MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Jaką ładowarkę indukcyjną wybrać? I jak włączyć ładowanie bezprzewodowe?

Nie ma opisu obrazu

Zastanawiasz się, jaka ładowarka indukcyjna będzie dobra? Obecnie dostępnych jest wiele akcesoriów tego typu, jednak mogą się znacząco różnić pod względem działania. Co wybrać? Zobacz nasz ranking, żeby wybierać ze sprawdzonych produktów. Obecnie raczej nie ma wątpliwości co do tego, jaka ładowarka do telefonu jest najwygodniejsza. Bezprzewodowe ładowarki wykorzystujące indukcję to nowoczesna, wygodna technologia, która zapewnia wiele korzyści. Jak z niej korzystać i jaką ładowarkę indukcyjną kupić? Wyjaśniamy w naszym poradniku.

Jak działa ładowarka indukcyjna? Na czym polega ładowanie indukcyjne?

Technologie bezprzewodowe zyskują coraz większą popularność. Możliwość działania sprzętów bez kabli to ogromna wygoda, więc nic dziwnego, że coraz częściej korzysta się chociażby ze słuchawek czy innych urządzeń wykorzystujących Bluetooth. Na rynku smartfonów ostatnio coraz częściej słyszymy o modelach z możliwością ładowania indukcyjnegobez podłączania klasycznej ładowarki z kablem. Jednak mimo zapewniania takiej funkcjonalności producent najczęściej nie dostarcza w zestawie odpowiednich akcesoriów, więc ładowarkę trzeba dokupić osobno. Jaki model warto zatem wybrać, jeśli chcemy ładować akumulator telefonu bezprzewodowo? Doradzamy w tym artykule.

 

Prąd w ładowaniu indukcyjnym wcale nie bierze się z powietrza. Do gniazdka sieciowego lub portu USB podłącza się samą ładowarkę, natomiast telefon kładzie na jej powierzchni już bez użycia kabli i portów. Ładowarka jest wyposażona w cewkę, która tworzy odpowiednie pole elektromagnetyczne. Inna cewka, która jest częścią smartfona, wykorzystuje zjawisko indukcji, pozyskując energię z wytworzonego pola magnetycznego. Energia jest zamieniania na prąd elektryczny, który napędza akumulator.

 

System ładowania indukcyjnego to wspólne dzieło konsorcjum zrzeszającego wiodących producentów elektroniki, takich jak Apple, LG, Samsung czy Asus. Pierwsze ładowarki działające w ramach tego standardu wprowadzono do użytku w 2010, niemniej jednak dopiero kilka lat później zjawisko się rozpowszechniło. Ładowanie indukcyjne wykorzystuje każdy iPhone od numeru 8, każdy Samsung Galaxy od modelu S6, a także Huawei P30 czy Huawei Mate 20 Pro oraz nowsze modele.

 

Jakie są największe zalety takiej technologii? Przede wszystkim należy podkreślić wygodę i prostotę działania. Wystarczy położyć smartfon w odpowiednim miejscu i już mamy pewność, że się ładuje. Co więcej, można za pomocą jednej ładowarki uzupełnić akumulator w więcej niż jednym urządzeniu. Nie ma obawy, że ładowarka wypnie się z kontaktu lub uszkodzimy kabel albo port, korzystając z telefonu podczas ładowania.

 

Kolejną mocną stroną jest uniwersalność. W przypadku ładowarek z kablem zawsze trzeba dbać o to, żeby końcówka pasowała do gniazda ładowania, a te, jak wiadomo, są różne. W przypadku bezprzewodowych modeli nie ma znaczenia, jaka ładowarka indukcyjna ładuje – każda będzie pasować, ponieważ standard jest jeden. Różnica może być jedynie w szybkości ładowania – kompatybilność to nie problem. Co więcej, za pomocą indukcji dziś można ładować nie tylko telefon, ale także słuchawki oraz inteligentne zegarki.

 

Co można wskazać po stronie wad? Chyba tylko wymiary oraz wagę przewyższającą gabaryty standardowych ładowarek. Faktem jest, że na przykład ładowarka bezprzewodowa SAMSUNG Wireless Charger Pad waży prawie 100 g i zajmuje sporo miejsca.

