MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jak podłączyć głośniki do komputera stacjonarnego, a jak do laptopa?

Nie ma opisu obrazu

Jak podłączyć głośniki do komputera, by cieszyć się doskonałą jakością dźwięku? Wiele zależy tutaj oczywiście od możliwości samej karty dźwiękowej, warto jednak też pomyśleć o głośnikach. Odpowiednio dobrane, pozytywnie przełożą się na odbiór treści audio, które odtwarzasz na komputerze. Dowiedz się, jak podłączyć głośniki do komputera stacjonarnego, a jak do laptopa!

Dlaczego warto korzystać z głośników do komputera

Komputery stacjonarne nie mają głośników. Taką funkcjonalność oferują za to niektóre monitory komputerowe oraz komputery All-in-One. Wbudowane głośniki są oczywiście w laptopach – jednak ich jakość często jest daleka od ideału, zwłaszcza w przypadku tańszych modeli.
Korzystając z wbudowanych głośników, masz niewielki wpływ na jakość dźwięku. Do pewnego stopnia oczywiście można je konfigurować, jednak zakres ich możliwości i ustawień zwykle nie zachwyca. Aby się cieszyć lepszym dźwiękiem, warto kupić oddzielne głośniki do komputera. Podłączenie głośników do komputera nie jest skomplikowane technicznie. Przeciwnie, to prosty i intuicyjny proces – niezależnie od tego, czy podłączasz je do laptopa czy komputera stacjonarnego.

Jak podłączyć głośniki do komputera stacjonarnego, a jak do laptopa?

Jak podłączyć głośniki do komputera? Masz do wyboru kilka możliwości. Zobacz najpopularniejsze sposoby!

Podłączenie głośników do komputera przez Bluetooth


Bezprzewodowe podłączenie głośników wydaje się najwygodniejszą ze wszystkich dostępnych opcji. W ten sposób unikniesz plączących się kabli. Aby sparować głośniki z komputerem:


włącz moduł Bluetooth – znajdziesz tę opcję w ustawieniach systemowych Windowsa; najprościej wejść tam, wpisując „Bluetooth” w lupkę pokazującą się po rozwinięciu paska „Start”; możesz też uruchomić transmisję Bluetooth, wciskając jednocześnie przycisk „fn” oraz przycisk na klawiaturze z ikoną nadajnika;
● następnie w ustawieniach kliknij na „Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne”;
● po wybraniu tej opcji komputer próbuje wykryć urządzenia, które znajdują się w jego zasięgu;
● żeby urządzenie zostało wykryte, należy aktywować transmisję Bluetooth zgodnie z instrukcją dołączoną do głośnika; w tym celu może być potrzebne wciśnięcie oddzielnego przycisku odpowiedzialnego za parowanie albo przyciśnięcie i przytrzymanie przez dłuższy czas guzika do włączania sprzętu;
● gdy nazwa głośnika pojawi się na liście w ustawieniach Windowsa, należy kliknąć na wybrany głośnik, aby rozpocząć proces konfiguracji.

Proces parowania jest stosunkowo prosty i powinni sobie z nim poradzić nawet początkujący użytkownicy.
Dobre głośniki bezprzewodowe, które możemy polecić to Modecom Eclipse 180 z regulacją tonów niskich i wysokich, a także praktycznym pilotem do sterowania.

Przewodowe podłączenie głośników

Jeśli nie przeszkadza ci przekazywanie dźwięku za pomocą kabli, możesz skorzystać z kilku innych sposobów. Głośniki do komputera podłączysz:


● przez gniazdo audio jack 3,5 mm;
● przez port USB-A;
● przez port USB-C;
● za pomocą kabla optycznego.

Sposób podłączenia zależy od konkretnego głośnika – od zastosowanego wyjścia dźwięku.
Podłączanie głośników komputerowych przez gniazdo jack 3,5 mm niczym nie różni się od podłączania w ten sposób słuchawek. Charakterystyczne okrągłe wejście oznaczone symbolem słuchawek znajdziesz w obudowie prawie każdego laptopa. Po wpięciu głośników do właściwego portu komputer lub laptop powinien automatycznie rozpoznać podłączone urządzenie, dzięki czemu od razu usłyszysz, jak grają.
Podobnie wygląda kwestia podłączenia przez port USB – laptopy zwykle mają kilka takich gniazd. Jeśli port USB jest zarówno po prawej, jak i po lewej stronie obudowy, możesz zdecydować, z której strony będzie wygodniej poprowadzić kabel. Najczęściej port USB-A wykorzystywany jest do zasilania głośnika, a dźwięk przekazywany jest kablem jack 3,5 mm. Są również jednak głośniki, które podłączasz przez sam port USB-A. To oznacza, że mają wbudowaną własną kartę dźwiękową.
Są też głośniki podłączane przez wielofunkcyjne gniazdo USB-C, to czasem modele konferencyjne, niektóre oferują również połączenie przez Bluetooth.


