczanie zbyt dużej ilości artykułów spożywczych w lodówce. Jeśli zakupy nie mieszą nam się wewnątrz sprzętu, może się zdarzyć, że upychamy je na siłę. Niestety, ma to swoje negatywne konsekwencje: utrudnione jest odprowadzanie wody, przez co zaczyna się ona zbierać wewnątrz sprzętu.
Nasze drobne, pozornie mało znaczące nawyki, mogą mieć całkiem duży wpływ na to, czy lodówka działa bezawaryjnie. Dobrze zwracać na to uwagę!
Czemu w lodówce zbiera się woda? Możliwe usterki
Jeśli wyeliminujemy zatkany odpływ i własne niefortunne nawyki, pozostaje zastanowić się, z jakiego rodzaju usterką możemy mieć do czynienia. W większości przypadków, usterki lodówki dobrze pozostawić do naprawy przeszkolonym specjalistom. Własnoręczne próby mogą nie tylko nie przynieść rezultatów, co pogłębić problem na tyle, że naprawa sprzętu nie będzie możliwa. Jakie usterki mogą doprowadzić do tego, że w lodówce zbiera się woda? Mogą być to zarówno drobne, łatwe do naprawienia kwestie, jak i bardziej złożone problemy, gdzie szczegółowe postępowanie będzie mógł określić fachowiec po obejrzeniu naszego urządzenia.
Oto, co może być przyczyną problemów:
- Zepsuta uszczelka – prowadzi do podniesienia się temperatury wewnątrz lodówki, co może być przyczyną zbierania się wody. Stan uszczelek lodówki dobrze kontrolować. Wystarczy spojrzeć, czy uszczelka na drzwiach nie jest nigdzie odgięta. Można skorzystać też z prostego testu, polegającego na zamknięciu drzwi lodówki na cienkiej kartce papieru. Jeśli papier pozostanie na miejscu, znaczy to, że z uszczelką jest wszystko w porządku. Warto mieć świadomość, że w nowoczesnych lodówkach bywają modele, gdzie uszczelka jest zintegrowana z drzwiami. Wtedy wymiana samej zepsutej uszczelki nie jest możliwa i wychodzi na to, że pozostaje wymienić… całe drzwi. Inne, poważniejsze awarie, które mogą się zdarzyć, to:
- Wyciek chłodziwa – gdy mamy do czynienia z tym problemem, woda pojawia się nie tylko wewnątrz lodówki, może być widoczna również na zewnątrz – mówimy wtedy o „cieknącej lodówce”. Przerwany obieg przemiany czynnika chłodzącego z cieszy w parę, może wiązać się z tym, że w którymś momencie chłodziwa jest za mało, a system nie jest w stanie utrzymać niskiej temperatury wewnątrz urządzenia.
- Awaria sprężarki lub termostatu –to też nieco poważniejsza awaria, do zażegnania której warto wezwać specjalistyczną pomoc! Termostat wychwytuje zbyt wysoką temperaturę w lodówce, co uruchamia działanie sprężarki – cały ten proces skierowany jest na to, by tę temperaturę obniżyć. Awaria którejkolwiek z części tego procesu prowadzi do utrzymania zbyt wysokiej temperatury w lodówce, a w konsekwencji – do zbierania się wody. Jak widać, mogą pojawiać się awarie, uprzykrzające nam korzystanie na co dzień z lodówki. Dobrze jednak być na tyle czujnym, by w razie jej wystąpienia, wezwać zaufanego specjalistę do sprawdzenia, w czym tkwi problem. To dużo bardziej rozsądne podejście, niż szukanie sposobu, by samemu naprawić lodówkę. Współczesne chłodziarki to jednak zaawansowane technologicznie urządzenia, które bez specjalistycznej wiedzy łatwiej zepsuć niż naprawić.

Zbieranie się wody w lodówce No Frost – co robić?
Możemy myśleć, że wybierając lodówkę No Frost, jesteśmy z góry na wygranej pozycji i problem zbierającej się wewnątrz urządzenia wody nas nie dotyczy. Wszystko przez to, że zwykle w lodówce tego typu panuje niska wilgotność powietrza. To sprzęt, który jest zaopatrzony w specjalne systemy do odprowadzania wilgoci. Gdy i w takiego typu lodówce zbiera się woda, może okazać się, że dobrym pomysłem będzie przeprowadzanie rozmrożenia lodówki. Chociaż zwykle nie musimy rozmrażać lodówek No Frost, w przypadku problemu ze zbierającą się wodą, wydaje się to rozwiązaniem, które może odetkać ewentualnie zatkane elementy systemu odprowadzania wilgoci, który ewidentnie nie działa prawidłowo.
Woda zbiera się w lodówce? To już nie problem
Pojawienie się wody w lodówce jest stresującą sytuacją. Często da się jednak ją naprawić w dość prosty sposób, a jeśli sami niczego nie zdziałamy, z pewnością pomoże nam odpowiedni specjalista. Warto jednak dbać o to, by wyrabiać w sobie dobre nawyki i dbać o utrzymanie prawidłowej temperatury wewnątrz lodówki, by sprzęt służył nam przez długie lata.
Wpisy, które mogą Cię również zainteresować:
Czytaj więcej

11. luty
Jakie są najlepsze marki pralek? Top 10
Pralki Bosch, Samsung, Whirpool – wszystkie znajdują się w naszym Top 10. Chcesz wiedzieć, jakie firmy cieszą się największą popularnością? Sprawdź nasze zestawienie najlepiej sprzedających się marek pralek.
11. luty

22. styczeń
Kuchenka gazowo-elektryczna 60 cm – ranking. Jakie modele polecamy?
Zastanawiasz się, jaka kuchenka gazowo-elektryczna jest najlepsza? Nasz poradnik na pewno ułatwi znalezienie właściwego urządzenia. To jeden z najważniejszych sprzętów AGD – niezależnie od tego, czy gotujesz na co dzień, czy eksperymentujesz w kuchni tylko przy okazji uroczystości rodzinnych i spotkań z przyjaciółmi. Zobacz ranking kuchenek gazowo-elektrycznych!
22. styczeń

13. grudzień
Jaką lodówkę Samsung wybrać?
Zastanawiasz się, jaką lodówkę Samsung wybrać? To marka godna zaufania! A stając przed wyborem modelu, który będzie służyć przez lata, trzeba zwracać uwagę na jego jakość. Poznaj udogodnienia nowoczesnych lodówek Samsung!
13. grudzień