Ranking telewizorów 65 cali – jaki TV wybrać?

Nasz ranking telewizorów 65 cali przedstawia modele o tej – coraz popularniejszej – długości przekątnej ekranu, które są najchętniej wybierane przez klientów. Wyróżniamy też urządzenia bardziej zaawansowane technologicznie, innowacyjne. Dominują matryce LED i QLED, ale znalazło się również miejsce dla świetnego, drogiego OLED-a. Do oglądania filmów, do grania, a nawet do… przearanżowania wyglądu salonu. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jaki telewizor 65 cali wybrać!
Najlepszy TV – 65 cali popularnym wyborem
Wraz z rozwojem technologii, dozbrajaniem i renowacjami ogromnych fabryk, gdzie produkowane i wycinane są matryce (Chiny, Korea Południowa, Japonia, Tajwan), wreszcie dzięki mocnej globalnej konkurencji producentów cena za cal telewizora sukcesywnie spada. Czysty zysk dla konsumenta – cywilizacyjny postęp widać w salonach.
Dobry telewizor 65 cali na ścianie czy komodzie powoli staje się standardem, sukcesywnie odbierając klientów 55-calowym konkurentom. Właściwie wszystko poniżej to już „drugie telewizory” – do kuchni, salonu, dla dziadka, dziecka, na działkę. Dziś na 65 cali 4K, czyli ponad 1 m² ciekłego kryształu złożonego z 8,3 mln pikseli, wystarczy mniej więcej 3 tys. zł. I będzie to inwestycja na lata, bo cykl wymiany telewizora jest dwu-, trzykrotnie dłuższy niż telefonu komórkowego. Rozwój technologii po stronie nadawców nie jest błyskawiczny, obraz 4K wciąż nie jest standardem telewizyjnym. Za to stał się standardem VOD.
Poza taniejącym calem matrycy rozwój technologii przyniósł też inną rewolucję. Uniwersalne wytyczne dotyczące idealnej odległości od telewizora przestały mieć zastosowanie. Przy ultra wysokiej rozdzielczości na perfekcyjnie kontrastowym ekranie dopieszczony przez procesory i ich sztuczne inteligencje obraz nie pikselizuje, nie smuży, a oczy nie bolą także z bliska. Nawet w niewielkim salonie warto mieć dobry, duży telewizor! Ranking TV 65 cali ułatwi ci ten trudny wybór.
Jaki telewizor 65 cali – kwestia matrycy
W naszym sklepie mamy kilkadziesiąt modeli w cenie od 3 do kilkunastu tys. zł. To zróżnicowanie – ilościowe i cenowe – wynika oczywiście z zastosowanych technologii, 65 cali 65 calom nierówne… Najważniejsza jest matryca i jej podświetlenie:
- LED – a dokładnie ciekłokrystaliczna matryca LCD podświetlana diodami LED przez warstwę rozpraszającego światło dyfuzora. To najpowszechniejsze rozwiązanie, a cena odbiornika w dużym stopniu zależy od sposobu podświetlenia – liczby i rozłożenia diod. Najtańsze są urządzenia Direct LED z pasami dość rzadko rozłożonych diod połączonych w jeden układ oraz modele Edge LED z diodami rozłożonymi wzdłuż krawędzi – ich konstrukcja pozwala na odchudzenie obudowy do kilku milimetrów. Niestety, ze specyfikacji nie dowiesz się, ile diod podświetla matrycę;
- LED z podświetleniem bezpośrednim i lokalnym wygaszaniem (ang. Full Array LED with local dimming) – diody są rozłożone gęsto i pogrupowane w strefy. To pozwala na miejscowe wygaszanie ekranu, czyli uzyskanie czerni i kontrastów. Produkowane są też telewizory Edge LED z miejscowym wygaszaniem;
- QLED (i Nano LED) – to matryca LCD LED z dodatkową warstwą tzw. kropek kwantowych lub nanocząsteczek, które modyfikują padające na nie światło w ten sposób, że ciekłe kryształy lepiej odwzorowują kolory, tak podświetlone piksele po prostu mogą pokazać więcej. Często spotykanym w QLED-ach rozwiązaniem jest stosowanie dwóch rodzajów diod – emitujących światło cieplejsze lub zimniejsze – co dodatkowo poprawia efekt. Takie podświetlenie nazywamy Dual LED;
- OLED – to zupełnie inna konstrukcja, z tzw. diod organicznych, zawarte w niej związki same świecą na skutek zmian napięcia, nie wymagają żadnego podświetlenia. Każdą diodę można włączyć – a przede wszystkim wyłączyć – niezależnie. To właśnie „absolutne czernie” i „największe kontrasty: są atutem sprzedażowym matryc OLED. Niestety, to najdroższe materiały.