Chcąc cieszyć się dobrej jakości wielokanałowym dźwiękiem, możesz wybrać podłączenie głośników do komputera przez kabel optyczny (Toslink). Korzystanie z tego rodzaju kabla, który może przesyłać cyfrowy dźwięk bez zakłóceń, jest znane od lat przede wszystkim jako sposób na łączenie telewizora z zestawem kina domowego albo z soundbarem. Kablem optycznym można łączyć także głośniki z konsolą PS3 i PS4 oraz Xbox 360 i Xbox One. Jeśli masz komputer stacjonarny, głośniki podłączysz kablem optycznym bezpośrednio do karty dźwiękowej – pod warunkiem, że ma ona takie wejście. W laptopach nie ma gniazda optycznego, ale w niektórych modelach taki sygnał może być wyprowadzony przez gniazdo jack 3,5 mm specjalnym kablem lub poprzez adapter. Porty tego typu emitują światło czerwone.


Oprócz połączenia głośników z komputerem w celu przekazywania dźwięku, konieczne jest też zapewnienie im zasilania. W większości przypadków wymaga to podłączenia przewodu zasilającego głośnika do gniazdka sieciowego. Wyjątkiem są głośniki o małej mocy kilku watów zasilane przez USB z komputera.

Nie ma opisu obrazu

Jak podłączyć głośniki do laptopa?

W przypadku laptopów najwygodniejszym rozwiązaniem wydaje się korzystanie z cyfrowego dźwięku, najlepiej przesyłanego bezprzewodowo. Proste laptopy mają często zintegrowane karty dźwiękowe o skromnych możliwościach i niewielką liczbę dostępnych wyjść audio, dlatego lepiej uwolnić się od kabli i zdać się na możliwości audio głośników.

Głośniki do komputera – to proste!

Jak widać, podłączenie głośników do komputera, nie jest skomplikowanym procesem. Wiesz, gdzie podłączyć głośniki do komputera stacjonarnego i do laptopa – możesz ocenić, która z omówionych metod będzie dla ciebie najwygodniejsza. A jak wybrać głośniki, które pozwolą ci cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem? 
Zobacz, czym się kierować, kupując taki sprzęt.


● System dźwięku – najczęściej stosowanym rozwiązaniem są głośniki w systemie 2.0 – to para kolumn, które rozmieszcza się symetrycznie po lewej i po prawej stronie. Drugą opcja to system 2.1, w którym oprócz dwóch głośników głównych, jest także subwoofer, czyli głośnik niskotonowy, zazwyczaj umieszczany na podłodze. Mniej powszechne są bardziej złożone systemy dźwięku, czyli 5.1 albo 7.1. Zestawy złożone z większej liczby elementów pod względem parametrów bardziej przypominają kino domowe, co oznacza, że kosztują znacznie więcej i muszą zostać odpowiednio rozstawione w pokoju.
 Długość i rozmieszczenie kabli – decydując się na głośniki przewodowe, musisz wziąć pod uwagę ich rozmieszczenie na biurku. Odpowiednio długie kable pozwolą na większą elastyczność w planowaniu przestrzeni lub przenoszeniu głośników w inne miejsca w domu.
● Moc głośników – bardzo różni się w zależności od modelu i w dużym stopniu wpływa na cenę zestawu. Tanie głośniki do zastosowań biurowych, za 100-150 zł, zazwyczaj mają moc 6 W, czyli dwa razy po 3 W. Droższe modele gamingowe mogą mieć moc większą nawet dziesięć razy. Ale czy to potrzebne? Korzystając z dodatkowych głośników do komputera, nie musisz wcale mieć jak największej mocy głośników. Duża wartość sprawdzi się wtedy, gdy faktycznie lubisz czasem posłuchać głośniej muzyki lub pracujesz na co dzień w dużym pomieszczeniu. Sprawdzą się one do prezentowania dźwięku z komputera w szerszym gronie. Pamiętaj, że głośniki z dużą mocą zazwyczaj zajmują też więcej miejsca.
● Pasmo przenoszenia – są modele o szerszym paśmie niż to, które jesteś w stanie usłyszeć, a więc wykraczające poza przedział 20 do 20 000 Hz. Jeśli poszukujesz rozwiązań audiofilskich, nie mówimy już o głośnikach komputerowych, i potrzebny będzie system z amplitunerem.
● Regulacja głośności – powinna być prosta i wygodna. Parametry dźwięku można konfigurować na wiele sposobów w ramach ustawień systemu operacyjnego. W specjalnej aplikacji, manualnie, używając pokręteł na obudowie albo za pomocą pilota. W przypadku systemu dźwięku 2.1, 5.1, 7.1 oprócz standardowej regulacji głośności dochodzi jeszcze kwestia regulacji basów.
● Jakość obudowy – nie warto ignorować tej cechy. Dobrej jakości obudowa przekłada się na odpowiednie rozchodzenie się fali dźwiękowej. Ważną kwestią jest również design. Dobrze postawić na model, który świetnie komponuje się ze stylistyką wnętrza.
Znając sposoby na podłączenie głośników i ich najważniejsze parametry, możesz już szukać konkretnego modelu. W tym celu przeczytaj nasz ranking głośników komputerowych.

Dobre głośniki komputerowe – czy na pewno ich potrzebujesz?

Dźwięk z zewnętrznych głośników przyda się przede wszystkim wtedy, gdy:


● często grasz w gry komputerowe;
● komputer lub laptop wykorzystujesz do oglądania filmów i seriali zamiast telewizora;
● używasz komputera do uruchamiania plików muzycznych;
● pracujesz na komputerze, zajmując się montażem filmów z muzyką.
Przy tych wszystkich zastosowaniach alternatywą dla głośników są słuchawki komputerowe.

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne