Jak podłączyć głośniki do komputera stacjonarnego, a jak do laptopa?
Jak podłączyć głośniki do komputera? Masz do wyboru kilka możliwości. Zobacz najpopularniejsze sposoby!
Podłączenie głośników do komputera przez Bluetooth
Bezprzewodowe podłączenie głośników wydaje się najwygodniejszą ze wszystkich dostępnych opcji. W ten sposób unikniesz plączących się kabli. Aby sparować głośniki z komputerem:
● włącz moduł Bluetooth – znajdziesz tę opcję w ustawieniach systemowych Windowsa; najprościej wejść tam, wpisując „Bluetooth” w lupkę pokazującą się po rozwinięciu paska „Start”; możesz też uruchomić transmisję Bluetooth, wciskając jednocześnie przycisk „fn” oraz przycisk na klawiaturze z ikoną nadajnika;
● następnie w ustawieniach kliknij na „Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne”;
● po wybraniu tej opcji komputer próbuje wykryć urządzenia, które znajdują się w jego zasięgu;
● żeby urządzenie zostało wykryte, należy aktywować transmisję Bluetooth zgodnie z instrukcją dołączoną do głośnika; w tym celu może być potrzebne wciśnięcie oddzielnego przycisku odpowiedzialnego za parowanie albo przyciśnięcie i przytrzymanie przez dłuższy czas guzika do włączania sprzętu;
● gdy nazwa głośnika pojawi się na liście w ustawieniach Windowsa, należy kliknąć na wybrany głośnik, aby rozpocząć proces konfiguracji.
Proces parowania jest stosunkowo prosty i powinni sobie z nim poradzić nawet początkujący użytkownicy.
Dobre głośniki bezprzewodowe, które możemy polecić to Modecom Eclipse 180 z regulacją tonów niskich i wysokich, a także praktycznym pilotem do sterowania.
Przewodowe podłączenie głośników
Jeśli nie przeszkadza ci przekazywanie dźwięku za pomocą kabli, możesz skorzystać z kilku innych sposobów. Głośniki do komputera podłączysz:
● przez gniazdo audio jack 3,5 mm;
● przez port USB-A;
● przez port USB-C;
● za pomocą kabla optycznego.
Sposób podłączenia zależy od konkretnego głośnika – od zastosowanego wyjścia dźwięku.
Podłączanie głośników komputerowych przez gniazdo jack 3,5 mm niczym nie różni się od podłączania w ten sposób słuchawek. Charakterystyczne okrągłe wejście oznaczone symbolem słuchawek znajdziesz w obudowie prawie każdego laptopa. Po wpięciu głośników do właściwego portu komputer lub laptop powinien automatycznie rozpoznać podłączone urządzenie, dzięki czemu od razu usłyszysz, jak grają.
Podobnie wygląda kwestia podłączenia przez port USB – laptopy zwykle mają kilka takich gniazd. Jeśli port USB jest zarówno po prawej, jak i po lewej stronie obudowy, możesz zdecydować, z której strony będzie wygodniej poprowadzić kabel. Najczęściej port USB-A wykorzystywany jest do zasilania głośnika, a dźwięk przekazywany jest kablem jack 3,5 mm. Są również jednak głośniki, które podłączasz przez sam port USB-A. To oznacza, że mają wbudowaną własną kartę dźwiękową.
Są też głośniki podłączane przez wielofunkcyjne gniazdo USB-C, to czasem modele konferencyjne, niektóre oferują również połączenie przez Bluetooth.
Chcąc cieszyć się dobrej jakości wielokanałowym dźwiękiem, możesz wybrać podłączenie głośników do komputera przez kabel optyczny (Toslink). Korzystanie z tego rodzaju kabla, który może przesyłać cyfrowy dźwięk bez zakłóceń, jest znane od lat przede wszystkim jako sposób na łączenie telewizora z zestawem kina domowego albo z soundbarem. Kablem optycznym można łączyć także głośniki z konsolą PS3 i PS4 oraz Xbox 360 i Xbox One. Jeśli masz komputer stacjonarny, głośniki podłączysz kablem optycznym bezpośrednio do karty dźwiękowej – pod warunkiem, że ma ona takie wejście. W laptopach nie ma gniazda optycznego, ale w niektórych modelach taki sygnał może być wyprowadzony przez gniazdo jack 3,5 mm specjalnym kablem lub poprzez adapter. Porty tego typu emitują światło czerwone.
Oprócz połączenia głośników z komputerem w celu przekazywania dźwięku, konieczne jest też zapewnienie im zasilania. W większości przypadków wymaga to podłączenia przewodu zasilającego głośnika do gniazdka sieciowego. Wyjątkiem są głośniki o małej mocy kilku watów zasilane przez USB z komputera.