MM logo red
Nie ma opisu obrazu

DTS – co to jest? Co oznacza ten skrót?

Nie ma opisu obrazu

Co to jest DTS, jakie są jego rodzaje i jaka jest alternatywa? Jeśli szukasz dźwięku doskonałej jakości – czy to słuchając muzyki, czy oglądając filmy lub relacje sportowe na telewizorze – ten skrót DTS nie powinien być dla ciebie zagadką! Dowiedz się, co to DTS!

System dźwięku – co to takiego?

 

To pojęcie oznacza nic innego, jak system kompresji danych dźwiękowych, pozwalających na ich zapisywanie na nośnikach. Warto wiedzieć, że na rynku funkcjonują obecnie dwa systemy kompresji danych, opracowane przez dwie konkurencyjne korporacje – DTS i Dolby Digital. Zanim porównamy oba rozwiązania, czas przyjrzeć się dokładnie pierwszemu z nich.

Warto podkreślić, że korzystanie z doskonałej jakości dźwięku przestrzennego, jest możliwe dzięki rozwojowi technologii - coraz więcej osób świadomie podchodzi o doboru sprzętów audio, decydując się na wzmacniacze stereo z rankingu czy amplitunery oraz głośniki po to, by cieszyć lepszej jakości dźwiękiem, korzystając z domowej rozrywki.

Co to jest dźwięk przestrzenny?

 

Dobrze wyjaśnić jeszcze jedną kwestię, zanim przejdziemy do tego, co oznacza skrót DTS – zastanówmy się, co to jest właściwie dźwięk przestrzenny i dlaczego zdobywa taką popularność!

W dużym skrócie, w odróżnieniu od mono lub stereo, jest to dźwięk wielokanałowy - pozwala utrwalać i odtwarzać co najmniej trzy ścieżki, przez co dźwięk nie wydaje się płaski i mamy wrażenie, że jesteśmy w nim zanurzeni. Takie podejście zrewolucjonizowało rozrywkę i pozwoliło faktycznie zanurzyć się w fabule filmu lub gry video – mamy wrażenie, że dźwięk dobiega z różnych stron, a my jesteśmy w samym środku akcji.

DTS – co to znaczy?

 

Gdy poznaliśmy już podstawowe pojęcia związane z systemem dźwięku przestrzennego, czas przejść do konkretów, a mianowicie do DTS. Co to jest? Nic innego, jak skrót nazwy: Digital Theatre Systems.

Został stworzony z myślą o kinie - na wielokanałowym systemie DTS, oparto zapis dźwięku w kultowym filmie „Park Jurajski” Stevena Spielberga, który szturmem wdarł się do kin na początku lat 90. Tym, co zaskakiwało w ówczesnych czasach, oprócz jakości efektów specjalnych, były właśnie efekty dźwięku i poczucie zanurzenia w akcji.

 

Do ogólnego użytku, system wszedł niedługo później, trafiając do zestawów kina domowego.

Na czym polegała przełomowość tej technologii? Przede wszystkim na możliwości podzielenia filmu oraz oznaczenia go kodem czasowym. Co to w praktyce oznacza? Określony fragment ścieżki dźwiękowej odpowiada konkretnym klatkom. To rozwiązanie, o którym można śmiało powiedzieć, że zrewolucjonizowało kinematografię – w znacznie łatwiejszy sposób można było wprowadzać zmiany na ścieżce dźwiękowej, na przykład dodając inną wersję językową, bez dodatkowych działań samej taśmie optycznej, na której zapisano obraz. Pamiętajmy, że mówimy o czasach analogowych, zmiana na lepsze była więc znacząca!

Najważniejsze cechy systemu DTS

 

Gdy kojarzymy już nazwę DTS sound, co to jest i jak powstało, czas przyjrzeć się najważniejszym cechom tego systemu dźwięku!

 

Czym szczególnym się on wyróżnia? Przede wszystkim, DTS:

 

•  opiera się na zastosowaniu pięciu lub sześciu kanałów,

 

•  kompresuje dźwięk z bardzo niską stratnością w porównaniu z innymi systemami (w proporcji 4:1),

 

•  daje możliwość tworzenia kanałów zakodowanych, wyjściowych albo stereo,

 

•  jest wysoce kompatybilny – oznacza to, że możemy korzystać zarówno ze starych, jak i nowszych urządzeń do dekodowania dźwięku.

 

To wszystko sprawia, że DTS jako system wydaje się bardzo atrakcyjną opcją i dobrym, świadomym wyborem.

Nie ma opisu obrazu

Rodzaje DTS – jakie warto wyróżnić?

 

Warto wiedzieć, że system ten ewoluował przez lata. W jego obrębie, wyróżniamy wiele specjalizacji, które jednocześnie wskazują główne zastosowania.

