MM logo red

Złóż zamówienie do godz. 20:00, a dostawę kurierem otrzymasz już jutro ZA DARMO!

 

Nie ma opisu obrazu

Jak podłączyć dekoder do telewizora – z kablem HDMI i bez HDMI?

Nie ma opisu obrazu

W związku ze zmianą sygnału dla telewizji naziemnej, wiele osób posiadających starsze telewizory stanęło przed koniecznością zakupu nowego sprzętu, który umożliwiałby odbiór nowego standardu. W tym celu trzeba było także dowiedzieć się, jak podłączyć dekoder do telewizora. Sparowanie ze sobą TV i dekodera może przebiegać w różny sposób. Warto wybrać taki, który będzie najbardziej wygodny. Poniżej przedstawimy wszystkie możliwości.

Do czego służy dekoder?

 

Na wstępie warto jeszcze wytłumaczyć, jaka jest właściwie rola dekodera i w jaki sposób wpływa na odbiór sygnału telewizyjnego. W największym skrócie, dekoder to urządzenie do odczytywania (dekodowana) zakodowanego sygnału, który odbiera antena. A zatem mamy w obiegu zarówno dekodery do telewizji satelitarnej, jak i do telewizji naziemnej. Warto mieć świadomość, że w nowoczesnych telewizorach dekodery DVB-T2 są wbudowane jako jeden z elementów telewizora, więc nie trzeba ich kupować osobno. Wynika to z regulacji, które weszły w życie w 2020 roku w praktyce jednak wiodące marki RTV zaczęły wdrażać to rozwiązanie już wcześniej. To, czy nasz telewizor jest wyposażony w dekoder DVB-T2, można sprawdzić na stronie producenta, ale również samodzielnie.

 

 

Bez pomocy dekodera można swobodnie korzystać z wielu funkcji sieciowych – oglądać seriale na Netflxie czy filmy na YouTube. Wielu osobom, które nie cenią telewizyjnej ramówki, takie rozwiązanie całkowicie wystarcza. W końcu sposób, w jaki oglądamy treści na kolorowym ekranie, ulega ciągłym przeobrażeniom, a to, co chcemy oglądać i w jakim modelu, to prywatna sprawa.

 

Jednak gdy chcemy skorzystać z oferty telewizji naziemnej, niezbędne będzie połączenie ze sobą 3 elementów:

  • telewizora,
  • dekodera,
  • anteny.

Co więcej, aby sterować urządzeniami, najczęściej będziemy potrzebowali 2 osobnych pilotów – jednego do telewizora, a drugiego do dekodera. To może być niewygodne, zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy skłonności do tego, żeby te piloty gubić, odkładając je w różnych miejscach w domu.

Oferta
Telewizory

Telewizory na podium!

Polecane telewizory

Sprawdź najlepsze telewizory do oglądania sportu i nie tylko!

Jak podłączyć dekoder do TV – poznaj najlepsze sposoby

 

Do dekodera podłącza się kabel antenowy. Kwestia połączenia TV z dekoderem jest natomiast bardziej złożona – mamy tu kilka możliwości. Szukając optymalnego rozwiązania, należy uwzględnić kilka czynników. Przede wszystkim - w jakim miejscu ma stać nasz dekoder. Podłączenie urządzenia za pomocą kabli zawsze narzuca potencjalne ograniczenia – trzeba mieć dostęp do gniazdka sieciowego w pobliżu telewizora, odpowiednio długi przewód, a także możliwość poprowadzenia kabli w taki sposób, aby nie przeszkadzały. Dziś problemem w wielu domach może być fakt, że telewizory coraz częściej wiszą na ścianie, a nie stoją, jak kiedyś, na szafkach i stolikach. Brakuje zatem półki czy fragmentu blatu do umieszczenia tam dekodera.

Jak podłączyć dekoder do telewizora kablem HDMI?

 

Myśląc o tym, jak podłączyć dekoder DVB-T2 do telewizora, użytkownicy najczęściej decydują się na najbardziej oczywistą opcję, czyli skorzystanie z portu HDMI. Odbywa się to w analogiczny sposób, jak podłączanie przez HDMI konsoli czy odtwarzacza Blu-Ray.

