Jaki telewizor 43 albo 42 cale kupić? Ranking

Jaki telewizor 43 albo 42 cale? Ranking pomoże Ci poznać najciekawsze modele i wybrać urządzenie do sypialni lub pokoju nastolatka. Telewizory do salonu kojarzą się z wielkimi ekranami, majestatycznie zawieszonymi na ścianie. A co z mniejszymi pomieszczeniami? Tam śmiało można sięgać po sprzęty o mniejszej przekątnej. Poznaj najlepsze telewizory 42 i 43 cale!
Jaki telewizor 43 cale dla wygody i dla oczu?
W zestawieniu, oprócz modeli 43-calowych, uwzględniliśmy także modele o przekątnej 42 cale. Czemu traktujemy te produkty jak jedną kategorię? Ponieważ tych 42-calowych jest zdecydowanie mniej, a różnica wielkości jest niemal niezauważalna. TV 43-calowy ma szerokość 97 cm, a 42-calowy 93 cm.
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, z jakiego powodu wybrać model o takiej przekątnej. Po pierwsze, wszystko zależy od odległości między ekranem a widzem. W przypadku telewizora 42 lub 43-calowego w rozdzielczości 4K, minimalna odległość od ekranu to 90 cm. Odpowiednie dopasowanie wielkości ekranu ma kluczowy wpływ na komfort oglądania filmów i grania w najnowsze tytuły na komputery PC, PlayStation 5 lub Xbox Series. Jeśli więc upewniłeś się, że 42 lub 43 cale to właściwy rozmiar, możesz śmiało czytać dalej.
Telewizory na podium!
Polecane telewizory
Jaki telewizor 43 cale wybrać? Full HD czy 4K?
Obecnie zdecydowana większość producentów oferuje 42- i 43-calowe modele o rozdzielczości 4K. Ceny takiego sprzętu na przestrzeni paru lat zdecydowanie spadły, zwiększyła się także dostępność materiałów w tym formacie. Wybór jest prosty – 4K to standard, telewizor z wyższą rozdzielczością jest lepszym wyborem, niezależnie od tego, czy chodzi o film, zmagania sportowe czy gry wideo.
Co wpływa na jakość dźwięku i obrazu w TV 43 cale?
Producenci telewizorów wciąż wprowadzają udogodnienia dla użytkowników, dzięki którym oglądanie ulubionych filmów i seriali jest przyjemniejsze. Nowocześniejsze urządzenia, wyposażone w lepsze matryce, potrafią precyzyjnie odwzorowywać barwy, czyniąc obraz bardziej realistycznym. Odpowiednie funkcje TV wpływają też na osiąganie bardziej wyrazistego kontrastu czy skalowanie obrazu do wyższej rozdzielczości. Miłośnicy dynamicznej scen w filmach akcji, transmisji sportowych czy gier video zwracają uwagę także na wyższą częstotliwość odświeżania i technologie optymalizujące płynne wyświetlanie obiektów w ruchu. Telewizory przejęły z kin formaty bogatego w dane obrazu i dźwięku, takie jak Dolby Vision z HDR czy Dolby Atmos. Tych technologii warto szukać, jeśli chcemy odróżnić naprawdę dobry TV 4K od modelu o przeciętnych parametrach. Dodatkową korzyścią są inne technologie własne producenta, sprawiające, że dźwięk dociera do odbiorcy z odpowiedniej strony czy dostosowuje automatycznie głośność.
Ranking TV 43 cale – najlepsze modele
Szukając modeli odpowiednich do tych zastosowań, wyróżniliśmy kilka najlepszych, tworząc to zestawienie.
Miejsce 1.: telewizor Sony XR-42A90K
W kategorii telewizor 42 cale ranking wygrywa zdecydowanie TV marki Sony. Największym atutem tego modelu jest matryca OLED. To rozwiązanie, z którym nie mogą się równać standardowe telewizory LED-owe. Zastosowanie samoświecących diod ze związków organicznych, sprawia, że na ekranie obserwujesz wysoki kontrast, głęboką czerń i wiernie odwzorowane kolory, niezależnie od tego, pod jakim kątem spoglądasz. Co więcej, telewizor Sony XR-42A90K ma procesor wspierający sztuczną inteligencję, który w czasie rzeczywistym optymalizuje parametry. Maksymalną płynność w dynamicznych grach osiągniesz dzięki częstotliwości odświeżania ekranu 120 Hz, także w rozdzielczości 4K. Ta cecha w połączeniu z niskim input lagiem (ALLM) sprawia, że to idealny wybór na TV do konsoli PS5. Kolejny argument to obsługa dźwięku 3D – innowacyjna technologia ekranu sprawia, że cały telewizor jest głośnikiem akustycznym (Acoustic Surface Audio+). Miłośników filmowych wieczorów zachwyci dzięki zaawansowanym trybom wyświetlania obrazu IMAX Enhanced i Dolby Vision (w wersji jasnej i ciemnej). Co ciekawe, na potrzeby produkcji z Netflixa wprowadzono tu dedykowany tryb Netflix Calibrated. Zwycięzca naszego rankingu to Android TV, co oznacza szybki dostęp do ogromnej liczby aplikacji ze sklepu Google Play. Z urządzeniami mobilnymi połączy się łatwo przez Chromecast.
Miejsce 2.: telewizor Samsung QE43Q67DAU
Ten model wyróżnia zastosowanie technologii Quantum Dot. Kropki kwantowe umieszczone pomiędzy podświetleniem a pikselami matrycy sprawiają, że lepiej odwzorowują kolory, barwy są żywe i naturalne. Dzięki temu wyświetla lepszy obraz niż zwykłe LED-y, choć nie zapewnia tak dobrego odwzorowania czerni jak telewizory OLED. Ciekawą funkcją jest możliwość zmiany proporcji obrazu. Zamiast standardowego formatu 16:9 można zastosować znacznie szerszy 21:9 lub 32:9. W ten sposób uzyskasz widok zbliżony do tego, jaki jest na gamingowych monitorach UltraWide. Telewizor Samsung QE43Q67DAU wyróżnia się na tle konkurencji także pod względem jakości audio. Z funkcją Adaptacji Dźwięku każda scena zyska pełniejszy charakter, dostarczając więcej satysfakcji. System na bieżąco analizuje sceny dźwiękowe, dopasowując brzmienie do poszczególnych kadrów. Telewizorem można sterować z poziomu aplikacji Samsung SmartThings, a także specjalnym pilotem SolarCell, który zasilany jest energią świetlną, więc nie trzeba obawiać się, że wyczerpią się w nim baterie. Interesującą opcją jest też Multiview – tryb, w którym na jednym ekranie wyświetlisz treści z dwóch źródeł obok siebie – na przykład jednocześnie obserwując mecz i powiadomienia z Twittera. W telewizorze zastosowano też tryb Ambient, dzięki któremu wyłączony TV może dopasować kolor wyświetlacza do koloru ściany.
Miejsce 3.: telewizor The Frame Samsung QE43LS03DAUXXH
To model TV QLED, w którym Tryb Ambient został rozwinięty w prawdziwie kreatywny sposób. The Frame na swoim matowym wyświetlaczu może pokazywać wybrane zdjęcia i dzieła sztuki z największych muzeów i galerii świata – w kolekcji jest około 1600 pozycji! Dodatkowo działanie Trybu Sztuka może być aktywowane czujnikiem ruchu – gdy telewizor wykryje osobę w pomieszczeniu, wyświetli wybrany obraz, a kiedy w pokoju będzie pusto, wygasi ekran, żeby nie zużywać energii. Robi wrażenie? Z pewnością, ale to nie wszystko! Prawdziwą innowacją jest bowiem wygląd telewizora. Obramowanie ekranu przypomina ramkę do obrazu (dostępne są różne kolory), dodatkowo specjalny uchwyt umożliwia obrócenie go o 90 stopni (kupowany osobno). The Frame będzie znakomitą propozycją dla każdego, kto szuka czegoś niestandardowego do oryginalnego wnętrza, urządzonego ze smakiem i dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Czemu tylko trzecie miejsce? Pod względem specyfikacji technicznej to model bardzo podobny do opisanego wyżej Samsunga, natomiast wszystkie dodatkowe funkcje związane z estetyką zwiększają cenę tego modelu w stosunku do poprzednika.
Miejsce 4.: Sony KD-43X80LPAEP
Drugi w naszym zestawieniu telewizor Sony nie jest już tak zaawansowanym modelem, jak zwycięzca rankingu. To matryca LED, częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 50 Hz, a porty HDMI mają starszy standard 2.0. Nie można zatem polecić tego TV jako idealnego rozwiązania dla miłośników gamingu na konsolach nowej generacji. Sony XR-42A90K pozostaje w tej kwestii poza zasięgiem i stąd spora różnica w cenie między tymi modelami. Nie wszystkim jednak te udogodnienia są potrzebne, a o optymalizację sygnału wejściowego dba świetne oprogramowanie. Technologia Bravia Engine odpowiedzialna jest za poprawę kolorów i kontrastu, a funkcja Live Colour nasyca barwy tak, żeby były bardziej żywe i realistyczne. Dźwięk usłyszysz w formacie Dolby Audio, dostosowując w razie potrzeby jego parametry do oglądanych treści. Do wyboru, oprócz standardowego trybu, masz filmowy, sportowy, a także dostosowany do programów informacyjnych. Tak samo jak inne nowe telewizory Sony, opisany model ma system Android TV, co oznacza dostęp do ogromnej bazy aplikacji i bezprzewodowe przesyłanie obrazu z komputera czy smartfonu. Jeśli zechcesz zamienić telewizor w monitor do pracy, bezprzewodową myszkę i klawiaturę podłączysz przez Bluetooth 5.1.
Miejsce 5.: telewizor Samsung UE43DU7192
To jedna z najciekawszych propozycji w naszym rankingu, jeśli na telewizor 43-calowy chcesz wydać nie więcej niż 2000 zł. Płynność w dynamicznych scenach jest zachowana dzięki funkcjom Dynamiczny Kolor Krystaliczny i Upłynniacz Ruchu. Zastosowano tutaj także funkcję UHD Dimming, czyli podział wyświetlacza na niezależne strefy i osobne sterowanie jasnością dla każdego z tych obszarów, aby zwiększyć kontrast. Tryb Filmmaker Mode zadowoli kinomanów, natomiast dla graczy przewidziano tryb Gry, który uruchamia się automatycznie. Pliki multimedialne z urządzeń mobilnych można łatwo przerzucić na duży ekran za pomocą funkcji Dotknij i Wyświetl. Telewizor Samsung UE43DU7192 współpracuje także z aplikacją SmartThings.
Miejsce 6.: telewizor LG 43UT81006LA
To alternatywa dla najtańszego telewizora Samsung w naszym zestawieniu. Ten telewizor LED z rozdzielczością 4K współpracuje z Asystentem Google i Amazon Alexa, dzięki czemu łatwo można wyszukać treści za pomocą głosu. Dostępnych jest wiele trybów obrazu, w tym ekologiczny, filmowy i sportowy. Kolejna dobra wiadomość dla kibiców to alert sportowy, czyli funkcja wyświetlania powiadomień na ekranie TV o tych wydarzeniach sportowych, które cię interesują. Na wysokim poziomie jest także jakość audio. Dźwięk dopasowuje się do parametrów pomieszczenia, a dzięki Bluetooth Surround Ready telewizor może współpracować z dwoma głośnikami bezprzewodowymi.
Miejsce 7.: telewizor Philips 43PUS8919
Atutem Philipsa jest na pewno technologia Ambilight. Kolorowa poświata padająca na ścianę za ekranem sprawia, że przyjemniej ogląda się telewizję albo gra w ulubione gry – zwłaszcza po zmroku. Filmowe seanse w jakości zbliżonej do tej, którą znamy z kina będą możliwe także dzięki zastosowaniu technologii Dolby Vision i Dolby Atmos. Najbardziej wymagający koneserzy mogą posłużyć się funkcjami wyraźnych dialogów czy wzmocnienia basów, żeby audio było dokładnie dopasowane do ich indywidualnych preferencji. Oprócz tego warto podkreślić to, co mogło zwrócić Twoją uwagę też w innych modelach – sprawdzony i lubiany system Android TV. Philips to ciekawy model, chociaż dość drogi w porównaniu z innymi telewizorami LED o zbliżonej klasie.
Miejsce 8.: telewizor Hisense 43A6N
To bez wątpienia atrakcyjny TV 43 cale. Ranking bierze pod uwagę fakt, że przy niskiej cenie ma wiele zaawansowanych funkcji optymalizujących obraz i dźwięk. Podobnie jak urządzenia innych producentów Hisense umożliwia sterowanie głosem i za pomocą urządzeń mobilnych, jak również dostęp do funkcji smart TV systemu operacyjnego VIDAA. Jego interfejs pozwala na łatwe wyszukiwanie treści, na których Ci zleży. Odkryjesz także dwa autorskie rozwiązania pomagające zarządzać urządzeniem – aplikację RemoteNow i sterowanie głosowe w języku polskim! Plusem tego modelu jest także audio. Głośniki o mocy 14 W wykorzystują dekodery dźwięku Dolby Atmos i DTS Virtual: X, natomiast regulację tonów wysokich i niskich umożliwia korektor. Telewizor Hisense ma tryb gier i wykorzystuje funkcję ALLM.
Miejsce 9.: telewizor QLED PEAQ PTV 43GQU-5024T
Nasz ranking zamyka bardzo dobry telewizor 43 cale marki PEAQ. Ma rozdzielczość 4K i system operacyjny Google TV z dostępem do oficjalnego sklepu Google Play. Jak na telewizor za niewiele ponad 1000 zł ma sporo zaawansowanych funkcji – chociażby obsługę poleceń głosowych, formatu Dolby Vision i mikroprzyciemniania dla lepszego kontrastu. Gdyby miał stać w pokoju dziecięcym, jest możliwość uruchomienia blokady rodzicielskiej, aby chronić najmłodszych użytkowników przed oglądaniem nieodpowiednich treści.
Wiesz już, jaki TV 42 cale lub 43 cale będzie najlepszy?
Obecnie wybór telewizora do niewielkiego salonu, pokoju gościnnego lub sypialni jest łatwiejszy niż dawniej. Ceny modeli poniżej 50 cali są niskie, a możliwości naprawdę imponujące. To nie problem, że z rynku niemal znikają telewizory 42 cale. Ranking pokazuje wyraźnie, że można przebierać w TV 43-calowych i jeszcze długo to się nie zmieni!