 

Sprawdzając, jakie są rodzaje DTS, warto wyróżnić:

  • DTS: X – cieszy się coraz większą popularnością i spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników! To bardzo zaawansowany system dźwięku przestrzennego 3D, opartego na obiektach. Urozmaicony został algorytm, który odpowiada za dystrybucję dźwięku, przez co mamy silniejsze wrażenie ruchu. Chociaż to najnowsza odsłona DTS, z którą spotkamy się coraz częściej, warto przyjrzeć się także innym opcjom.
  • DTS HD – pod tą nazwą znajdziemy aż dwa substandardy: DTS-HD Master Audio i High Resolution Audio. Oba zostały stworzone na potrzeby użytku domowego, gdy rozwijała się technologia Blu-Ray. W obu przypadkach, możemy zapisać dźwięk na 7.1 niezależnych kanałach, z rozdzielczością 24 bitów i częstotliwością próbkowania 96 kHz.
  • DTS-ES – umożliwia dostarczanie dźwięku w systemie 6.1: dwa głośniki przednie, głośnik centralny przedni, dwa głośniki efektowe oraz głośnik centralny tylny.
  • DTS Digital Surround – pozwala stworzyć 6.1 kanałów i zapis na płycie DVD-Audio. Jak widać, rodzaje DTS ewoluowały wraz z rozwojem technologii zapisu dźwięku, dostosowując się do aktualnie obowiązujących standardów.

Czym DTS różni się od DolbyDigital

 

Skoro udało nam się zgromadzić już sporo wiedzy na temat DTS, czas przyjrzeć się, czym ten system różni się od swojego głównego konkurenta, czyli DolbyDigital!

 

Ze względu na to, że DolbyDigital powstał wcześniej niż DTS, często jest określany jako „standard branżowy” w przemyśle kinematograficznym. Warto jednak przyjrzeć się bliżej obu systemom, by dokładnie sprawdzić, czym się różnią.

 

Najnowszy format DolbyDigital, który konkuruje obecnie z DTS:X, to Dolby Atmos – i na tych dwóch formatach skupimy nasze porównanie obu systemów. To najbardziej zaawansowane formaty, oferujący dźwięk prawdziwie przestrzenny, który dociera do nas także z góry i z dołu.

 

Dolby Atmos zachęca do umieszczenia głośników w suficie, by dźwięk przestrzenny był jeszcze lepiej odczuwalny. Jeśli niezbyt widzi nam się opcja wiercenia w suficie – możemy skorzystać z innych rozwiązań – na przykład głośników, które „odbijają” dźwięk od sufitu tak, że nasze uszy odbierają go jako wydobywający się sponad nas.

 

O ile Atmos wymaga bardzo precyzyjnego rozstawienia głośników, by uzyskać pożądane efekty, tak DTS: X jest bardziej elastycznym rozwiązaniem. Jednym z jego ciekawszych rozwiązań, jest możliwość podkręcenia głosów w ścieżce dźwiękowej filmu tak, by lepiej słyszeć dialogi. Przy niektórych polskich produkcjach filmowych to niebagatelna zaleta!

Przestrzenny dźwięk w domu – jakie zestawy kina domowego warto wybrać?

 

Szukając zestawów kina domowego, które będą zawierały dekoder DTS, mamy w czym wybierać. Dobrze zastanowić się, jakiego zestawu kina domowego potrzebujemy, a może jednak poświęcimy czas, by samodzielnie go skompletować?

Co to jest DTS Sound? Już wiesz!

 

Jeśli chcemy cieszyć się wyjątkową jakością dźwięku, warto zwrócić uwagę na system DTS. Jego dekodery znajdziemy w wielu zestawach kina domowego, ale także wielu innych sprzętach! Warto dokładnie przyjrzeć się specyfikacji, przeglądając interesujące nas modele.

 

Dobra jakość dźwięku zapewniona? To teraz czas na telewizor – jaki na ścianę będzie najlepszy?

Czytaj więcej
Jaki wzmacniacz stereo wybrać? Ranking
Kino domowe

22. grudzień

Jaki wzmacniacz stereo wybrać? Ranking

Dobry wzmacniacz stereo to ważny element każdego zestawu audio. Jego zadaniem jest zasilanie kolumn głośnikowych. Trzeba zatem odpowiednio dobrać sprzęt, aby zapewniał odpowiednią moc, działał płynnie i zapewniał dobrej jakości brzmienie bez zakłóceń. Sprawdź, jaki wzmacniacz stereo wybrać!

22. grudzień

Dowiedz się więcej o Jaki wzmacniacz stereo wybrać? Ranking
Jaki amplituner do kina domowego kupić? Ranking
Kino domowe

14. grudzień

Jaki amplituner do kina domowego kupić? Ranking

Ranking amplitunerów przyda się każdemu, kto szuka dobrego sprzętu audio. Wbudowane głośniki telewizora czy soundbar zazwyczaj zapewniają przeciętną jakość dźwięku, daleką od tego, co można usłyszeć na sali kinowej. Jeśli cenisz przestrzenne audio wielokanałowe i jesteś gotów zainwestować w odpowiednie głośniki, żeby stworzyć porządny system, wybór amplitunera jest pierwszym krokiem do sukcesu. Jaki amplituner do kina domowego, a jaki do muzyki? Zobacz nasze propozycje!

14. grudzień

Dowiedz się więcej o Jaki amplituner do kina domowego kupić? Ranking
Jaki subwoofer do kina domowego wybrać - MediaMarkt.pl
Kino domowe

13. grudzień

Jaki subwoofer do kina domowego wybrać? Ranking

To, jaki subwoofer do kina domowego wybierzesz, jest kluczowe dla jakości doświadczenia podczas seansu we własnym salonie. Często możesz zadawać sobie także pytanie, jaki subwoofer do muzyki jest najlepszy – dla wielu odbiorców podstawą są właśnie niskie dźwięki. Sprawdź ranking subwooferów bezprzewodowych!

13. grudzień

Dowiedz się więcej o Jaki subwoofer do kina domowego wybrać? Ranking