 

Jeśli przekonują nas te argumenty, warto powiedzieć coś więcej na temat praktyki.

Jak włączyć ładowanie indukcyjne?

 

Ładowarkę podłączamy do gniazdka sieciowego, a następnie na jej powierzchni umieszczamy telefon skierowany ekranem do góry. To, że ładowanie jest w toku, zobaczymy na wyświetlaczu – podobnie jak w przypadku uzupełnienia energii kablem zasygnalizuje to charakterystyczna ikonka.

 

O czym pamiętać?

 

  • Telefon powinien znajdować się dokładnie w miejscu wyznaczonym przez producenta ładowarki – zazwyczaj na środku pola ładującego.
  • Nie powinniśmy umieszczać żadnych elementów pomiędzy ładowarką a samym telefonem. Wszystkie dodatkowe przedmioty, jak karty kredytowe czy breloczki, obniżą efektywność ładowania. Dobrze jest także wyjąć telefon z grubego etui.
  • Najlepiej wyłączyć wibracje w telefonie na czas ładowania. Pod wpływem wibracji telefon może się przesuwać.

Wiesz już, jak działa ładowarka bezprzewodowa, wykorzystująca zjawisko indukcji. Nie oznacza jednak, że każdy model da dokładnie te same rezultaty.

Ładowarka indukcyjna – najważniejsze cechy

 

Wszystkie ładowarki indukcyjne obsługują ten sam standard – Qi. Nie oznacza to jednak, że każde urządzenie równie skutecznie naładuje każdy smartfon. W zależności od modelu może także różnić się czas ładowania.

 

A jaką ładowarkę indukcyjną wybrać? Na co zwrócić uwagę, aby zakup był satysfakcjonujący? Oto najważniejsze cechy, które trzeba brać pod uwagę, jeśli interesuje nas najlepsza ładowarka indukcyjna.

 

  • Liczba zasilanych urządzeń – w związku z tym, że popularność ładowania indukcyjnego rośnie, prawdopodobnie już teraz wiele osób ma więcej niż jeden sprzęt korzystający z tej funkcji – na przykład dwa smartfony albo smartfon i zegarek. Czy posiadanie osobnej ładowarki do każdego urządzenia jest wygodne? Czasami nie. Wówczas rozsądnym rozwiązaniem jest taka ładowarka, która będzie ładować jednocześnie dwa albo nawet trzy urządzenia.
  • Wyjścia i adaptery – w pierwszej kolejności, należy zwrócić uwagę na to, czy ładowarka współpracuje z naszym smartfonem. Dostępne są zarówno modele uniwersalne, jak również dedykowane do konkretnych modeli. Najlepsze przykłady to ładowarka indukcyjna APPLE MagSafe albo przewód do ładowania APPLE Watch.
  • Natężenie prądu – o skuteczności ładowania decyduje natężenie prądu. Przeważnie dobre ładowarki indukcyjne mają natężenie 9V / 1,8A, najszybsze – nawet 15V. Łatwo zauważyć, że często ładowarki indukcyjne nie osiągają aż tak dużej prędkości, jak tradycyjne ładowarki przewodowe. Dlatego w przypadku funkcji fast charge, producent, podając czas naładowania baterii do pełna, najczęściej ma na myśli właśnie ładowanie na przewodzie, a nie indukcję.
  • Zabezpieczenia – dobra ładowarka indukcyjna skutecznie odprowadza ciepło, zapobiegając nadmiernemu nagrzaniu smartfona, sygnalizuje poziom naładowania, a także chroni przed zbyt wysokim napięciem i podnapięciem.
  • Ergonomia – mimo tej samej zasady działania ładowarki indukcyjne różnią się od siebie rozmiarami oraz kształtem. To, jaki model będzie najbardziej odpowiedni, zależy od indywidualnych preferencji.

Wielkość ładowarki powinna mniej więcej odpowiadać wielkości telefonu, który będzie na niej leżał. Zbyt mała ładowarka może być niewygodna, bo smartfon będzie z niej spadał. Zbyt duża – zajmie dużą powierzchnię. Ciekawą opcją są na pewno ładowarki w kształcie stojaka na telefon. Korzystając z takich modeli, można jednocześnie ładować telefon i z niego korzystać, chociażby oglądając serial czy słuchając muzyki. 

