Jaki uchwyt do monitora wybrać? Jak go założyć?

Zastanawiasz się, jaki uchwyt do monitora jest najlepszy? Poznaj różne rodzaje uchwytów, ich zastosowanie i polecane modele. Sprawdź też, jak zamontować uchwyt do monitora!
Jaki uchwyt do monitora jest najlepszy i dlaczego?
Wybierając uchwyty i wieszaki do monitora komputerowego, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, dzięki którym ocenisz, czy konkretne rozwiązanie będzie funkcjonalne i wygodne.
- Rodzaj uchwytu – można wyróżnić dwie podstawowe kategorie. Uchwyty ścienne są pod względem konstrukcji podobne do uchwytów na telewizor – tylko zazwyczaj mniejsze. Alternatywa to modele biurkowe, czyli ruchome ramię lub pionowy słupek z przymocowanym ramieniem. Wybierz preferowany typ – w zależności od tego, czy ekran ma być przyczepiony do biurka, czy do ściany.
- Maksymalna przekątna ekranu i udźwig – wskazuje, jak duży i ciężki monitor uda się zamontować. Jeśli nie wykluczasz zmiany monitora w przyszłości, lepiej wybrać taki model uchwytu, który ma większą nośność.
- Standard Vesa – ten parametr opisuje rozstaw śrub montażowych. Standard Vesa w monitorze i uchwycie powinien być ten sam, aby instalacja była możliwa. Czasami nie trzeba szukać standardu montowania w specyfikacji, ponieważ jest podany już w samej nazwie produktu.
- Zakres regulacji monitora – możliwości w tym zakresie są bardzo szerokie, a wybór – ogromny. W zależności od modelu uchwytu monitor będzie można przesuwać w pionie i w poziomie, regulować kąt nachylenia, a nawet obracać o 180°.
- Liczba ekranów – do wyboru są uchwyty na jeden, dwa lub nawet cztery monitory. Na jednym stelażu można umieścić więcej niż jedno obrotowe ramię. Pamiętaj jednak, że takie konstrukcje są dość duże i ciężkie.
Jak zamontować uchwyt do monitora?
Pora zastanowić się, jak założyć uchwyt do monitora. Możesz to zrobić, korzystając z trzech metod.
1. Przykręcenie uchwytu do krawędzi biurka za pomocą śrub – to najłatwiejszy sposób, podobny do mocowania niektórych lamp biurkowych. Zaletą jest łatwość wykonania oraz elastyczność tego rozwiązania. Zawsze można zmienić zdanie i przykręcić uchwyt w innym miejscu lub do nowego biurka – jeśli wymienisz meble. Jedynym ograniczeniem jest podawana w specyfikacji maksymalna grubość blatu.
2. Mocowanie w otworze blatu – metoda często stosowana w biurach, gdzie używa się ergonomicznych blatów ze specjalnymi otworami. Jeśli nie masz takiego otworu, szybko można go wywiercić. Uchwyty mocowane w ten sposób dają większą stabilizację niż w przypadku pierwszej opcji.
3. Mocowanie do ściany – nie różni się niczym od zawieszania telewizora. Wymaga wywiercenia w ścianie odpowiednich otworów na kołki montażowe, a następnie – przykręcenia monitora wraz ze stelażem za pomocą wkrętów. Właściwe zawieszenie monitora na uchwycie ściennym wymaga czasu i precyzji – przede wszystkim przy dokładnym wyznaczaniu miejsca na wywiercenie dziur.
Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby zrobić to samodzielnie, lepiej sięgnąć po profesjonalną pomoc.
Jaki uchwyt do monitora – polecane modele
Poniżej prezentujemy listę polecanych uchwytów na monitor. W związku z tym, że często pasują do innych monitorów (większych lub mniejszych), trudno je ze sobą porównać, tworząc ranking. Każda z propozycji dopasowana jest do trochę innych potrzeb, więc sam zdecydujesz, która najbardziej ci odpowiada.
Konstrukcja przyczepiana do blatu. Uniesie monitor 32-calowy. Daje możliwość obrotu w zakresie do 180°, co gwarantuje elastyczność i łatwe dostosowanie ułożenia ekranu. Zaletą jest także płynna regulacja wysokości do 40 cm i kąta nachylenia w zakresie 45°. Blat, do którego będziesz montować ten uchwyt, może mieć grubość do 8,5 cm. Standard Vesa jest taki sam jak w modelu omówionym powyżej.
Uchwyt ścienny na monitor lub telewizor o przekątnej ekranu powyżej 32 cali. Utrzyma bez problemu sprzęt ważący do 40 kg, stąd standard Vesa typowy dla dużych urządzeń, czyli 400 x 400. Zawieszony ekran można pochylić w dowolnym kierunku pod kątem maksymalnie 15°. W razie potrzeby uda się też obrócić ekran – nawet o 160°. Ramię uchwytu Hama VESA 400 x 400 FullMotion Scissor Arms wyposażono w specjalny uchwyt na kable, co pozwala zachować porządek w przewodach.
Czy potrzebujesz uchwytu do monitora?
Uchwyty do telewizorów są szeroko rozpowszechnione. Smart TV częściej widzi się nie na szafce RTV, tylko na ścianie, przymocowane specjalnym uchwytem. Tymczasem w świecie monitorów to wciąż rzadkość. Zazwyczaj użytkownicy zadowalają się stojakiem dołączonym do zestawu. Monitor na biurku wprawdzie będzie stał stabilnie (tak długo, aż ktoś go przypadkiem nie zrzuci), ale czy to domyślne rozwiązanie zawsze będzie najlepsze? Raczej nie! Przede wszystkim, monitor opierający się na standardowej podstawie daje bardzo ograniczone możliwości regulacji. W związku z tym – często znajduje się na niewłaściwej wysokości. Może to utrudniać pracę oraz wymuszać nieprawidłową postawę ciała. W przypadku pracy z jednym monitorem zakup uchwytu poprawi wyraźnie komfort i zakres regulacji ustawień. Jeśli w swojej pracy używasz więcej niż jednego monitora, możesz wybrać uchwyt na kilka ekranów. Wtedy jeszcze bardziej docenisz korzyści wynikające ze zmiany położenia. W zależności od konkretnych potrzeb, będziesz mógł odchylić albo przesunąć każdy z monitorów. Dodatkowym atutem jest bezpieczeństwo. Monitor zamocowany stabilnie do biurka lub do ściany nie zostanie przypadkowo przewrócony. Przeniesienie monitora z powierzchni biurka na uchwyt może także pomóc w uporządkowaniu przestrzeni na blacie. Uzyskasz w ten sposób więcej miejsca na dokumenty i przedmioty potrzebne do pracy. Dodatkowo niektóre uchwyty mają też wbudowaną maskownicę, która pomoże w uporządkowaniu plączących się kabli.

Jaki uchwyt do monitora najlepszy?
Lista korzyści, jakie daje uchwyt do monitora, jest długa, więc nie warto się zastanawiać, czy sięgnąć po takie wyposażenie. Zastanów się raczej, który konkretnie model dopasować. Jeśli przed monitorem spędzasz dużo czasu, ergonomiczny uchwyt na ekran lub kilka ekranów nie jest tylko wygodnym dodatkiem, ale prawdziwą koniecznością!
Przeczytaj także:
Czytaj więcej

21. luty
Jaki komputer gamingowy? – poradnik jak wybrać PC dla graczy
Szukasz komputera gamingowego? To świetnie! Poznaj kompleksowy poradnik na temat odpowiednich podzespołów!
21. luty

19. luty
Polskie napisy na YouTube – jak je włączyć i dostosować?
YouTube jest jedną z najpopularniejszych platform do oglądania filmów online, dostarczającą użytkownikom treści z całego świata. W tym artykule dowiesz się, jak włączyć polskie napisy na YouTube i jak je dostosować do swoich potrzeb.
19. luty

14. luty
Co to jest smartwatch i jak działa?
Jak dokładnie działa smartwatch i co możesz zrobić z inteligentnym zegarkiem – sparowanym i bez telefonu? Znajdź odpowiedzi na te pytania i odkryj, jakie korzyści niesie ze sobą smartwatch!
14. luty