24. styczeń
Jaki smartwatch wybrać? Ranking najlepszych smartwatchy!
Zobacz najlepsze smartwatche w MediaMarkt!
24. styczeń
Ranking telewizorów 55 cali interesuje liczne grono odbiorców. TV tej wielkości należą do najczęściej kupowanych. Jaki jest najlepszy telewizor do salonu? Wiele osób wskaże właśnie sprzęty o tej przekątnej ekranu! Mają rozdzielczość 4K, do zestawienia trafiły modele z matrycami OLED oraz nieco tańsze QLED-y i NanoCell, zazwyczaj z częstotliwością odświeżania obrazu 120 Hz. Pora przyjrzeć się najciekawszym produktom, które sprawdzą się w domowym centrum rozrywki.
Przegląd kluczowych cech telewizorów zaczynamy od rozdzielczości. Sprawa jest prosta. Dominują modele 4K i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie mogło się to zmienić. Full HD to standard zarezerwowany dla TV o mniejszych rozmiarach – do 40 cali. Technologia 8K ma natomiast zastosowanie w większych odbiornikach. Poza wyjątkami telewizory 8K to modele co najmniej 65-calowe.
Choć wielkość i rozdzielczość ekranu jest taka sama, wrażenia z oglądania czy grania zależą od konkretnego odbiornika. Jest też bardzo duże zróżnicowanie cenowe. Wpływa na to kilka istotnych cech, które można wyczytać w specyfikacji. Porównując telewizory, należy patrzeć m.in. na:
Szukając 55-calowego telewizora do salonu, możesz wybierać spośród tanich modeli LCD LED, bardziej zaawansowanych QLED i NanoCell lub zdecydować się na świetnie oceniane (ale też najdroższe!) urządzenia OLED.
W naszym rankingu wygrywają modele OLED, z matrycą ze samoświecącymi diodami organicznymi. Każdą diodę da się wyłączyć i włączyć oddzielnie, dlatego możesz liczyć na idealne kontrast i czerń. Mocną stroną telewizorów tego typu są również doskonałe kąty widzenia. Aby w pełni wykorzystać potencjał matrycy, producenci OLED-ów zawsze stosują wyższą częstotliwość odświeżania ekranu (100-120 Hz) i złącze HDMI 2.1. Takie telewizory chętnie wybierane są przez graczy oraz miłośników kina, którzy doceniają wszystkie zalety tego rozwiązania zwłaszcza podczas seansów wieczornych. QLED i NanoCell to ulepszone matryce LED, z dodatkową warstwą tzw. kropek kwantowych (nanocząsteczek). Takie przefiltrowanie światła poprawia odwzorowanie i nasycenie kolorów, kontrast, a zarazem jest tańsze od OLED-u. Jakość obrazu zależy w tym wypadku również od sposobu podświetlenia panelu. Najlepsza jest technologia mini LED (modele Neo QLED), świetnie sprawdza się również bezpośrednie podświetlenie strefowe (im więcej osobno aktywowanych stref, tym lepiej), najtańsze rozwiązania to Direct lub Edge LED, które nie gwarantują ani idealnie równomiernego podświetlenia, ani głębokiej czerni. Sprzęty QLED znajdziesz w ofercie marek Samsung i TCL, NanoCell – to technologia LG. Pamiętaj, że na jakość obrazu wpływa jeszcze wiele innych parametrów, autorskie technologie jego optymalizacji, wydajność procesora. Dobry telewizor 55-calowy to również taki, który atrakcyjnie będzie prezentował się we wnętrzu. Producenci dbają o estetykę urządzeń, zmniejszając ramki i wysmuklając bryłę. Zwróć uwagę na te aspekty polecanych modeli, by wybrać najlepszy dla siebie sprzęt w zakładanym budżecie. Chcąc wiedzieć więcej o rodzajach telewizorów i ich parametrach, możesz też sięgnąć do innego poradnika: Rodzaje telewizorów – jakie są dostępne na rynku,.
Nie wiesz, jaki telewizor 55 cali mógłby spełnić pokładane w nim oczekiwania? Oto lista naszych faworytów!