 

Wiemy już, czym od tradycyjnej ładowarki różni się ładowarka indukcyjna. Jak działa – także nie jest tajemnicą. Do wyjaśnienia pozostaje jeszcze kwestia kosztów. 

Nie ma opisu obrazu

Ile kosztuje ładowarka indukcyjna?

 

Tak jak w przypadku innych akcesoriów elektronicznych, rozpiętość cen jest znaczna. Proste modele można spokojnie kupić za mniej niż 100 zł. Zdecydowanie więcej zapłacimy za sprzęt umożliwiający ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie.

 

Zakup ładowarki indukcyjnej nie sprawi, że bateria w smartfonie będzie pojemniejsza i pozwoli na dłuższą pracę. Tutaj skupiamy się, jak wiadomo na tym, aby sam proces ładowania uczynić prostszym i bezproblemowym. Na rynku pojawia się coraz więcej telefonów ze standardem Qi, a ceny ładowarek już teraz są niewygórowane, więc naprawdę łatwo sobie pozwolić na taką wygodę. Przy wyborze najlepiej zainwestować od razu w model z możliwie najwyższym natężeniem prądu, żeby ładować szybciej. A jeśli mamy więcej niż jedno urządzenie ładowanie indukcyjnie, warto rozważyć model do naładowania dwóch smartfonów naraz.

Ładowarka indukcyjna – ranking

 

Oto sprawdzone modele ładowarek indukcyjnych od wybranych producentów. Na liście znalazły się urządzenia o zróżnicowanej mocy do ładowania jednego, dwóch albo trze urządzeń naraz.

Jaką ładowarkę indukcyjną wybrać? Podsumowanie

 

Po przejrzeniu naszych typów, na pewno łatwiej odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką ładowarkę indukcyjną kupić. Wiele wskazuje na to, że jeszcze długo będziemy korzystać z indukcji, a ładowarki tego typu będą stale udoskonalane, więc warto trzymać rękę na pulsie.

 

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować:

  1. Jaki spieniacz do mleka wybrać? I jak w ogóle spienić nim mleko? Ranking spieniaczy
  2. Jaki monitor 144HZ kupić? Ranking
  3. Jaki wok kupić? Co to za patelnia?

Czytaj więcej
Nie ma opisu obrazu
Poradniki

16. wrzesień

Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!

Zamierzasz kupić generator pary Tefal? Stacja parowa – inne określenie takiego urządzenia – umożliwia szybkie prasowanie, także w pionie. Francuski producent ma w sprzedaży więcej modeli od konkurentów, warto zapoznać się z portfolio i zrozumieć różnice. Sprawdź z nami, jaki generator pary Tefal wybrać!

16. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaki generator pary Tefal? Stacja parowa dla każdego!
Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Poradniki

9. wrzesień

Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik

Zastanawiasz się, czym się różnią szczoteczki soniczne Philips Sonicare? To rozbudowana grupa, dzieli się na serie Prestige, Diamond i Protective Clean. Wszystkie modele zapewniają do 62 tys. ruchów na minutę – silne drgania wywoływane ultradźwiękami tworzą z pasty mikrobąbelki wnikające w przestrzenie międzyzębowe. Każda szczoteczka ma czujnik i alert za dużej siły nacisku oraz czip, dzięki któremu pobiera informacje od końcowki z technologią Brush Sync. Sprawdź różnice między modelami Philips – szczoteczka soniczna zmieni obowiązek w przyjemność!

9. wrzesień

Dowiedz się więcej o Jaka szczoteczka soniczna Philips Sonicare – przewodnik
Dziecko korzystające z gadżetów dla ucznia.
Poradniki

16. sierpień

Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne

Odpowiednio dobrane akcesoria elektroniczne dla dzieci staną się nieocenionym wsparciem tak w edukacji, jak i rozwoju osobistego uczniów w każdym wieku. Na naszej liście znalazły się propozycje, które sprawią, że nauka będzie nie tylko bardziej efektywna, ale i przyjemniejsza. Z ich pomocą Twoje dziecko szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, rozwinie swoje zainteresowania i przydatne umiejętności.

16. sierpień

Dowiedz się więcej o Gadżety dla ucznia - przydatne w nauce akcesoria elektroniczne