- Mini LED, Neo QLED, QD-OLED – na rynku pojawiają się nowe technologie produkcji i podświetlania matrycy, ale takie modele nie trafiły do naszego zestawienia.
Najlepszy telewizor 65 cali do grania
Poza chemiczną konstrukcją matrycy i sposobem jej podświetlenia (w wypadku LED-ów) w dobrym telewizorze 65 cali ważny jest jeszcze jeden parametr. To częstotliwość odświeżania ekranu. Standardowo wynosi 50 / 60 Hz – i jest wystarczająca do programów TV czy serwisów VOD, bo tak są realizowane filmy oraz transmisje sportowe. Jeśli jesteś graczem i masz konsolę nowej generacji albo bardzo mocną kartę graficzną, wybieraj spośród odbiorników 100 / 120 Hz. Najlepsze gry na P5 czy gry na Xbox Series są w stanie wygenerować tyle klatek na sekundę. I skoro zapłaciłeś za grę i konsolę, warto, abyś mógł zobaczyć te rewolucje na telewizorze. Takie modele mają najczęściej port HDMI 2.1 – również konieczny to przekazania sygnału – a dzięki dobrym procesorom wspierają technologie optymalizacji „gamingowego” obrazu (FreeSync Premium, VRR i in.).
Ranking telewizorów 65 cali
O kolejności w rankingu telewizorów 65 cali decyduje wiele czynników, to wypadkowa popularności i zaawansowania technologicznego. Na przykładzie kilku topowych modeli przedstawiamy szerokie spektrum możliwości odbiorników – i możliwości, jakie ma klient. W rankingu TV 65 cali dominują konstrukcje o najlepszym stosunku jakości do ceny. Na kolejnych miejscach robi się jeszcze ciekawiej – zachęcamy do lektury do samego końca!
1. miejsce: telewizor Samsung QE65Q77DAT
Jeśli za najlepszy telewizor 65 cali uznamy model najpopularniejszy, zdecydowanym zwycięzcą zostaje Samsung QE65Q77DAT Powód jest prosty – to aktualnie najtańszy QLED wiodącej marki o tej długości przekątnej. Zwolennicy takich matryc twierdzą, że obraz wygląda jak na OLED-zie, i to za ułamek ceny. O technologii więcej piszemy w pierwszej części artykułu warstwa z nanocząsteczkami zmienia padające na nią światło, przez co kolory na ekranie są żywsze, a czerń czarniejsza. Warto zaznaczyć, że w nowych QLED-ach Samsunga święcą dwa rodzaje diod (chłodniejsze i cieplejsze) – to technologia Dual LED dodatkowo podbijająca kontrast.
Za udoskonalenie obrazu i upscaling niskiej rozdzielczości do 4K odpowiada w tym modelu procesor AI Quantum 4K, wspierający sztuczną inteligencję. Oczywiście doskonale radzi sobie z rozbudowanym i przyjaznym systemem operacyjnym Tizen OS, uważanym za jedną z głównych zalet telewizorów Samsunga. Te kompromisy mają sens i działają perfekcyjnie, z tego wynika tak atrakcyjna cena i tak wysoka ocena!
2. miejsce: telewizor Philips 65PUS8319/12
Nasz ranking TV 65 cali to przekładanka – dominują dwaj producenci, takie są preferencje klientów, za najlepsze uznajemy urządzenia najchętniej kupowane. Tym drugim zawodnikiem jest Philips. A skoro jest Philips, to jest Ambilight, czyli technologia oświetlania ściany za telewizorem, optycznego powiększania ekranu kolorową iluminacją. Przy dużych odbiornikach tej marki od tej reguły nie ma wyjątku. Następna reguła: tylko Philips oferuje takie rozwiązanie, jest autorskie, zastrzeżone, wyjątkowe, regularnie udoskonalane. Podobnie jak w przypadku Samsunga większą popularnością cieszy się model tańszy, z ekranem o częstotliwości odświeżania 50/60 Hz i nieco słabszym procesorem. Obsługuje jednak kodowanie Dolby Vision, czyli jeszcze bardziej szczegółowy obraz HDR, z tego formatu korzysta np. Netflix. System operacyjny to autorski Titan OS.
3. miejsce: telewizor Samsung QE65Q77DAT
Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki telewizor 65 cali Samsunga wybrać, służymy pomocą i drugą wskazówką, bo te cechy i funkcje ciężko wyczytać ze skomplikowanych nazw modeli. Ważny jest ciąg czterech znaków po pierwszej liczbie (która zawsze określa długość przekątnej). W tym wypadku: Q77D – nazwa serii wyróżniającej się procesorem AI Quantum 4K.
Wraz z nim pojawiają się dodatkowe zalety, zwłaszcza dla graczy. Dzięki ekranowi o częstotliwości odświeżania 100/120 Hz i portom HDMI 2.1 (aż czterem!) możliwe jest uzyskanie maksimum tego, co dają konsole nowej generacji. Za płynność animacji i synchronizację wyświetlacza z sygnałem z konsoli czy komputera odpowiada standard FreeSync Premium. Zwróć też uwagę, że jaśniejsza obudowa Samsunga QE65Q77DAT wydaje się nowocześniejsza, a podstawka jej węższa niż u zwycięzcy rankingu, kompaktowa.
4. miejsce: telewizor Philips 65PUS8919/12
Oto kolejny telewizor 65 cali – ranking tuż za podium umiejscowił droższy model Philpsa. Droższy nie znaczy oczywiście gorszy, lecz jest mniej popularny. Seria 8900 przynosi słynny autorski procesor P5 piątej generacji, obecny także w wielu droższych modelach producenta, oraz 100/120-hercowe odświeżanie ekranu. Dzięki zastosowaniu portów HDMI 2.1 możliwe jest wykorzystanie dobrodziejstw technologii FreeSync Premium i adaptacyjnej częstotliwości odświeżania ekranu VRR (ang. Variable Refresh Rate), które docenią gracze. Lepszy procesor zapewnia też lepszy kontrast – technologię wygaszania pikseli Micro Dimming Pro.
Oczywiście mamy tu Ambilight, i to o rozbudowanych możliwościach. Telewizor może cię kolorami budzić lub usypiać, a gdy zakończysz granie i oglądanie, odwiedź Galerię Ambilight Aurora. To nowe rozwiązanie – aplikacja ze zbiorem kolorowych fotografii i filmów, które wypływając na ścianę, mają uczynić z salonu pokój relaksu.
5. miejsce: telewizor Sony XR-65X90L
Po modelach najpopularniejszych, o doskonałym stosunku ceny do jakości, czas na rozwiązania nieco droższe. I czas na nową firmę w zestawieniu! Sony ma w ofercie więcej modeli wykorzystujących ekran LCD o bezpośrednim podświetleniu strefowym (ang. Full Array) niż konkurenci. Diody są rozłożone równomiernie za całą jego powierzchnią, zgrupowane w kilkadziesiąt niezależnych stref. Niezależnych, czyli włączanych i wyłączanych osobno, dzięki czemu możliwe jest pełniejsze wydobycie kontrastu i czerni. Do tego technologia MiniLED. I to nasza podpowiedź, jaki tv 65 cali z segmentu premium wybrać.
W parze z dużą liczbą stref idzie najczęściej wysoka częstotliwość odświeżania, nie inaczej jest w tym wypadku – 100/120 Hz. Są więc również dwa porty HDMI 2.1, aby wykorzystać do grania technologię VRR – płynnej zmiany częstotliwości wyświetlanych klatek, adaptacji do sygnału z konsoli. Sony słynie z autorskich technologii przetwarzania obrazu, zawsze z pieczęcią „XR”. Jest więc procesor Cognitive XR cechujący się „inteligencją poznawczą”, jest szeroka paleta barw XR Triluminos Pro, upłynnianie XR Smoothing i XR Motion Clarity, podbijanie kontrastu XR Contrast Booster, a XR Sound Position pozycjonuje dźwięk w ekranie.
Na koniec wisienka na torcie dobrego telewizora 65 cali – kamerka. To model kompatybilny z Sony Bravia Cam (kupowana osobno), która optymalizuje ustawienia dźwięku i obrazu względem pozycji oglądających, umożliwia rozmowy wideo i sterowanie gestami. Rozwiązanie przypomina porzucony projekt Kinect, życzymy więcej szczęścia… Warto jeszcze skomplementować system operacyjny, czyli Google TV, przyjemniejszą wersję Android TV.
6. miejsce: telewizor Philips 65OLED718/12
W takim zestawieniu nie mogło zabraknąć OLED-a. Mimo nowych pomysłów na konstrukcję tańszej w produkcji matrycy LED, to jednak OLED-y wciąż uważane są za jedyne odbiorniki zdolne pokazać absolutną czerń i najlepszy kontrast. Powody wyjaśnialiśmy na początku artykułu – samoświecące piksele mogą wyłączać się całkowicie, każdy z osobna. Problem stanowi cena i prezentowany tu Philips to oczywiście bardzo dobry telewizor 65 cali, ale też bardzo drogi.
Aby wydobyć maksimum z tak doskonałego wyświetlacza, producent wyposażył telewizor w topowy procesor P5 AI, zdolny do nauki i podejmowania samodzielnych decyzji optymalizacyjnych. Częstotliwość odświeżania to oczywiście 100/120 Hz i są porty HDMI 2.1 – ideał do grania i oglądania. Wyższej klasy jest tu również podświetlenie Ambilight – w przeciwieństwie do dwóch poprzednich modeli Philipsa: cztero-, a nie trójstronne, iluminuje też dolna krawędź TV. Philips 65OLED718/12 to nie tylko OLED i Ambilight, ale też potężny dźwięk. W tej świecącej obudowie skryto cztery głośniki średniotonowe i dwa subwoofery o łącznej mocy wyjściowej aż 80 W.
Czy ranking telewizorów 65 okazał się przydatny?
Dziękujemy, że przeczytałeś do końca ranking TV 65 cali, mamy nadzieję, że znalazłeś model dla siebie. Jeśli decydujesz się jednak na telewizor o mniejszej lub większej przekątnej, zachęcamy do lektury innych rankingów na MediaBlog.

Czytaj więcej

24. marzec
Najlepsze soundbary – ranking 2025
Od pojedynczej listwy po 17-kanałowe zestawy z subwooferem i głośnikami. Sprawdź najlepsze soundbary 2025!
24. marzec

21. marzec
Najlepsze prostownice dla gładkich i zdrowych włosów
Marzysz o prostych, gładkich, lśniących włosach jak po wizycie w salonie fryzjerskim? Zapoznaj się z rankingiem najlepszych prostownic do włosów!
21. marzec

20. marzec
Najlepszy smartwatch do 1000 zł – ranking 2025
Znajdź z nami najlepszy smartwatch do 1000 zł damski lub męski, sportowy lub elegancki – przeczytaj ranking 2025!
20. marzec