 

Jak to wygląda, śledząc cały proces krok po kroku?

  • łączymy kablem HDMI telewizor ze swoim dekoderem,
  • podłączamy zasilacz do dekodera, a następnie umieszczamy wtyczkę w gniazdku elektrycznym,
  • uruchamiamy telewizor i dekoder, a następnie za pomocą pilota do telewizora wybieramy właściwe źródło sygnału.

 

Telewizory mają 3 lub 4 wejścia HDMI (znacznie mniej jest modeli, które mają tylko 2 porty). Jeśli są dostępne, należy skorzystać w pierwszej kolejności z tego sposobu na połączenie ze sobą sprzętów. Problem może pojawić się, gdy porty są zajęte (np. przez konsolę albo kino domowe) albo jeśli port HDMI jest w takim miejscu, że trudno tam poprowadzić przewód. Na szczęście, jest dostępnych kilka opcji.

Jak podłączyć dekoder do telewizora bez HDMI?

 

Podłączenie dekodera do telewizora w inny sposób niż przez HDMI jest jak najbardziej możliwe. Równie dobrze można użyć na przykład… portu USB. Wystarczy użyć odpowiedniego adaptera (przejściówki), aby taki patent był możliwy. Jak widać, współpraca dekodera ze smart TV to dość prosta sprawa, szczególnie jeśli mamy pod ręką instrukcję. Nie trzeba się przy tym wcale przejmować producentem. Dekodery są uniwersalne, więc będą współpracować z każdym telewizorem niezależnie od tego, jaka firma go wyprodukowała.Co zatem brać pod uwagę, wybierając odpowiedni dekoder do swojego gospodarstwa domowego?

Nie ma opisu obrazu

Wybór dekodera – najważniejsze parametry

 

Szukając odpowiedniego dekodera DVB-T2, można znaleźć sprzęt od wielu różnych producentów. Jak zdecydować, który jest najlepszy? Porównując ze sobą specyfikację różnych urządzeń, należy spojrzeć przede wszystkim na elementy wymienione poniżej, takie, jak:

  • obsługiwana rozdzielczość i proporcje obrazu,
  • dodatkowe funkcje – takie jak nagrywanie albo blokada rodzicielska,
  • odtwarzane formaty audio i video,
  • liczba dostępnych kanałów,
  • wygląd i rozmiary.

Dekodery DVB-T2 – ranking

 

Biorąc pod uwagę wymienione powyżej cechy oraz opinie użytkowników, wyselekcjonowaliśmy listę najlepszych modeli. Jeśli szukacie odpowiedniego dekodera do odbierania telewizji naziemnej, to każdy z tych dekoderów powinien dobrze się sprawdzić. To urządzenia, które są do siebie podobne – warto wybrać taki, który jest atrakcyjny wizualnie, a dodatkowo – można go wygodnie i bez większych przeszkód podłączyć do telewizora.

Miejsce 1.: tuner TV SKYMASTER STB-N2 DVB-T2 HEVC

To dekoder z odtwarzaczem multimedialnym. Wyświetli obraz w formacie 4:3 lub 16:9. Ma teletekst, funkcję blokady rodzicielskiej, automatyczną korektę proporcji ekranu. Ta ostatnia funkcja ma szczególne znacznie w przypadku telewizorów kineskopowych starszej generacji, które prezentują obraz w innych proporcjach. Możliwość ustawienia pasów na dole i górze ekranu lub rozciągnięcie obrazu poza ekran telewizora kineskopowego pozwala cieszyć się odpowiednio dostosowanymi treściami. Z telewizorem starszego typu połączymy dekoder za pomocą złącz analogowych SCART, RCA.

Miejsce 2.: tuner TV MANTA DVBT025pro

To model z funkcją nagrywania i kontrolą rodzicielską. Może też pełnić rolę odtwarzacza multimedialnego, wyświetla pliki video w formatach DIVX lub MKV, oferuje również wsparcie dla napisów w wielu językach. Za pomocą portu USB można podłączyć do dekodera pendrive albo dysk zewnętrzny. Współpracuje nie tylko z HDMI, ale także starszym wejściem typu SCART.Należy zwrócić uwagę na dyskretny rozmiar dekodera – łatwo zaaranżować przestrzeń wokół telewizora, jeśli dodatkowe urządzenie nie zajmuje wiele miejsca. Ma to o tyle znaczenie, że na szafce RTV zwykle musimy znaleźć jeszcze miejsce dla konsoli lub routera. Wymiary sprzętu to 16,8 x 10,5 x 4 cm.

