MM logo red
Nie ma opisu obrazu

Blokada ekranu telefonu – jak ją ustawić i jak zmienić hasło?

Nie ma opisu obrazu

Blokada telefonu to podstawowy sposób chronienia naszej prywatności. Może przybierać różne formy – na przykład hasła lub kodu PIN, wpisywanego po to, by odblokować dostęp do telefonu. Problemy mogą jednak pojawić się wtedy, gdy zapomnimy hasła blokady i nie będziemy mogli korzystać z własnego urządzenia. Na wszystko są jednak sposoby, a my omówimy je dziś dla Ciebie.

Blokada telefonu – co to jest i jakie rodzaje blokad wyróżniamy?


Blokada telefonu to bardzo prosty i efektywny sposób na poprawę bezpieczeństwa swojego smartfona. W czasach, gdy telefon jest drugim komputerem, a w jego zasobach znajdują  się nie tylko SMS-y, ale także wiadomości e-mail, pamiątki z wakacji, aplikacje płatnicze z podpiętymi do nich kartami czy poufne dane firmowe, poprawne zabezpieczenie tych plików ma kluczowe znaczenie.

Trzy rodzaje blokady ekranu


•  Wzór – polega na narysowaniu na ekranie gestu, który odblokuje telefon.
•  Kod PIN – składa się z minimum 4 cyfr, jednak dla bezpieczeństwa warto ustalić nieco dłuższy kod, który trudniej będzie odgadnąć osobom postronnym.
•  Hasło – musi zawierać minimum 4 cyfry i 4 litery.


Spośród trzech rodzajów blokady, za najbezpieczniejszy uchodzi unikalne i silne hasło. Co ważne, smartfony nie wymagają odblokowania w przypadku, gdy trzeba będzie wezwać pomoc za pomocą numeru alarmowego. Wystarczy podświetlić ekran i wybrać odpowiednią opcję, by zadzwonić po straż pożarną, pogotowie lub policję. Dzięki temu, w sytuacji kryzysowej wystarczy znaleźć dowolny naładowany telefon i wykonać połączenie.

Nie ma opisu obrazu

Jak ustawić blokadę ekranu smartfona?


Jeśli do tej pory nie korzystałeś z blokady ekranu smartfona lub właśnie wyjmujesz z pudełka całkowicie nowy sprzęt, ustawienie silnego hasła lub wzoru powinno być jedną z pierwszych rzeczy, jakie zrobisz! Konfigurując nowy smartfon z systemem Android, telefon przeprowadzi Cię przez etap ustalana hasła i nie będzie konieczności odwiedzania ustawień.


•  W przeciwnym wypadku wykonaj poniższe kroki.
•  Odblokuj telefon, rozwiń z góry ekranu Menu podręczne i przejdź do Ustawień smartfona.
•  Przejdź do sekcji Zabezpieczenia lub podobnej (w zależności od producenta telefonu

poszczególne zakładki mogą nosić różne nazwy).Wybierz przycisk Blokada ekranu i wybierz jeden z rodzajów blokady.

Jak zmienić hasło blokady ekranu?


Mamy dla Ciebie dwie wiadomości – dobrą i złą. Dobra jest taka, że zmiana hasła ekranu blokady trwa krócej niż minutę i bez problemu wykonasz tę czynność samodzielnie. Telefon musi być jednak uprzednio odblokowany, a sam użytkownik zmieniający hasło musi znać obecnie wprowadzony kod, znak lub wzór – to była zła wiadomość. To oczywiste względy bezpieczeństwa, które czasami mogą jednak odbić się czkawką. Zmiana hasła blokady ekranu przebiega w dokładne taki sam sposób, jak ustawianie pierwszego hasła. Należy odszukać dedykowaną opcję w ustawieniach i potwierdzić zmanię dotychczasowych hasłem. Często zdarza się jednak, że znaleziony w szufladzie biurka stary smartfon, skonfigurowany i zapomniany już kilka lat temu, ma ustawione hasło blokady ekranu. Po długim czasie przypomnienie sobie kilku cyfr lub gestu rysowanego na ekranie jest niemal niemożliwe. Co można zrobić w takim wypadku?

Drogi są dwie – pierwsza to wycieczka na zaufanego serwisu GSM, który być może odblokuje telefon bez utraty przynajmniej części danych. Druga to pogodzenia się z usunięciem plików i przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych. W tym celu warto wybrać dedykowaną opcję resetu, która czasami pojawia się na ekranie po włączeniu telefonu lub, w przypadku jej braku, wykorzystanie skrótu klawiszowego (bez problemu znajdziesz go w internecie).W dokładne taki sam sposób wygląda usuwanie ekranu blokady. Jeśli nie znasz aktualnego hasła, pozostaje oddanie smartfona w ręce specjalisty lub tak zwany twardy reset systemu. W takim przypadku zyskają przezorni użytkownicy, którzy wykonują regularne kopie zapasowe.


Wpisy, które mogą Cię zainteresować:


1. DLNA – co to takiego? Jak uruchomić?
2. Jak wysłać duży plik mailem? Ile maksymalnie może ważyć?

Czytaj więcej
Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Smartfony

19. luty

Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?

Zastanawiasz się, jak założyć szkło hartowane na telefon własnoręcznie i zaoszczędzić na płatnej usłudze, którą oferują serwisy bądź sklepy? To zdecydowanie prostsze, niż mogłoby Ci się wydawać, nawet jeśli będziesz robić to po raz pierwszy. W tym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces zakładania szkła hartowanego. Sprawdź, dlaczego szkło hartowane to świetna ochrona dla wyświetlacza i jaki rodzaj szkła powinieneś wybrać do swojego smartfona.

19. luty

Dowiedz się więcej o Jak założyć szkło hartowane na telefon? Jakie wybrać?
Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Smartfony

16. luty

Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku

Jak zrootować telefon? I właściwie, dlaczego warto to zrobić? Dowiedz się, co możesz zyskać, jeśli wykonasz rooting telefonu. Poznaj naszą instrukcję rootowania krok po kroku, dzięki której proces ten będzie dla Ciebie łatwiejszy do przeprowadzenia!

16. luty

Dowiedz się więcej o Rootowanie telefonu – jak je wykonać? Instrukcja krok po kroku
Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?
Smartfony

12. luty

Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?

Słuchawki bezprzewodowe w samolocie urozmaicają czas i podnoszą komfort wielogodzinnej podróży. Zajmują mało miejsca w bagażu podręcznym i gwarantują swobodę ruchów na siedzeniu pasażera. Jednak czy korzystanie z komunikacji Bluetooth w samolocie jest dozwolone? Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują w większości linii lotniczych.

12. luty

Dowiedz się więcej o Bluetooth w samolocie – czy można używać bezprzewodowych słuchawek?