Liderem naszego rankingu jest telewizor OLED z autorską technologią Sony XR Triluminos Pro, dodatkowo uwydatniającą kolory na podstawie analizy nasycenia, odcienia i jasności. Telewizor wyświetla miliard barw (gama 10-bitowa), świetnie odtwarzając naturalne, subtelne różnice występujące w naturze. Prawdziwa uczta dla oka! Niemniej ciekawie prezentuje się udźwiękowienie, a konkretnie złożony system audio nazwany przez producenta Acoustic Surface Audio+. Telewizor działa tak, jakby cały ekran był głośnikiem. Połączenie trzech siłowników, wprowadzających ekran w niewidoczne mikrowibracje, tworzy akustykę, która porusza się wraz z obrazem, zapewniając realistyczny dźwięk w szerokim zakresie częstotliwości, a do tego – czyste i naturalne dialogi.
Skoro jest to telewizor Sony, nie może zabraknąć udogodnień dla graczy – zwłaszcza tych, którzy mają lub dopiero planują kupić konsolę Sony PlayStation 5. Telewizor wykorzystuje złączę HDMI 2.1 i co za tym idzie – wspiera tryb Auto Low Latency Mode oraz Variable Refresh Rate (VVR), dzięki czemu opóźnienie sygnału jest zminimalizowane, dostosowane do potrzeb wymagających gamerów, a częstotliwość odświeżania dopasowuje się na bieżąco do wyświetlanych treści. Dla komfortu gracza, praktycznie niczego nie musi uruchamiać manualnie – wszystkie funkcje gamingowe działają automatycznie.
To inna dobra opcja, jeśli szukasz TV z matrycą OLED. Przewyższa tańsze modele pod względem odwzorowania barw, głębi, kontrastu i czerni. Są też dobre informacje dla graczy. Telewizor LG obsługuje Dolby Vision przy częstotliwości odświeżania 100/120 Hz, zapewniając jeszcze płynniejszy i bardziej realistyczny obraz w grach. Dużym atutem jest też obsługa technologii Nvidia G-Sync i AMD FreeSync Premium. Z takimi parametrami Telewizor LG OLED55 C4 zapewnia takie wrażenia, jak monitory dla graczy, tylko że na większym ekranie! Na uwagę zasługuje także dobry system audio. Telewizor działa na systemie webOS, co umożliwia m.in. sterowanie naturalnymi komunikatami głosowymi w języku polskim oraz wyjątkowym pilotem wskazującym Magic Remote.
Trzeci telewizor na podium to także model z matrycą OLED, tym razem produkowany przez firmę Philips. Na tle konkurencji wyróżnia się zestawem inteligentnych diod LED wokół trzech krawędzi. Lampki reagują na akcję na ekranie, emitując dodatkowe efekty świetlne – to właśnie technologia Ambilight, którą cenią posiadacze telewizorów marki Philips. Kinowy obraz w tym modelu to nie tylko zasługa matrycy, ale również zastosowania standardu Dolby Vision. Dźwięk jest zgodny ze standardem Dolby Atmos. System operacyjny to autorski Titan OS. Do niektórych usług (na przykład do Netflixa) można dojść na skróty, wybierając jeden z przycisków na pilocie. Ciekawym rozwiązaniem jest technologia DTS Play-Fi, dzięki której TV może łączyć się bezprzewodowo z soundbarem albo bezprzewodowymi głośnikami w różnych pomieszczeniach. Można zatem wyjść z pokoju i w dalszym ciągu śledzić, co się dzieje w filmie czy serialu. TV Philips współpracuje także z Asystentem Google i Amazon Alexa.
To prawdziwie innowacyjny telewizor 55 cali. Ranking uwzględnia przede wszystkim oryginalne podejście jego twórców do designu. Matowa powłoka i obudowa przypominająca bardziej ramę obrazu niż sprzęt RTV tworzą ciekawe, niestandardowe połączenie. Na wyłączonym telewizorze The Frame można wyświetlać kolekcję dzieł sztuki albo wybrane rodzinne zdjęcia, by nadać mu wyjątkowy charakter i sprawić, że będzie lepiej komponował się z wystrojem wnętrza. Inteligentne czujniki mogą aktywować obrazy, gdy wykryją ruch w pokoju. Wszystkie będą zachwycać kolorami – to w końcu QLED, czyli urządzenie, które dzięki technologii kropek kwantowych pozwala na uzyskanie żywych, nasyconych barw. Standardem dla tej wielkości telewizora jest wieszanie sprzętu na ścianie, ale w przypadku The Frame są też inne ciekawe opcje – np. umieszczenie go na przenośnym, rozkładanym stojaku przypominającym sztalugę. Sprzęt dobrze współpracuje z urządzeniami mobilnymi. Można sterować nim za pomocą aplikacji SmartThings i korzystać z funkcji Multiview, by na dużym 120-hercowym TV wyświetlać treści z dwóch różnych źródeł. Kolejna przydatna funkcja to klonowanie ekranu – także w połączeniu z urządzeniami Apple, bo telewizor wspiera funkcję AirPlay. Telewizor korzysta z funkcji FreeSync Premium Pro i umożliwia uzyskanie ultraszerokiego obrazu w grach (jak na monitorze UltraWide), ma aktywny Wzmacniacz Głosu i system dźwięku wykorzystujący dekodery Dolby Atmos.
To telewizor w przystępnej cenie, ale również o 120-hercowejj częstotliwości odświeżania. Chętnie wybierają go osoby, które lubią grać na konsoli, ponieważ w niełatwych sieciowych starciach jest świetnym sprzymierzeńcem! Telewizor ma automatyczny tryb gry. Dzięki zastosowaniu technologii kropek kwantowych matryca QLED w tym telewizorze lepiej odzwierciedla kolory niż standardowe telewizory LED. Jest tu też sporo udogodnień, które docenią miłośnicy długich seansów filmowych – chociażby Tryb Komfort dla Oczu, który dopasowuje jasność obrazu i temperaturę kolorów do pory dnia i natężenia światła naturalnego. Inna ciekawa opcja to FilmMaker Mode, stworzony dla odwzorowania oryginalnego wyglądu filmów, zgodnie z intencjami reżysera. Dźwięk ma charakter adaptacyjny, co oznacza, że dopasowuje się do pomieszczenia, w którym znajduje się telewizor. Telewizorem Samsung QE55Q67DAU można sterować za pomocą pilota z baterią solarną albo telefonem przez aplikację SmartThings. W trybie czuwania urządzenie wtapia się w tło dzięki funkcji Ambient.
Telewizor w podobnej cenie do opisanego wyżej modelu Samsunga. Za perfekcyjną jakość kolorów, ich nasycenie i głębię odpowiada wykorzystująca nanocząsteczki matryca NanoCell, będąca odpowiedzią marki LG na QLED Samsunga. Pod względem parametrów obrazu prezentuje się zatem podobnie, ale ma niższą częstotliwość odświeżania – 50/60 Hz to poziom standardowego telewizora. Podobnie jak opisany wcześniej model LG także umożliwia korzystanie z gier Nvidia GeForce Now. Telewizor LG 55NANO82T6B też może być obsługiwany za pomocą naturalnych komend w języku polskim lub przez pilota Magic Remote.
Jaki telewizor 55 cali kupić? Możliwości jest bardzo wiele. Każdy model, bez względu na swoją cenę, oferuje wyjątkowe funkcje, które na co dzień dostarczą dużo frajdy dla całej rodziny.
Podsumowując, najważniejsze przy wyborze telewizora 55 cali są:
24. styczeń
Zobacz najlepsze smartwatche w MediaMarkt!
24. styczeń
23. styczeń
Ranking telewizorów Samsung obejmuje modele z różnych półek cenowych – od podstawowych LED, po zaawansowane OLED i Neo QLED. Sprawdź najlepsze telewizory Samsung!
23. styczeń
23. styczeń
Poznaj nasze propozycje monitorów gamingowych!
23. styczeń