Miejsce 3.: tuner TV TECHNISAT TerraBox T3

To sprzęt, który zapamiętuje aż 800 kanałów. Odtwarza pliki audio w formacie AAC oraz MP3, a video w formatach AVI, BMP, H.264, M2TS, MKV, MOV, MPEG4, VOB, 3gp. Menu dostępne jest w języku polskim, co ułatwia konfigurowanie i nawigację dla osób, które nie znają angielskiego. Dekoder obsługuje również standard HEVC/H.265, który jest następcą DVB-T. Oznacza to, że wybierając to urządzenie, można odbierać nie tylko aktualne programy telewizji naziemnej, ale również takie, które będą planowane w przyszłości, zgodnie z nowszym standardem. Sprzęt połączymy również ze starszym typem telewizorów dzięki wyjściu EURO-SCART.

Miejsce 4.: tuner TV NEW DIGITAL T2 265 HD

Tani, kompaktowy sprzęt o nowoczesnym wyglądzie. Odtwarza audio i video w różnych formatach, może także pełnić funkcję radia. Podłączymy również do niego dysk twardy HDD. W razie potrzeby, zapamięta do 1000 kanałów, ochroni też dzieci przed nieodpowiednimi treściami. Ten dekoder jest dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie niewielkie rozmiary urządzenia – by bez większych przeszkód zmieścić sprzęt w szafce RTV. Waga tego sprzętu to zaledwie 220 g, wymiary wynoszą zaś 150 x 98 x 36 mm.

 

Należy podkreślić, że urządzenie wyposażone jest w zaawansowany procesor dźwięku wspierający Dolby Digital i Dolby Digital Plus. Pozwoli to cieszyć się nie tylko bardzo dobrą jakością obrazu, ale i dźwiękiem w nowoczesnym wydaniu.

Czy dekoder to idealne rozwiązanie dla każdego?

 

Duża sprzedaż dekoderów DVB-T2 w tym roku nie jest zaskoczeniem. Zakrojona na dużą skalę kampania informacyjna na temat zmiany sygnału telewizji naziemnej odniosła skutek, więc mało kto był zaskoczony faktem, że z dnia na dzień zniknęły ulubione programy. Polacy chętnie poszli do sklepów kupić dekodery, zwłaszcza po obietnicy dofinansowania tego przedsięwzięcia. Dekoder to najtańsze rozwiązanie, gdy mamy stary telewizor. Ale czy najlepsze? Nie zawsze. Równie dobrze, chcąc oglądać telewizję naziemną, można zainwestować po prostu w nowy odbiornik. Jaki? Żeby odpowiedzieć na to pytania, warto poczytać poradniki na ten temat. W tym miejscu możemy polecić na przykład poradnik: Jaki telewizor z internetem kupić?

Jak podłączyć dekoder do TV – podsumowanie

 

Właściwe połączenie telewizora z dekoderem nie powinno stanowić poważnej trudności. Dlatego można obejść się spokojnie bez pomocy technika i wykonać wszystkie niezbędne czynności osobiście. W końcu raz skonfigurowany sprzęt działa cały czas, w sposób automatyczny, bez potrzeby korygowania ustawień. Warto żeby osoby młode pomagały w tej kwestii osobom starszym – rodzicom, dziadkom. Zadanie będzie łatwiejsze, jeśli już mamy jakieś doświadczenie w podłączaniu innych urządzeń przez uniwersalny kabel HDMI.Alternatywą dla tego sposobu to połączenie za pomocą przejściówek do gniazda USB albo SCART. Jak widać, nie trzeba wiele, żeby przestawić się na częstotliwość DVB-T2. Co więcej, ta cała zmiana wprowadzona została w interesie widza. Nowy standard to większa stabilność, wyższe rozdzielczości i więcej dostępnych kanałów.

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne