Czym DTS różni się od DolbyDigital
Skoro udało nam się zgromadzić już sporo wiedzy na temat DTS, czas przyjrzeć się, czym ten system różni się od swojego głównego konkurenta, czyli DolbyDigital!
Ze względu na to, że DolbyDigital powstał wcześniej niż DTS, często jest określany jako „standard branżowy” w przemyśle kinematograficznym. Warto jednak przyjrzeć się bliżej obu systemom, by dokładnie sprawdzić, czym się różnią.
Najnowszy format DolbyDigital, który konkuruje obecnie z DTS:X, to Dolby Atmos – i na tych dwóch formatach skupimy nasze porównanie obu systemów. To najbardziej zaawansowane formaty, oferujący dźwięk prawdziwie przestrzenny, który dociera do nas także z góry i z dołu.
Dolby Atmos zachęca do umieszczenia głośników w suficie, by dźwięk przestrzenny był jeszcze lepiej odczuwalny. Jeśli niezbyt widzi nam się opcja wiercenia w suficie – możemy skorzystać z innych rozwiązań – na przykład głośników, które „odbijają” dźwięk od sufitu tak, że nasze uszy odbierają go jako wydobywający się sponad nas.
O ile Atmos wymaga bardzo precyzyjnego rozstawienia głośników, by uzyskać pożądane efekty, tak DTS: X jest bardziej elastycznym rozwiązaniem. Jednym z jego ciekawszych rozwiązań, jest możliwość podkręcenia głosów w ścieżce dźwiękowej filmu tak, by lepiej słyszeć dialogi. Przy niektórych polskich produkcjach filmowych to niebagatelna zaleta!